Vnitro chce odebírat DNA i dětským násilníkům. Půjde o tři desítky případů ročně, tvrdí

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
20. 2. 2017 5:30
Poslanci se zabývají novelou, která by umožnila odebírat a uchovávat DNA dětských násilníků mladších 15 let. Takový vzorek by policie mohla vést v databázi až 30 let. Úprava zákona o policii má pomoci kriminalistům ve vyšetřování. Poslanci mají však obavu, že příslušné paragrafy nestihnou schválit do voleb.
Foto: tnssofres / photo on flickr

Praha - Minulý rok ubodal čtrnáctiletý Daniel o rok mladší spolužačku. Byl umístěn do ústavu s přísný dozorem a severočeští kriminalisté se shodují, že pustit mladíka na svobodu je příliš riskantní, protože je nebezpečný pro společnost. Nejedná se o jediný případ. Justice se každý rok zabývá desítkami kauz, v nichž figurují dětští násilníci.

Policisté v takových situacích nemohou odebrat a uchovat vzorek DNA. To zákon umožňoval pouze v případě, že dítěti bylo uloženo ochranné léčení třeba za užívání drog či alkoholu.

Takzvaných dětských násilníků se však zákon netýkal. Ve sněmovním bezpečnostním výboru se proto objevila novela, která sběr vzorků DNA rozšiřuje i na děti pod 15 let, které spáchaly závažný trestný čin jako vraždu či znásilnění.

"Nemám s tím osobně problém, uvidíme, jaká bude diskuse ve sněmovně," řekl Aktuálně.cz poslanec Stanislav Huml (ČSSD) z bezpečnostního výboru.

Jeho lidovecký kolega Ivan Gabal (KDU-ČSL) považuje za důležité, aby se sněmovna tímto problémem zabývala. "Máme děti, které spáchají závažný trestný čin pod věkovou hranicí patnácti let. Když je možnost mít jejich DNA, mělo by se postavit k tomu čelem a schválit to," komentoval připravovanou novelu.

Odborníci však varují před tím, aby zákon nebyl napsán moc široce a nesbíralo se DNA zbytečně za každý prohřešek mladistvých. Do skupiny evidovaných by pak mohly spadat i děti, které nejsou pro společnost nebezpečné.

"Kdyby to bylo špatně napsáno, mohlo by se stát, že DNA budou sbírat všem. I lidem s ochrannou výchovou, která může být nařízena u nefunkčního rodinného prostředí," upozorňuje advokát Jan Vobořil.  

Desítky dětí ročně

Podle důvodové zprávy pro poslance se však uchování DNA bude týkat zhruba tří desítek dětí ročně. Přístup k vzorkům v Kriminalistické databázi profilů DNA by pak kvůli bezpečnosti mělo jen zhruba 30 speciálně proškolených policistů. Nemělo by tak dojít ke zneužití vzorků. Záznam profilu DNA by náctiletí mohli mít v databázi uchován až 30 let.

Samo ministerstvo vnitra, které novelu do výboru poslalo, přiznává, že zákon o policii zatím tuto problematiku neřeší uspokojivě. "Skutečnost, že osobu mladší 15 let nelze trestně stíhat a odsoudit, v žádném případě neznamená, že osoba není z pohledu kriminalistiky pachatelem trestné činnosti," řekla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Úpravu, která by povolila sbírat DNA dětským násilníkům, už ale nemusí současná koalice stihnout schválit. "Šance na schválení sice je. Záleží na množství připomínek na výborech," upozorňuje poslanec Huml. Zákony, které se nepředloží do sněmovny do konce března, mají malou šanci projít do konce volebního období.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy