Druhý díl Rady nad zlato? "Seriálové pokračování" nečekejte, říká autor filmu o finančních poradcích

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 5. 2017 14:32
Student dokumentaristiky Jakub Charvát, který natočil snímek Rada nad zlato o praktikách některých finančních poradců z firmy OVB Allfinanz, odpovídal čtenářům Aktuálně.cz. Korporace se nejdříve snažila promítání snímku zabránit a v roce 2016 na Charváta podala žalobu. Tu nakonec tento měsíc stáhla. Podle zdůvodnění se OVB nechce už zatěžovat spory z minulost a raději se bude soustředit na služby svým klientům.
Ptejte se autora snímku Rada nad zlato Jakuba Charváta
Dotazovaný právě odpovídá
Jakub Charvát odpovídá čtenářům od 14 hodin
Přejít k dotazům

Praha - Zveřejnění případu Jakuba Charváta, kterého OVB zažalovala za dokument Rada nad zlato, rozpoutalo v Česku i na Slovensku diskusi o praktikách finančních poradců. Autor snímku odpovídal na otázky čtenářů Aktuálně.cz.

Krátce poté, co byl loni v létě případ mladého dokumentaristy zveřejněn, v OVB skončili tři vysocí manažeři, na YouTube od té doby vidělo nelegální kopii dokumentu přes 500 tisíc lidí.

Manažeři společnosti OVB podle Charváta o jeho natáčení dobře věděli. Nepoužíval ani skrytou kameru. Natočený materiál dobrovolně jednomu z nich poskytl. "Pokud si dobře vzpomínám, o natočený materiál nás jeden z manažerů požádal a záběry z párty jsme mu poskytli," říká Charvát.

Charvát přiznal, že se nedostal do konfliktu s nikým z lidí, kdo vystupovali v jeho dokumentu. "Konverzace s nimi se nenesly v duchu teď už nemůžu vylézt ven, ale spíše mi vysvětlovali své osobní pohnutky a svou tehdejší situaci, co je na ta místa zavedlo," vysvětluje v jedné ze svých odpovědí Charvát.

OVB film už loni v srpnu označila za "zkreslenou účelovou kompilaci záběrů, která nemá nic společného s reálnou prací finančních poradců OVB". Na Charváta podala žalobu, kterou ale tento měsíc stáhla.

Jakub Charvát má ze stažení žaloby rozporuplné pocity. "Samozřejmě jsem na jednu stranu rád - ať už jde o počáteční stres nebo o čas, který jsem přípravě na soud věnoval. Na druhou stranu, není to žádná výhra. Jen to skončilo," posteskl si dokumentarista.

Na Charvátovu podporu mezitím vznikla sbírka, která mu měla umožnit zaplatit právníky v soudním sporu s OVB. Vybralo se 277 tisíc korun.

Poté co firma od soudního řešení sporu ustoupila, chce Charvát peníze využít na další snímek, který by se měl věnovat všem poradenským firmám působícím na českém trhu. Do podrobností autor zabíhat nechtěl. "Nemohu ohrozit svou práci tím, že řeknu, jakým směrem se budu dívat. Jedno ale říci mohu, nečekejte na seriálové pokračování. Pracuji na tématu a to uchopím je tak, jak to bude látka vyžadovat," popsal Charvát. Dokument Rada nad zlato je nyní přístupný na serveru Aktuálně.cz.

Server Aktuálně.cz vůbec poprvé přináší legální verzi snímku, který rozpoutal diskuzi o finančním poradenství. | Video: Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku a Jakub Charvát

Ptejte se autora snímku Rada nad zlato Jakuba Charváta

Dotazovaný právě odpovídá
Jakub Charvát odpovídá čtenářům od 14 hodin
Aktualizovat reportáž
24. 5. 2017
Ptá se: Tomáš K.

Dobrý den,
nevidíte problém i v samotných potenciálních klientech a jejich informovanosti a finanční gramotnosti, než jenom u prodejce produktů?
Multilevel marketing nebo pyramida nebo jakkoliv to nazveme tu je už přeci dlouho. V USA a jinde ve světe je to už desítky let tradice a nejde jenom o finanční produkty. Některé firmy prodávají vysavače, jiné zase investiční mince, parfémy, kosmetiku, mixéry anebo pojištění nebo jiné finanční produkty apod. Princip v těchto firmách je vždy stejný, zaměření je primárně na prodej a získávání nových kontaktů.
Motivační školení jsou jako přes kopírák ve všech firmách stejná. Obchodník nebo prodejce většinou ví jaký produkt prodává a ve většině případů produktu ani sám nevěří, ale snaží se pomocí soft skills a naučených frází zpočátku produkty nabízet sám a později si vytvářet pod sebou nějakou strukturu. Může se nám to zdát nemorální, ale není to nelegální a řada lidí se takto opravdu i dnes ještě živí.

Děkuji

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

otázka je, jestli takový způsob prodeje vůbec do finančního sektoru patří.
Abych to trochu obrátil, to že je něco legální ještě neznamená, že to je správné, nebo morální - a že bychom na to tedy neměli upozorňovat.
Závazek k pojistce na desítky let je podle mého názoru s nákupem mixéru nesrovnatelný.

Základní problém vidím v systému. Řekněme třeba už v úplném základu, kdy titul "finanční poradce" může (zne)užít prakticky kdokoli.

Nedostatečná finanční gramotnost je samozřejmě také jedním z problémů, nicméně se bráním tomu přičítat to k tíži potencionálních klientů. Pokud se s někým radím, dělám to proto že problematice nerozumím.

Prohlubování finanční gramotnosti je určitě cesta, jak ochránit občany před podvodníky. Neměli bychom ale zapomínat na druhou stranu mince.
Tou jsou zjevné skulinky, které těm, co špatné rady poskytují, velmi ulehčují život.

24. 5. 2017
Ptá se: Jindřiška Bartůšková

Dobrý den Jakube,

Děkuji za dokument, dle mého byl povedený a ráda budu sledovat Vaší další práci.

Vnímáte stažení žaloby pozitivně, že už nemusí spalovat čas takovou formou nebo to spíše vnímáte, že už to přestane být mediálně zajímavé a nebude se toto téma objevovat v titulcích novin a na problém se postupně zapomene. Možná se mýlím, ale tím, že se o tom poměrně intenzivně psalo, tak se o tomto problému i více diskutovalo a některé instutuce (např. ČNB) se mohli danou situací na trhu věnovat.
Hezký den

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

každé téma jednou omrzí a v našem případě to určitě nebude jiné.
Kolik lidí si dnes ve spojitosti s OVB vzpomene na Helvag, pana Štorka, pokuty od ČNB?
Pokud se situace nějakým způsobem změní, poznáme to právě až ve chvíli, kdy se znormalizuje. Já jsem v tomto ohledu skeptický. Jeden film nezaručí změnu, ta leží na bedrech nás všech.

Ze stažení žaloby mám pocity rozporuplné. Samozřejmě jsem na jednu stranu rád - ať už jde o počáteční stres a nebo o čas, který jsem přípravě na soud věnoval. Na druhou stranu, není to žádná výhra. Jen to skončilo.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Pavel Mises

Vážený pane Charváte,

gratuluji k natočení úspěšného dokumentárního filmu a k odvaze neustoupit i přes riziko soudního sporu. Už máte rozmyšleno, co budete dělat s vybranými 262 tisíci Kč na transparentním účtu?

S úctou
—Pavel Mises

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den, mockrát děkuji!
Nejdříve si počkám na účet za právní služby a zbytek peněz využiji v podobném duchu, na který byly tyto prostředky původně určeny.

Část peněz jsme již použili na obnovení projektu Finemon, který ale Vít Kalvoda musel po útocích stáhnout.

Co na účtu zůstane tam bude ležet do té doby, než začnu pracovat na natáčení dalšího projektu s finanční tématikou. Využít je na jiný projekt nepovažuji za správné.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Matěj Sedláček

Ahoj,

mě by zajímalo jestli se ozval někdo kromě OVB, že ho film poškodil. Například holky převlečený za zajíčky a kluci co po nich lezou. atd. Nebo všichni sklopili uši a šli dál?

Děkuju.

Odpovídá: Jakub Charvát

Ahoj,

s několika lidmi, kteří se ve filmu objevili, jsem si k tomuto tématu psal.
Konverzace se nenesly v duchu "teď už nemůžu vylézt ven" ale spíše mi vysvětlovali své osobní pohnutky a svou tehdejší situaci, co je na ta místa zavedlo. Měl jsem šanci poznat, kdo jsou. Pro mě osobně to byla zajímavá zkušenost, získat takovou zpětnou vazbu.

Možná to má něco společného s tím, že ve velkých městech - a v Praze obzvlášť, jde o tak moc rozšířené fenomény. Každý tam sám buď pracoval, nebo někoho takového zná.

24. 5. 2017
Ptá se: Kristina

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli chystáte i nějaký nový projekt k tomuto či jinému tématu.
Děkuji

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

osobně mám pocit, že na něčem pracuji pořád.
Buď se věnuji publicistice v České televizi, v rámci bloku Nedej se, nebo pracuji na svých školních projektech - jedno dlouhé natáčení mě čeká teď v létě na Sumatře.
Téma finančního sektoru chci v rámci školy určitě zpracovat obšírněji a to jako magisterský projekt, takže musí ještě chvíli počkat.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Jana Králová

Ozval se vám třeba někdo z politiků, že by chtěl situaci kolem OVB a poradců řešit'?

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,
Nemyslím si, že by změna přišla sama od sebe „z vrcholu pyramidy“. Pokud se k tomuto tématu rozvine reálná politická diskuze, stane se tak pravděpodobně až ve chvíli, kdy voliči po tomto tématu sami začnou volat.
Víte, pro Českou televizi natáčím pořady věnované životnímu prostředí a i když se občas dostanu k nepěkným kauzám, věc, která mě těší je, že tu máme velké množství aktivních lidí, kteří se nebojí prát za správnou věc. To se týká přírody.
Na druhou stranu ve finančním sektoru je to s občanským dohledem mnohem složitější. Není organizovaný a stojí na jednotlivcích, téma je to náročné a není sexy. A když už se najde odborník, jež by ve finančním poradenství nebyl přímo aktivní, povede se ho postupně vyštípat pryč, jako se to stalo Vítu Kalvodovi.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Jana

Dobrý den, rozmáhají se zde úniky ze spisů, skryté kamery, potají pořízené nahrávky. Přijde mi docela neetické využít záběry ze soukromé akce pro očernění jejího pořadatele (na ničem jiném, než na ukradených záběrech z mejdanu Váš film nestojí). Kam to povede - máme se bát, že nás kdykoliv kdokoliv bude natáčet a pak to zveřejňovat..? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

ona hranice je tenká a vždy záleží na konkrétní situaci. Neetické chování nadnárodní korporace mívají větší společenský dopad, než neetické chování truhláře ze Svitav. Ministr financí potencionálně ovlivňující média je také silnější káva, než kamerový záznam prodavačky nadávající na zákazníky – jelikož na tento případ evidentně narážíte.

Co je ospravedlnitelné v případě OVB a Rady nad zlato by nemuselo obstát jinde.

K tomu, jaké záběry do filmu zahrnout, jsem musel zvážit různé aspekty věci.
Jedním z nich byla například společenská odpovědnost, kterou OVB jako jedna z největších poradenských firem u nás, má. Samozřejmě to byl také velký rozpor mezi hodnotami, které firma propaguje, a skutečností, již prezentuje její vnitřní firemní kultura – očím klienta a veřejnosti skryta.

Ve spojitosti s masivním rekrutingem, jež mezi mladými lidmi probíhá a skutečností, že jsou tito mladí nezkušení poradci vysíláni za svými rodinami „na zkušenou“, bez špetky odborných znalostí, negativní dopad, jaký takové chování má, nabývá mnohem širších rozměrů.

I z těchto důvodů je důležité, že máme možnost vidět, jak moc se skutečné činy rozchází s proklamovanými hodnotami, v jakém prostředí ti poradci profesně vyrůstají.

To není věc, kterou vyřeší vyhazov třech manažerů.
Důležitá poznámka na závěr: záběry nejsou ukradeny. Na akce jsme přišli, postavili kameru na stativ a natáčeli. Dokonce jsem se snažil udělat i rozhovory s vedoucími, moc dobře tedy o mně věděli.

24. 5. 2017
Ptá se: Aneta Koláčková

Dobrý den,
s poradenstvím od OVB mám jen ty nejlepší zkušenosti, poradce,který není ve zlotřilém ředitelství a bere svou práci opravdu odpovědně, je velmi často házen do stejného pytle, jako zbytek firmy, se kterou fakticky nemá nic společného. Máte osobní zkušenost s někým čestným,kdo opravdu dělá férový produkt finančního poradenství? Děkuji a přeji mnoho úspěchů

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

to na co narážíte slýchám často.
Moje odpověď je, že poradce, se kterým máte nejlepší zkušenost, hází do pytle jeho mateřská firma, protože pro ní má stejnou cenu, jako ono "zlotřilé ředitelství".

Neříkám, že je to záměr - ta firma si toho také nemusí všimnout, může mít špatně nastavené kontrolní mechanismy.

Nicméně ať už "zlotřilí", a nebo kvalitní - všichni vystupují pod jednou značkou.
Symbolizuje takový přístup kvalitu, a nebo nejistotu z výsledku?
Na základě čeho si poradce vyberete?

Pokud mateřská firma nějakou roli má, mělo by to být zajištění stejné kvality pro všechny klienty. A problematická ředitelství eliminovat.
Když se na to nemůžete spolehnout, zbývá Vám možnost vybrat si poradce pouze na základě osobního kontaktu.

A to je podle mně málo, když uvážíme že se mu možná chystáte svěřit svoje životní úspory.

Znám lidi, kteří svou práci odvádí kvalitně, nebudu jim tu ale dělat reklamu.

24. 5. 2017
Ptá se: Jirka

Jak pokračují práce na dokumentu o všech poradenských firmách? Dost dlouho o tom mluvíte a zatím jsem nikde nezaznamenal, žádný posun. Budou tam taky záběry z večírků nějakých dalších společností? :-) Jestli ne, tak mi nikdo nevymluví, že jste buď vědomě, či něvědomě posloužil konkurenčnímu boji :-)

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

další film připravuji jako svůj magisterský projekt na FAMU, kde jsem začal studovat, a tomu přizpůsobím i časový rámec prací. Na novou školu jsem se přihlásil proto, abych se naučil novým věcem. Nehodlám to uspěchat jen proto, abych se svezl na vlně zájmu.

K tomu co film bude, nebo nebude obsahovat, jsem záměrně skoupý. Bylo férové podělit se s veřejností o své plány, když mě tolik lidí podpořilo.

Nemohu ale ohrozit svou práci tím, že řeknu jakým směrem se budu dívat. Jedno ale říci mohu, nečekejte na „seriálové pokračování“. Pracuji na tématu a to uchopím je tak, jak to bude látka vyžadovat.

S Vaším hodnocením tedy budete muset počkat na to, až práce bude hotová.

