ODS a ČSSD spolu proti krizi: Víc nezaměstnaným a dětem

ph, čtk
31. 3. 2009 8:00
Sněmovna pustí oba balíčky návrhů do druhého čtení, které bude v květnu
Ministr financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL má jistotu, že vládní návrh protikrizových opatření projde sněmovnou do druhého čtení. Stejně jistá svým návrhem si však může být i opoziční ČSSD
Ministr financí Miroslav Kalousek z KDU-ČSL má jistotu, že vládní návrh protikrizových opatření projde sněmovnou do druhého čtení. Stejně jistá svým návrhem si však může být i opoziční ČSSD | Foto: Reuters

Praha - Zástupci vlády a ČSSD se v pondělí dohodli na postupu schvalování protikrizového balíčku.

Nebudou své návrhy ve sněmovně navzájem blokovat, pustí je do druhého čtení a o definitivní podobě by měla sněmovna rozhodnout na své schůzi v květnu.

"Věcné rozpory však zůstaly," řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD po jednání s ministrem financí Miroslavem Kalouskem z KDU-ČSL, ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem a ministrem průmyslu Martinem Římanem.

Ministři a opozice si částečně vyšli vstříc v některých bodech svých protikrizových programů. Vláda připouští, že zvýší podporu v nezaměstnanosti a přídavky na děti, což navrhuje krizový plán sociálních demokratů.

Sociální demokracie je naopak připravena schválit návrh vlády na rychlejší odpisy pro podnikatele. ČSSD připouští také vládní novelu konkurzního zákona, která po krachu firmy zaručuje zaměstnancům tři platy.

Poslanecká sněmovna by měla protikrizový návrh sociální demokracie projednat na mimořádné schůzi v úterý. Podnět k ní dala právě ČSSD.

Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD oznámil, že jeho strana pustí vládní návrh protikrizových opatření ve sněmovně do druhého čtení. Rozpory však zůstávají
Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD oznámil, že jeho strana pustí vládní návrh protikrizových opatření ve sněmovně do druhého čtení. Rozpory však zůstávají | Foto: Ondřej Besperát

Vládní návrh v pátek

Naopak v pátek čeká poslance mimořádná schůze iniciovaná ODS. Zákonodárci by na ní měli projednat novely tří zákonů, které v rámci protikrizových opatření předložila vláda. 

"Dohodli jsme se na tom, že jak v úterý, tak v pátek budeme postupovat symetricky. To znamená, že vládní koalice nebude zítra navrhovat zamítnutí našich návrhů, které se týkají hospodářské krize, a podpoří zkrácení lhůt u těchto návrhů," uvedl Sobotka. Stejně se podle něj v pátek zachová ČSSD.

"Výsledkem této dohody by měl být fakt, že jak vládní návrhy tří zákonů, tak náš návrh protikrizového balíčku, projdou bez problémů v Poslanecké sněmovně do druhého čtení a budeme pokračovat v jednáních o tom, co je přijatelné pro vládu a co je přijatelné pro opozici," uvedl Sobotka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy