Odbory podpořily odvolání stávky lékařů kvůli přesčasové práci

ČTK ČTK
7. 12. 2023 18:40
Odbory podpořily odvolání stávky lékařů kvůli přesčasové práci

Lékařské odbory páteční dohodu, která má vést k odvolání protestu lékařů nespokojených s přesčasovou prací, podpoří. Vyplývá to z usnesení, které Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL) zveřejnil na své facebookové stránce. Odvolání výpovědí z přesčasové práce, které lékaři od prosince podali, což znamenalo v některých nemocnicích výrazné omezení provozu, je ale podle nich individuálním rozhodnutím každého. Dohoda má potvrdit navýšení odměňování v nemocnicích příští rok o 9,8 miliardy korun, lékařům o 5000 až 15 tisíc korun měsíčně a ostatním pracovníkům o pět procent.

"Odvolání nesouhlasu s výkonem přesčasové práce je individuální rozhodnutí. Zejména v situaci, kdy jsou informace, že ředitelé některých nemocnic hodlají po ukončení protestu opět zavádět nelegální formy zajištění provozu, je možné, že některá pracoviště v protestu vytrvají," uvedli zástupci LOK-SČL na Facebooku.

Zároveň podle nich zásadní změny nastanou až od ledna 2025, kdy by měl začít platit samostatný zákon o odměňování zdravotníků, který přislíbil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle odborů by měl garantovat odměnu pro lékaře podle kvalifikace na 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy za základní pracovní dobu bez přesčasové práce. "Pokud ze strany vlády nebudou patrné kroky k uvedení těchto změn do praxe ve stanoveném termínu, bude LOK iniciovat další protestní akce, a to v podstatně větším rozsahu," doplnili odboráři.

Zatímco LOK svolal na dnešek poradu místních organizací, aby dohodu naposledy před jejím podpisem posoudily, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková sdělila, že orgány svazu se už znovu dál dohodou nezabývaly.

 

Právě se děje

Další zprávy