24. 5. 2017
Ptá se: Mirek

Dobrý den,
řešíte nějakým způsobem jejich protiprávní jednání s falšováním podpisů? Zde se jedná o celkem zásadní porušení zákonů - jedná se přece o podvod.
M

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

když jsem jim tehdy volal na centrálu, dělal jsem to s vědomím, že se o to pravděpodobně „postarají“ a dnes to již označují za administrativní chybu.
Sám přemýšlím nad tím, zda se do tohoto právního boje pustit. Pravděpodobně bych získal zadostiučinění, ale odvedlo by mě to od další práce.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Martin Šula

Dobrý den, záběry na firemní párty a na soukromém večírku jste natáčel skrytou kamerou nebo to bylo v rámci nějaké komerční zakázky? Děkuji. MŠ

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

přišli jsme tam s kamerou a prostě natáčeli, nejedná se o záběry pořízené skrytou kamerou. S několika vedoucími jsem tam dokonce zkoušel dělat rozhovor. Ti nahoře tedy naše úmysly znali.

Pokud si dobře vzpomínám, o natočený materiál nás jeden z manažerů požádal a záběry z párty jsme mu poskytli. O komerční zakázku nešlo.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Negramotný finančník

Dobrý den,
existuje podle vás poctivé finanční poradenství? Tedy že někdo z poradců má primárně snahu těm lidem pomoct, ne jen ulovit jejich podpis pod cokoli, co mu přinese provizi? Jsem naivní, že jo.

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

jistěže ano. Jen bych to formuloval trochu jinak.

Ten „někdo“ z poradců přistupuje ke své práci jako systematické činnosti, jež ho má živit dlouhodobě. Ne mu za pár měsíců vydělat na Ferrari. Řekl bych, že ten „někdo“ je člověk, který Vás přesvědčí svým profesním zázemím a ne tím, že s Vámi chodil na střední školu. A nebude mu vadit, když se budete ptát a rýpat.
Je to prostě práce, služba klientovi.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Ivo Ištván

Přizpůsobilo OVB a poradci po kauze nějak svou kampaň, aby vylepšili své "renomé"?

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

zaregistroval jsem reklamní kampaň na českých zpravodajských webech. I když pravděpodobně byla vedena snahou vylepšit si renomé, nevěřím tomu, že něco takového může mít velký dopad. Obzvlášť vtipně působila vedle článků o Radě nad zlato.

To sponzorovaný článek, který jsem dnes ráno četl na jednom zpravodajském webu, je trochu jiný šálek kávy. Vím, že je to dnes (bohužel) běžná praxe, nicméně maskovat reklamu za zpravodajství, to není férová hra se čtenářem. A určitě má větší šanci ho ovlivnit.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Jan Jaroš

Dobré odpoledne, měl jste pocit, že oni poradci v případě inv. živ. poj. klamou klienty, nebo že jsou i sami oklamáváni firemní strukturou?

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

na začátek bych chtěl napsat, že špatně sestavená investiční životní pojištění dnes už nejsou tak křiklavým problémem, jako když jsme film natáčeli.
To neznamená, že byste si neměl dávat pozor – ve chvíli, kdy to téma vymizí z veřejného prostoru a klienti se přestanou zajímat, se jistě vyrojí noví chytráci s plány na to, jak rychle zbohatnout.

Nicméně k Vaší otázce: podle mé zkušenosti sami poradci nevěděli, co dělají. Jen věřili svým kamarádům, kteří je do firmy přivedli. Podobnou zkušenost si odnesli začínající poradci u jiných problémových produktů v minulosti a, bohužel, si ji pravděpodobně další odnesou i v budoucnosti.

Na druhou stranu, někdo ve struktuře nakonec vždycky ví, jaká hra se ve skutečnosti hraje. Rozhodně to ale nejsou ti "nosiči vody".

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Marek

Dobrý den,
obdivuju Vaši odvahu jít do takového projektu - kdy je vlastně člověk sám proti velké "poradenské" společnosti.
Zajímalo by mě, jestli se Vás někdo nepokoušel i zastrašit / vydírat (ať fyzicky nebo psychicky - myslím kromě té žaloby).
A myslíte si, že OVB je jakousi černou ovcí ve finančním poradenství, nebo je to u podobných společností stejné?
Děkuji.
Marek

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

předem díky za ta hezká slova.

Já osobně jsem jako snahu o zastrašení, ve smyslu nezveřejňování filmu, vnímal první pokusy o zakázání dokumentu. Tehdy ani nemohli vědět, jak ten snímek bude vypadat a už vyhrožovali soudy.

Nicméně kromě žaloby k žádnému zastrašování ze strany OVB nedošlo a od jiných osamělých ovcí nepřišlo nic, co by se dalo brát vážně.

K druhé části otázky, řekli jsme to i ve filmu. OVB není jediná, kdo by měl v tomto sektoru problém s přístupem k práci. Nicméně na firmu, která se chlubí svou velikostí, svým profesionálním zázemím a proklientským přístupem, je kolem jejího jména problematických kauz více než dost. Pozornost si zaslouží trvale, nejen ve spojitosti s jedním filmem. Bohužel je vždy jen krátkodobá a tak se v jejích strukturách problematičtí poradci udrží vždy o něco déle, než je zdrávo.

Vidím, že někdy je prodej prostě důležitější, a dobrá rada nad zlato není.

Jakub Charvát

24. 5. 2017
Ptá se: Tomáš Holý

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, kdy Vám osobně přišlo působení ve firmě nepříjemné a co bylo katalyzátorem k natočení tohoto "dokumentu".
Díky a přeji hezký zbytek dne.
TH

Odpovídá: Jakub Charvát

Dobrý den,

proces mého odchodu z finančně poradenského multilevelu byl postupný.
Nicméně tu je jeden moment, který mohu označit za důležitý a naštěstí to přišlo včas. Tehdy nás v kancelářích vedli k tomu, abychom prodávali (záměrně používám ten termín, o odbornou radu nešlo) investiční životní pojištění jako prostředek ke spoření na důchod. Na základě toho, co jsem si odnesl ze školení, jsem to měl za úžasný produkt.

Jenže jsem neznal nikoho, kdo by ho ode mě chtěl koupit. To bylo v pořádku, protože na to měl můj vedoucí připravenou odpověď: jdi za svými rodiči, alespoň jim pomůžeš ušetřit peníze a naučíš se, jak jednat s klientem.
Něco jsem se doopravdy naučil. Uvědomil jsem si, že té práci nerozumím a pokud bych ji měl dělat zodpovědně, bude to vyžadovat mnohem více, než dvě motivační školení za týden, pořádaná mými kamarády. Co bylo důležitější, uvědomil jsem si, že ani moji vedoucí té práci nerozumí. Můj táta mi tehdy kladl velmi dobré otázky, na které jsem neuměl odpovědět. A tak jsem volal vedoucímu – ten odpovědi také neznal, a jen tlačil na prodej.

Uvědomil jsem si, že to co děláme, není služba klientům. Vytvářeli jsme řetězec nekompetentnosti, založené jen na kamarádských vztazích ze školy, proto abychom umožnili několika málo jedincům setrvat o něco déle na vrcholku jejich vybudované struktury.
O klienty šlo až na posledním místě.

Jak jsem napsal výše, ten proces uvědomění byl postupný. Nicméně od této chvíle jsem začal pozorovat, jak se věci opravdu mají. Klienti byli většinou rodinní příbuzní či známí, podobně to bylo s poradci, kteří se do firmy rekrutovali. Důležité nebyly odborné znalosti ale právě tyto sociální kontakty, to byla hlavní komodita (mimo peněz, které na ně ale byly přímo navázány).

Katalyzátorem k natočení dokumentu byla jednoduše skutečnost, že jsem se po odchodu z OVB setkával s velkým počtem lidí, kteří měli podobné zkušenosti, jako já. Ve veřejném prostoru to téma ale přítomné nebylo – až na reklamy, které onu práci finančního poradce propagovaly.

Chtěl jsem trochu vyvážit váhy – proti tomu silně zkreslenému pohledu z inzerátu postavit realitu osobní zkušenosti, nejen mojí, aby se případný nový spolupracovník, nebo klient, mohl opravdu svobodně rozhodnout, zda se do podobného kolotoče zapojí.

Jakub Charvát

 

Právě se děje

Další zprávy