Posílat do vězení třináctileté vrahy? Nesmysl, shodují se odborníci

29. 3. 2016 17:42
Poslanec za ČSSD Jeroným Tejc plánuje snížit hranici věkovou hranici trestní odpovědnosti na 14 nebo 13 let, a to pro násilné trestné činy jako znásilnění nebo vražda, za které lze dospělým pachatelům uložit výjimečné tresty. Odborníci se nicméně shodují, že snížení hranice v současné době nic nezmění. Doporučují se spíš zaměřit prevenci a nápravu pachatelů. „Zpřísnění detenčních opatření chce legislativní úpravu, mohla by se prodloužit ochranná výchova,“ řekla Aktuálně.cz bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková po úterním semináři ve Sněmovně.
Hrozba trestu na mladistvé nezabírá, pachatelé jednají impulzivně, tvrdí psychiatři
Hrozba trestu na mladistvé nezabírá, pachatelé jednají impulzivně, tvrdí psychiatři | Foto: Thinkstock

Praha - Dětští vrazi jsou výjimkou a celkový počet trestných činů páchaných mladistvými se snižuje. „Od roku 2008 nepřekročil počet vražd spáchaných nezletilci tři ročně,“ uvedl Miroslav Scheinost z Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. Poslanec ČSSD Jeroným Tejc přitom plánuje snížit pro násilné trestné činy trestní odpovědnost z 15 na 14 nebo 13 let. Odborníci se shodli na tom, že to nepomůže. Děti by podle nich hrozba trestu ve 14 letech neodradila, protože delikventi se nezamýšlí nad tím, jestli jim hrozí trest.

„Ve velké části případů se jedná o abnormální chování, kde je i psychiatrická diagnóza,“ prohlásila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. „Není důležitá hranice, ale jaké máme nástroje a jak je využíváme,“ dodal Scheinost..

„Patnáct let je stanoveno dobře,“ kritizoval návrh místopředseda Městského soudu v Praze Jan Kadlec. Není už podle něj třeba zkoumat, zda je dotyčný dostatečně psychicky vyspělý na to, aby chápal důsledky jednání.

Ze všech trestných činů u dospívajících tvořily ty násilné loni 21 procent. Nejčastější jsou drobné majetkové trestné činy, které je podle odborníků diskutujících na semináři ve Sněmovně potřeba podchytit, protože násilí obvykle předcházejí. Doporučují se zaměřit také na skrytou kriminalitu a její včasné odhalování.

Oddělme děti od vězňů

V rámci Evropy hranice trestní odpovědnosti kolísá od 10 do 18 let. Podle ředitelky Probační a mediační služby Andrey Matouškové ale srovnávání může být zavádějící, protože v některých zemích dětem nemusí být uložen trest. V České republice může zákon poslat mladistvé pod ochrannou výchovu od 12 let do 15 let, ve výjimečných případech až do 18 let. Ochranná výchova přitom  funguje podobně jako vězení pro dospělé pachatele. „Veřejnost se mylně domnívá, že děti jsou naprosto beztrestné,“ uvedl psycholog David Čáp.

Jeroným Tejc, který snížení trestní odpovědnosti prosazuje, ale poukazuje na to, že dnes z ochranných zařízení v devatenácti letech delikventi odcházejí a stát je nemá jak kontrolovat: „Po dobu podmíněného odsouzení, které by podle mého mělo být co nejdelší, může stát kontrolovat, jak podmínky plní,“ řekl. „Tady je úprava na místě,“ souhlasí psycholog Čáp. Smysl podle něj má spíš snaha o návrat nezletilých do společnosti, ne jejich trestání. „Pokud je cílem zápis v trestním rejstříku, děláme z člověka nezaměstnatelného,“ tvrdí.

Podle Čápa je i potřeba oddělit ochrannou výchovu od výkonu trestu dospělých, které probíhají ve stejných zařízeních. „V období dospívání se mladiství identifikují s nějakou autoritou, ve vězení se děti ztotožní spíše s odsouzenými.“ S tím souhlasí i soudní znalkyně v oblasti psychiatrie a sexuologie Růžena Hajnová. „Děti, které spáchají trestný čin, přesouváme do patologického prostředí,“ podotýká.

Hajnová zároveň upozorňuje i na to, že rodiče často odmítají vyhledat psychiatrickou pomoc pro nezvladatelné dítě. „Je nutné se zbavit stigmatu, že problémové dítě je budoucí násilník,“ prohlásila.

Snaha snížit hranici trestní odpovědnosti se objevila už při přípravě nového trestního zákona, a to na 14 let. Než zákon nabyl účinnosti v lednu 2010, zákonodárci vrátili hranici zpět na dosavadních 15 let. Mezník 15 let přitom v Československu začal platit až v roce 1986, do té doby jím bylo právě 14 let.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 7 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
Další zprávy