Odpůrců radaru přibývá, 77 % Čechů chce referendum

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 4. 2007 11:30
Pro radar jsou hlavně voliči ODS
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Lidí, kteří si nepřejí americký radar v Česku, přibývá. Je jich o sedm procent víc než v únoru.

V dubnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se proti protiraktové základně vyslovily přes dvě třetiny dotázaných (68 %). Pětadvacet procent je "spíše proti" a 43 % dokonce "rozhodně proti".

Naopak pro vybudování základny je jen čtvrtina (26 %) lidí. Šest procent oslovených se v této záležitosti nedokázalo rozhodnout.

CVVM oslovila na začátku dubna 1011 respondentů.

Čtěte více: Raketový generál USA v Česku: Máme za vás náhradníky

Referendum o radaru: rozhodně ano

"Porovnáme-li aktuální výsledky s předchozím výzkumem z února tohoto roku, vidíme zřetelný nárůst podílu odpůrců umístění amerického antibalistického radaru v ČR o sedm procentních bodů na úkor podílu nerozhodnutých, který se o osm procentních bodů snížil, zatímco podíl zastánců umístění radaru v ČR zůstal statisticky beze změny," uvádějí analytici CVVM.

Češi si přejí o případné stavbě radaru rozhodnout sami v referendu. To má podporu tří čtvrtin (77 %) občanů, zatímco opačný názor má jen 18 % dotázaných.

"V porovnání s únorem 2007 je v dubnu zjištěná podpora referenda o čtyři procentní body vyšší, zatímco podíl odpůrců se významně nezměnil," píše STEM.

Hlasu lidu vycházejí vstříc poslanci KSČM a ČSSD. Už podruhé předkládají do sněmovny návrh zákona o referendu o radaru. Zákonodárci se jím budou zabývat už na schůzi, která začíná dnes odpoledne. Předchozí pokus o prosazení této normy skončil neúspěchem a i v nyní jsou šance na schválení malé.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Souhlas s radarem podle stranických preferencí

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                              ODS        KDU      Zelení      ČSSD      KSČM
rozhodně ano 15 4 1 4 3
spíše ano 38 20 22 13 1
spíše ne 23 29 24 28 13
rozhodně ne 18 42 43 54 81
nevím 6 5 10 1 2
Údaje v %. Zdroj: CVVM

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy