ODS a ČSSD spolu proti krizi: Víc nezaměstnaným a dětem

ph, čtk
31. 3. 2009 8:00
Sněmovna pustí oba balíčky návrhů do druhého čtení, které bude v květnu
Ministr financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL má jistotu, že vládní návrh protikrizových opatření projde sněmovnou do druhého čtení. Stejně jistá svým návrhem si však může být i opoziční ČSSD
Ministr financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL má jistotu, že vládní návrh protikrizových opatření projde sněmovnou do druhého čtení. Stejně jistá svým návrhem si však může být i opoziční ČSSD | Foto: Reuters

Praha - Zástupci vlády a ČSSD se v pondělí dohodli na postupu schvalování protikrizového balíčku.

Nebudou své návrhy ve sněmovně navzájem blokovat, pustí je do druhého čtení a o definitivní podobě by měla sněmovna rozhodnout na své schůzi v květnu.

"Věcné rozpory však zůstaly," řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD po jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z KDU-ČSL, ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem a ministrem průmyslu Martinem Římanem.

Ministři a opozice si částečně vyšli vstříc v některých bodech svých protikrizových programů. Vláda připouští, že zvýší podporu v nezaměstnanosti a přídavky na děti, což navrhuje krizový plán sociálních demokratů.

Sociální demokracie je naopak připravena schválit návrh vlády na rychlejší odpisy pro podnikatele. ČSSD připouští také vládní novelu konkurzního zákona, která po krachu firmy zaručuje zaměstnancům tři platy.

Poslanecká sněmovna by měla protikrizový návrh sociální demokracie projednat na mimořádné schůzi v úterý. Podnět k ní dala právě ČSSD.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD oznámil, že jeho strana pustí vládní návrh protikrizových opatření ve sněmovně do druhého čtení. Rozpory však zůstávají
Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD oznámil, že jeho strana pustí vládní návrh protikrizových opatření ve sněmovně do druhého čtení. Rozpory však zůstávají | Foto: Ondřej Besperát

Vládní návrh v pátek

Naopak v pátek čeká poslance mimořádná schůze iniciovaná ODS. Zákonodárci by na ní měli projednat novely tří zákonů, které v rámci protikrizových opatření předložila vláda. 

"Dohodli jsme se na tom, že jak v úterý, tak v pátek budeme postupovat symetricky. To znamená, že vládní koalice nebude zítra navrhovat zamítnutí našich návrhů, které se týkají hospodářské krize, a podpoří zkrácení lhůt u těchto návrhů," uvedl Sobotka. Stejně se podle něj v pátek zachová ČSSD.

"Výsledkem této dohody by měl být fakt, že jak vládní návrhy tří zákonů, tak náš návrh protikrizového balíčku, projdou bez problémů v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a budeme pokračovat v jednáních o tom, co je přijatelné pro vládu a co je přijatelné pro opozici," uvedl Sobotka.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Salač zajel v trénincích Moto3 v Aragónu šestý nejlepší čas

Český motocyklový závodník Filip Salač si v pátek v rámci Velké cenu Aragónu třídy Moto3 zapsal v kombinovaném pořadí obou měřených tréninků šestý nejlepší čas. Výkonem 1:59,103 minuty zaostal o půl vteřiny za nejrychlejším mužem dne, jímž se stal Ital Andrea Migno. Salačův týmový kolega Jakub Kornfeil obsadil dvanáctou příčku se ztrátou tři čtvrtě vteřiny na lídra.

Další zprávy