Praha - Pozemkový fond se stal dalším úřadem, který ještě před volbami ovládli lidé s vazbami na obě největší politické strany ODS a ČSSD.
Novým zástupcem ředitele fondu se stal Petr Šťovíček, který byl až donedávna čtvrtinovým majitelem advokátní kanceláře, která zastupovala sociální demokraty a v soukromých sporech také Jiřího Paroubka a jeho manželku.
Fond pak od ledna minulého roku řídí někdejší neúspěšný kandidát na libereckého hejtmana za ODS Radim Zika.
Pozemkový fond na sebe v minulosti upozornil mnohými skandály kvůli machinacím s pozemky. Dohlíží na restituce a privatizaci státních pozemků, které mají být vypořádané do roku 2012.
Podle Výroční zprávy z roku 2008 zbývalo Fondu vyřešit 320 tisíc hektarů pozemků v hodnotě 3 miliardy korun. Výroční zpráva za rok 2009 dosud nebyla zveřejněna.
Blízko k ČSSD i ODS
Petr Šťovíček figuroval jako jeden z majitelů advokátní kanceláře KŠD Šťovíček do 9. dubna. Svůj obchodní podíl převedl na bratra Jana, který je dalším ze spolumajitelů zmíněné právnické firmy.
Sociální demokraty zastupuje KŠD Šťovíček například v kauze nákupu obrněných transportérů Pandur. Připravovala pro ně trestní oznámení na bývalé manažery rakouské společnosti Steyr Wolfganga Habitzla a Herwiga Jedlaucnika, kteří českým novinářům líčili pozadí kontroverzní zbrojní zakázky.
Šťovíčkova advokátní firma však v poslední době pracovala také pro pražskou radnici vedenou ODS. Posuzovala dopady dodatků ke smlouvám v souvislosti s kauzou Opencard.
O tom, proč si vybral za zástupce právě Petra Šťovíčka, zatím předseda Pozemkového fondu Radim Zika zprvu neodpověděl. Později sdělil, že využil své pravomoci a řídil se svým "nejlepším uvážením".
"Petra Šťovíčka jsem si vybral proto, že má nejenom rozsáhlé zkušenosti v oblasti občanského práva, ale také v hluboké znalosti práva nemovitostí a restitucí. Má také dlouholeté zkušenosti s problematickou zadávání veřejných zakázek," poslal odpověď přes svou mluvčí.
Důvody, proč přijal místo na Pozemkovém fondu, odmítl osobně objasnit i Šťovíček. Na žádost o rozhovor odpověděl přes SMS: "Za Pozemkový fond máme jednotnou politiku komunikace přes paní tiskovou mluvčí."
Později poslal tiskový odbor i jeho odpověď. "Je to pro mě zajímavá pracovní výzva, která mi může přinést další profesní rozvoj a zároveň mi umožní využít mé právní znalosti v denní praxi státního úřadu," stálo v oficiálním vyjádření.
Že by za jeho angažmá byla politika, oba muži odmítli.
V akci politici
Lidé s vazbami na ODS a ČSSD stojí ve vedení i dalších vlivných sátních institucí.
Deník Aktuálně.cz například popsal, jak politické strany ovládly antimonopolní úřad - instituci, která rozhoduje o milionových transakcích a trestá porušování pravidel veřejné soutěže. Prvním zástupcem předsedy, exposlance ČSSD Petr Rafaj je zde někdejší starosta plzeňské městské části Doubravka za ODS Hynek Brom.
O nezávislost na politických stranách pak postupně přišel i Nejvyšší kontrolní úřad, který kontroluje, jak je nakládáno s veřejnými prostředky. Jeho zprávy upozorňují na případy, jež mohly být ovlivněny korupcí.
V 17členném kolegiu NKÚ nyní působí už deset bývalých politiků. Pět jich je blízký ČSSD, během posledního roku v kolegiu usedli tři exposlanci za ODS. V kolegiu mají jednoho zástupce komunisté a jeden člen byl nominovaný ještě za ODA. V době, kdy do čela úřadu nastupoval jeho současný prezident František Dohnal, rovněž politik, přitom většinu v kolegiu drželi odborníci z praxe.