Pořádání šampionátu v Liberci chce prověřit i Topolánek

Domácí Domácí
19. 2. 2009 20:05
Nejvyšší kontrolní úřad už kvůli akci podal dvě trestní oznámení
Premiér Mirek Topolánek
Premiér Mirek Topolánek | Foto: Reuters

Praha - Premiér Mirek Topolánek udělá vše pro to, aby byly prošetřeny chyby, které se staly během přípravy právě probíhajícího Mistrovství světa v klasickém lyžování, které hostí Liberec.

Ve sněmovně tak reagoval na trestní oznámení, která před týdnem podal Nejvyšší kontrolní úřad (NBÚ).

Policie by měla prošetřit podezření z trestného činu podvodu, úvěrového podvodu, porušení pravidel hospodářského styku a porušení povinností při správě cizího majetku.

Prezident NKÚ František Dohnal kritizoval ministerstvo školství, ale i město Liberec a tamní Technickou univerzitu. Podle závěrů úřadu totiž panovala nad přípravami šampionátu nulová kontrola.

"Byly to chyby ČSSD"

"Garantuji vám, že až se začne tato věc celá šetřit, opravdu se přijde na to, že se základní chyby z hlediska financování a rozhodnutí se udělaly ještě přede mnou," ujišťoval dnes Topolánek s tím, že za pochybení může předchozí vláda ČSSD. "Pokud u toho budu, postarám se, aby se došetřily," dodal.

Foto: Aktuálně.cz
Vše o MS v Liberci:
Projděte si speciální přílohu Aktuálně.cz

Předseda vlády a ODS si neodpustil kritiku umístění akce do lokality bez sněhu, ale i sportovního zázemí. Zmínil přitom nedaleké areály v Harrachově a Bedřichově, kde je podle něj vše. Cizí rozhodnutí ho prý dostalo do neřešitelné situace.

"Tu akci jsme dokončili, je velmi drahá, a jestli budeme ještě někdy opakovat podobnou akci, já u toho nechci být," uzavřel Topolánek.

Pořádání mistrovství přišlo na několik miliard korun. Poslední - téměř dvousetmilionovou - pomoc přiklepla pořadatelům vláda před několika týdny.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy