Odpůrců radaru přibývá, 77 % Čechů chce referendum

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 4. 2007 11:30
Pro radar jsou hlavně voliči ODS
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Lidí, kteří si nepřejí americký radar v Česku, přibývá. Je jich o sedm procent víc než v únoru.

V dubnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se proti protiraktové základně vyslovily přes dvě třetiny dotázaných (68 %). Pětadvacet procent je "spíše proti" a 43 % dokonce "rozhodně proti".

Naopak pro vybudování základny je jen čtvrtina (26 %) lidí. Šest procent oslovených se v této záležitosti nedokázalo rozhodnout.

CVVM oslovila na začátku dubna 1011 respondentů.

Čtěte více: Raketový generál USA v Česku: Máme za vás náhradníky

Referendum o radaru: rozhodně ano

"Porovnáme-li aktuální výsledky s předchozím výzkumem z února tohoto roku, vidíme zřetelný nárůst podílu odpůrců umístění amerického antibalistického radaru v ČR o sedm procentních bodů na úkor podílu nerozhodnutých, který se o osm procentních bodů snížil, zatímco podíl zastánců umístění radaru v ČR zůstal statisticky beze změny," uvádějí analytici CVVM.

Češi si přejí o případné stavbě radaru rozhodnout sami v referendu. To má podporu tří čtvrtin (77 %) občanů, zatímco opačný názor má jen 18 % dotázaných.

"V porovnání s únorem 2007 je v dubnu zjištěná podpora referenda o čtyři procentní body vyšší, zatímco podíl odpůrců se významně nezměnil," píše STEM.

Hlasu lidu vycházejí vstříc poslanci KSČM a ČSSD. Už podruhé předkládají do sněmovny návrh zákona o referendu o radaru. Zákonodárci se jím budou zabývat už na schůzi, která začíná dnes odpoledne. Předchozí pokus o prosazení této normy skončil neúspěchem a i v nyní jsou šance na schválení malé.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Souhlas s radarem podle stranických preferencí

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                              ODS        KDU      Zelení      ČSSD      KSČM
rozhodně ano 15 4 1 4 3
spíše ano 38 20 22 13 1
spíše ne 23 29 24 28 13
rozhodně ne 18 42 43 54 81
nevím 6 5 10 1 2
Údaje v %. Zdroj: CVVM

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy