Kdo vydělal na mistrovství v Liberci? Máme seznam firem

Martina Machová Martina Machová
3. 3. 2009 13:25
Největší zakázky získaly Stavby silnic a železnic
Oba spokojeni. Takhle si nakonec plácla šéfká organizátorů Kateřina Neumannová a liberecký primátor Jiříh Kittner
Oba spokojeni. Takhle si nakonec plácla šéfká organizátorů Kateřina Neumannová a liberecký primátor Jiříh Kittner | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Prezident mezinárodní lyžařské federace Gian Frank Kasper prohlásil, že šampionát v Liberci byl pro lyžařský svět velice úspěšným. Ale jak se ale zdá, úspěch neslavili jen lyžaři.

Téměř dvě miliardy z veřejných rozpočtů si rozdělily firmy, o nichž podle informací Aktualně.cz nemá přehled ani pořadatelské město Liberec. Neexistuje totiž seznam, ze kterého by bylo na první pohled zřejmé, kolik peněz která společnost vydělala.

A to přesto, že město bylo distributorem, přes kterého tekly dotace od státu, Libereckého kraje i z městského rozpočtu. Radní totiž tvrdí, že nic takového nepotřebovali.

Foto: Aktuálně.cz
Projděte si speciál týdne:
Co všechno poznamenalo liberecké MS

"Databáze zakázek samozřejmě existuje. Město má přehled, jaká zakázka a komu byla přidělena a ke každé je rozsáhlá dokumentace," vysvětloval před šampionátem náměstek primátora Ondřej Červinka z ODS. "Nejedná se ale o seznam, jak si ho představují novináři."

Ovšem na skutečnost, že Liberci chybí přehled, upozornil ve své zprávě i Nejvyšší kontrolní úřad. A současně podal v souvislosti s přípravami na mistrovství dvě trestní oznámení na neznámého pachatele.

Právě z jeho protokolu je možné lehce vyčíst, kolik které společnosti získaly díky zakázkám na stavbách ve sportovních areálech ve Vesci a na Ještědu.

Úřad kontroloval hospodaření s prostředky, které posílalo do Liberce ministerstvo školství. Dalším kontrolovaným pak byla i Technická univerzita, která získala na rekonstrukci kolejí dotaci 350 milionů korun.

MS 2009 v korunách

Výdaje z veřejných zdrojů

  • Státní rozpočet
    - 1,67 miliardy
  • Liberecký kraj
    - 165 milionů
  • Město Liberec
    - 385 milionů

Kolik utržily firmy

  • Stavby silnic a železnic
    - 588 milionů
  • Interma
    - 423 milionů
  • Syner
    - 420 milionů
  • Regionální stavební
    - 96 milionů
  • Strabag
    - 120 milionů
  • Brex
    - 66 milionů
  • Oaza-net
    - 40 milionů
  • Ostatní
    - 160 milionů

Největší zakázka pro SSŽ

Celkově tedy prošlo rukama kontrolorů NKÚ zatím 1,2 miliardy z dvoumiliardového rozpočtu. Další dotace přicházely například i od ministerstva pro místní rozvoj.

Ve spojitosti s mistrovstvím se v Liberci vybudovala i takzvaná Metropolitní datová sít, které se také kontrola NKÚ vyhnula.

Další informace pro komplexnější seznam proto redakce Aktualně.cz čerpala z veřejně přístupných registrů veřejných zakázek.

A která stavební firma nakonec na šampionátu nejvíce vydělala? Primát drží společnost Stavby silnic a železnic, které se podařilo uloupnout 525 milionů korun.

Následuje ji společnost Interma, která získala 423 milionů korun a téměř stejně získala stavební společnost Syner, známá podezřením z korupce a propojením na regionální politiky.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte  více:
Syner má přízeň Libereckých, zas si vydělal ze státního

Mnozí liberečtí zastupitelé ve firmě dříve pracovali a někteří dokonce stále pracují. Nejznámějšími jsou liberecký primátor Jiří Kittner, který v Syneru zastával post ekonomického náměstka. Generálním manažerem extraligových Bílých Tygrů, kteří patří společnosti Syner Group, je liberecký zastupitel za ODS Ctibor Jech.

K zajímavým penězům si přišly i liberecké stavební společnosti Brex a Regionální stavební nebo společnost Oaza-net, kterou vlastní bývalý liberecký zastupitel za ODS a přítel lídra občanskodemokratické kandidátky do krajských voleb Hynek Tampier.

Všechny firmy přitom náleží k tradičním sponzorům libereckého hokeje.

Výběrová řízení, jen aby se neřeklo 

Pochybnosti se ale podle NKÚ vznáší nad tím, jak byly zakázky rozdělovány. Ačkoli vedení města tvrdí, že vše probíhalo transparentně a vyhrávala nejnižší nabídka, NKÚ došel k závěru, že výběrová řízení probíhala spíš jen na oko. 

"O průběhu zadávacích řízení vyhotovovalo město dokumenty předepsané zákonem o veřejných zakázkách. Tyto písemnosti však obsahují značné množství chyb a nepřesností, což svědčí o formálnosti jejich zpracování, a nedokládají tak skutečný průběh zadávacích řízení," stojí v protokolu NKÚ, který má redakce Aktualně.cz k dispozici.

Z celkových 27 výběrových řízení na investiční akce města v hodnotě více než 821 milionů korun, které prošly kontrolou NKÚ, úřad našel nesrovnalosti v 21 případech. A v mnohých dokonce i několikrát vedle sebe.

Dvakrát chyba ač úmyslná nebo nikoli mohla rozhodnout o vítězi zakázky. Výběrové řízení bylo v jednom případě zrušeno, ačkoli mezi adepty byla společnost, která splňovala podmínky. Jindy naopak byla zakázka přidělena firmě, která zadání zcela nesplňovala.

Dalšími prohřešky bylo například nedodržení lhůt na odvolání. Liberec ve většině případů argumentuje, že se jedná jen o administrativní chyby, které na výběr vítěze nemohly ovlivnit.

Problémy mělo město podle NKÚ, i co se týče složení výběrových komisí. Například zástupce města je podepsán jen na jednom z mnoha dokumentů, souvisejících s výběrovým řízením a naskýtá se tak otázka, jestli byl vůbec přítomen.

Také hejtmanství je v podezření

Další nejasnosti do rozhodování o zakázkách vnáší i zástupci libereckého hejtmanství, v tu dobu v čele s ODS. Oficiální dokumenty se totiž neshodují, kdo se výběrového řízení za kraj účastnil. Jestli to byl radní pro dopravu Vladimír Richter nebo radní pro školství Petr Doležal (oba ODS).

Stejné problémy s docházkou nebo nezvládnutí elementárních počtů se pojí podle NKÚ i s bývalým náměstkem libereckého primátora pro rozvoj Jiřím Veselkou. Měl protokol podepsat, na seznamu účastníků ale není.

"V Protokolu o průběhu otevírání obálek a posouzení nabídek ze dne 9. 5. 2006 je uvedeno, že se komise sešla v počtu pěti osob, jejichž seznam je obsažen v protokolu. Protokol je však podepsán šesti členy hodnotící komise," hlásí zpráva NKÚ.

Město převážnou část výtek NKÚ bagatelizuje, nebo je přímo odmítá. S výsledky kontroly nesouhlasila ani Technická univerzita.

Naopak ministerstvo školství přiznalo, že pochybilo. V letech 2004 až 2006 se podle svého zhodnocení zprávy NKÚ dopustilo chyb, které se projevily chybným nastavením parametrů investičních akcí a celkovým poddimenzováním finančních objemů, které byly nezbytně nutné pro zajištění investičních akcí.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte: Varování do budoucna? Co napsali blogeři o MS v Liberci
 

Právě se děje

Další zprávy