Odpůrců radaru přibývá, 77 % Čechů chce referendum

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
24. 4. 2007 11:30
Pro radar jsou hlavně voliči ODS
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Lidí, kteří si nepřejí americký radar v Česku, přibývá. Je jich o sedm procent víc než v únoru.

V dubnovém průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se proti protiraktové základně vyslovily přes dvě třetiny dotázaných (68 %). Pětadvacet procent je "spíše proti" a 43 % dokonce "rozhodně proti".

Naopak pro vybudování základny je jen čtvrtina (26 %) lidí. Šest procent oslovených se v této záležitosti nedokázalo rozhodnout.

CVVM oslovila na začátku dubna 1011 respondentů.

Čtěte více: Raketový generál USA v Česku: Máme za vás náhradníky

Referendum o radaru: rozhodně ano

"Porovnáme-li aktuální výsledky s předchozím výzkumem z února tohoto roku, vidíme zřetelný nárůst podílu odpůrců umístění amerického antibalistického radaru v ČR o sedm procentních bodů na úkor podílu nerozhodnutých, který se o osm procentních bodů snížil, zatímco podíl zastánců umístění radaru v ČR zůstal statisticky beze změny," uvádějí analytici CVVM.

Češi si přejí o případné stavbě radaru rozhodnout sami v referendu. To má podporu tří čtvrtin (77 %) občanů, zatímco opačný názor má jen 18 % dotázaných.

"V porovnání s únorem 2007 je v dubnu zjištěná podpora referenda o čtyři procentní body vyšší, zatímco podíl odpůrců se významně nezměnil," píše STEM.

Hlasu lidu vycházejí vstříc poslanci KSČM a ČSSD. Už podruhé předkládají do sněmovny návrh zákona o referendu o radaru. Zákonodárci se jím budou zabývat už na schůzi, která začíná dnes odpoledne. Předchozí pokus o prosazení této normy skončil neúspěchem a i v nyní jsou šance na schválení malé.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Souhlas s radarem podle stranických preferencí

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                              ODS        KDU      Zelení      ČSSD      KSČM
rozhodně ano 15 4 1 4 3
spíše ano 38 20 22 13 1
spíše ne 23 29 24 28 13
rozhodně ne 18 42 43 54 81
nevím 6 5 10 1 2
Údaje v %. Zdroj: CVVM

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy