Vnitro chce odebírat DNA i dětským násilníkům. Půjde o tři desítky případů ročně, tvrdí

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
20. 2. 2017 5:30
Poslanci se zabývají novelou, která by umožnila odebírat a uchovávat DNA dětských násilníků mladších 15 let. Takový vzorek by policie mohla vést v databázi až 30 let. Úprava zákona o policii má pomoci kriminalistům ve vyšetřování. Poslanci mají však obavu, že příslušné paragrafy nestihnou schválit do voleb.
Foto: tnssofres / photo on flickr

Praha - Minulý rok ubodal čtrnáctiletý Daniel o rok mladší spolužačku. Byl umístěn do ústavu s přísný dozorem a severočeští kriminalisté se shodují, že pustit mladíka na svobodu je příliš riskantní, protože je nebezpečný pro společnost. Nejedná se o jediný případ. Justice se každý rok zabývá desítkami kauz, v nichž figurují dětští násilníci.

Policisté v takových situacích nemohou odebrat a uchovat vzorek DNA. To zákon umožňoval pouze v případě, že dítěti bylo uloženo ochranné léčení třeba za užívání drog či alkoholu.

Takzvaných dětských násilníků se však zákon netýkal. Ve sněmovním bezpečnostním výboru se proto objevila novela, která sběr vzorků DNA rozšiřuje i na děti pod 15 let, které spáchaly závažný trestný čin jako vraždu či znásilnění.

"Nemám s tím osobně problém, uvidíme, jaká bude diskuse ve sněmovně," řekl Aktuálně.cz poslanec Stanislav Huml (ČSSD) z bezpečnostního výboru.

Jeho lidovecký kolega Ivan Gabal (KDU-ČSL) považuje za důležité, aby se sněmovna tímto problémem zabývala. "Máme děti, které spáchají závažný trestný čin pod věkovou hranicí patnácti let. Když je možnost mít jejich DNA, mělo by se postavit k tomu čelem a schválit to," komentoval připravovanou novelu.

Odborníci však varují před tím, aby zákon nebyl napsán moc široce a nesbíralo se DNA zbytečně za každý prohřešek mladistvých. Do skupiny evidovaných by pak mohly spadat i děti, které nejsou pro společnost nebezpečné.

"Kdyby to bylo špatně napsáno, mohlo by se stát, že DNA budou sbírat všem. I lidem s ochrannou výchovou, která může být nařízena u nefunkčního rodinného prostředí," upozorňuje advokát Jan Vobořil.  

Desítky dětí ročně

Podle důvodové zprávy pro poslance se však uchování DNA bude týkat zhruba tří desítek dětí ročně. Přístup k vzorkům v Kriminalistické databázi profilů DNA by pak kvůli bezpečnosti mělo jen zhruba 30 speciálně proškolených policistů. Nemělo by tak dojít ke zneužití vzorků. Záznam profilu DNA by náctiletí mohli mít v databázi uchován až 30 let.

Samo ministerstvo vnitra, které novelu do výboru poslalo, přiznává, že zákon o policii zatím tuto problematiku neřeší uspokojivě. "Skutečnost, že osobu mladší 15 let nelze trestně stíhat a odsoudit, v žádném případě neznamená, že osoba není z pohledu kriminalistiky pachatelem trestné činnosti," řekla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Úpravu, která by povolila sbírat DNA dětským násilníkům, už ale nemusí současná koalice stihnout schválit. "Šance na schválení sice je. Záleží na množství připomínek na výborech," upozorňuje poslanec Huml. Zákony, které se nepředloží do sněmovny do konce března, mají malou šanci projít do konce volebního období.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy