Divoké večírky v OVB před soud nepůjdou. Firma stáhla žalobu na studentský film, nechce medializaci

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
21. 5. 2017 18:56
Firma OVB Allfinanz už nechce žalovat studenta dokumentaristiky Jakuba Charváta za kritický snímek o praktikách finančních poradců. Společnost to zdůvodňuje tím, že nechce své podnikání zatěžovat spory a raději se bude soustředit na potřeby svých klientů. OVB také vadilo, že se o sporu píše v médiích.
Snímek Rada nad zlato o praktikách OVB.
Snímek Rada nad zlato o praktikách OVB. | Foto: YouTube.com

Praha - Společnost OVB Allfinanz stáhla žalobu na studenta dokumentaristiky Jakuba Charváta. Ten v roce 2015 natočil snímek Rada nad zlato, v němž zaznamenal kontroverzní praktiky finančních poradců a popsal příběhy lidí, kteří kvůli špatné radě přišli o úspory. OVB se nejdříve snažila projekci Charvátova dokumentu zakázat, po úniku filmu na internet na začátku loňského roku studenta zažalovala a požadovala kompenzaci 100 tisíc za poškození dobrého jména společnosti.

Změny v zákoně ve finančním poradenství

■ Od prosince 2016 platí pro finanční poradce přísnější pravidla, aby byla lépe ochráněná práva jejich klientů.

■ Vyplácení provizí, které mají poradci ze sjednané smlouvy, se rozložilo na pětileté období. 

■ Zákon má mimo jiné zabránit tomu, aby poradci klienty cíleně po několika letech přepojišťovali a znovu za ně získávali provize. 

■ Pro klienty byl takový postup nevýhodný a přicházeli kvůli neseriozním poradcům o své úspory.

"Žalobce (OVB) již nemá zájem nadále zatěžovat své seriózní podnikání spory z minulosti ani na další medializaci, která nikoliv z podnětu žalobce nekorektně provází celý průběh věci. Žalobce bere tímto svou žalobu z 18. 2. 2016 zpět," píše se v žádosti o stažení žaloby, která dorazila na Městský soud v Praze. "Řízení se skutečně zastavilo," potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci. Podle informací serveru Aktuálně.cz se mělo příští měsíc konat první soudní stání.

Charváta stažení žaloby překvapilo. "Neočekával jsem, že to tak najednou stáhnou. Trochu jsem se s tou kauzou naučil žít. Zvykl jsem si připravovat na ten soud, chodit na jiné procesy s OVB a dělat si o tom poznámky," přiznal dokumentarista.

I když firma OVB žalobu stáhla, za svými stanovisky si stojí. Dříve snímek například označila za "hrubě zkreslenou účelovou kompilaci záběrů".

"Stažení žaloby vnímáme jako symbolické vyjádření zájmu společnosti OVB nadále se plně a zcela soustředit na potřeby klientů a věnovat se dalšímu zkvalitňovaní svých služeb a upevňování pozice na finančním trhu. Zároveň doufáme, že touto vstřícností dáme podnět pro objektivní zobrazení finančního poradenství v České republice v médiích," řekl Aktuálně.cz mediální zástupce OVB Jiří Reichl. Dále se společnost už ke kauze nechce vyjadřovat.

Dary na právníky

Původně si Charvát na právníky vydělávat na brigádách, po zveřejnění jeho případu v médiích mu ale lidé na zaplacení nákladů poslali 277 tisíc korun. Ozvalo se i několik špičkových právníků s nabídkou, že ho budou zastupovat zdarma.

Zbylé peníze chce dokumentarista použít na nový film, který by měl trh finančních poradců popsat celkově a nezaměřovat s pouze na OVB. "Zaplatím svému právníkovi, spor netrval tak dlouho, jak jsem předpokládal, tak peníze zbydou. Teď studuji na FAMU, tak bych dokument chtěl udělat jako svou závěrečnou práci. Už teď sbíráme materiál a scházím se se zdroji," popsal přípravu Charvát.

Dokumentarista však lituje, že se za snímek nepostavil hned od začátku. "Ještě že to bylo na škole a mohl jsem se brzo poučit. Za ten film jsem se měl postavit od začátku a dát ho sám na ten internet. Bohužel jsem nad ním ztratil kontrolu a někdo ho na YouTube nahrál pod jiným názvem," hodnotí zpětně. Doteď dokument, který znázorňuje i divoké firemní večírky, na YouTube vidělo přes půl milionu lidí.

Rozvířená diskuse

Na základě Charvátova příběhu se začalo diskutovat o finančních poradcích a jejich kvalitě. K dokumentu si vyjádřila Unie společností finančního zprostředkování a poradenství, které je OVB členem. Tvrdila, že praktiky jsou dávno minulostí a záběry v dokumentu jsou staršího data.

V srpnu si Charvátova příběhu všimla i média. Měsíc poté OVB opustili tři vysoce postavení manažeři. Důvody ale společnost nechtěla komentovat. "Někteří lidé, které tito manažeři vychovali, dále působí v té firmě," varuje Charvát.

Minulý rok dostala firma OVB pokutu od České národní banky za to, že v letech 2010 až 2013 nabízela investiční životní pojištění jako spoření. Firma dnes tvrdí, že nepoctiví poradci už u ní nepracují. Firma je zatížená i kauzou Helvag. Kvůli radám OVB přišla řada klientů o své vklady a škody šly do desítek milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy