Babišova Deza padla v ostrém sporu s odbory. Nesmíte je omezovat, nařídil firmě soud

Jan Horák Jan Horák
5. 1. 2024 5:30
Chemický podnik Deza z holdingu Agrofert musí povolit členům Odborového svazu Kovo působit ve svém závodu, zjistilo Aktuálně.cz. Závod v minulosti neumožnil odborářům podílet se na klíčovém jednání o kolektivní smlouvě. Odboráři proto podali na chemičku žalobu. Nejvyšší soud minulý týden v neveřejném řízení rozhodl v jejich prospěch. Agrofert ovládá předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Deza je součástí holdingu Agrofert, který ovládá Andrej Babiš.
Deza je součástí holdingu Agrofert, který ovládá Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Začalo to stávkovou pohotovostí v Deze v druhé půli května 2018, bylo krátce před jednáním o nové kolektivní smlouvě s vedením firmy. Připravenost zastavit výrobu avizovali zaměstnanci sdružení v Odborovém svazu Echo, kteří v Deze působili dlouhodobě. Svaz hájí pracovníky v energetickém a chemickém průmyslu.

Ke stávkové pohotovosti se připojili zaměstnanci závodu z Odborového svazu Kovo, který začal v Deze působit na podzim předchozího roku. Odboráři z Kovo tradičně zastupují zaměstnance v kovoprůmyslu. Při pohotovosti nejprve obě skupiny odborářů postupovaly v souladu, žádaly mimo jiné zvýšení mezd o třináct procent.

Klíčový den ale kolektivní smlouvu s vedením podniku podepsali jen odboráři z Echa, mzdy se podle ní navýšily o osm procent. Členové svazu Kovo zůstali za dveřmi, management Dezy jejich působení neuznával. Kovoodboráři proto podali na podnik žalobu. Po soudu žádali určení, že mohou plnit svou agendu. A podle zjištění Aktuálně.cz uspěli.

Agrofert: Rozsudek nebudeme komentovat

"Odborová organizace působí u zaměstnavatele a má právo jednat, jen jestliže je k tomu oprávněna podle stanov a alespoň tři její členové jsou u zaměstnavatele v pracovním poměru," uvedl mimo jiné Nejvyšší soud, který ve sporu rozhodl v neveřejném řízení minulý týden a jehož rozhodnutí má redakce k dispozici.

Senát soudce Jiřího Doležílka dal razítko na dřívější pravomocný rozsudek Krajského soudu v Ostravě, jenž odborářům z Kovo rovněž přisvědčil. Deza jim na základě verdiktů musí umožnit plné fungování, informovat je o změnách ve firmě s dopady na zaměstnance a dovolit jim zapojit se do jednání o kolektivní smlouvě.

"Rozsudek nebudeme komentovat, v tuto chvíli ho analyzujeme a zvažujeme další postup," sdělil k rozhodnutí Nejvyššího soudu mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský. Deza se může bránit stížností k Ústavnímu soudu, ta ale nemá odkladný účinek. Konstituční tribunál by se zabýval jen tím, zda soudy v průběhu sporu neporušily ústavní práva firmy.

Zdrženlivý je také svaz Kovo, nedostal ještě odůvodnění verdiktu. Potvrdil jen výsledek sporu. "Jednalo se o reakci na žádost mnoha zaměstnanců společnosti Deza, kteří se na Odborový svaz Kovo obrátili, aby je v této společnosti zastupoval," vysvětlil Aktuálně.cz právník svazu Jiří Podhajský, proč začali v Deze působit.

Stanovy svazu Kovo jsou veřejné, to je podstatné

Vedení Dezy zpochybňovalo právo kovoodborářů angažovat se v podniku kvůli tomu, že nevěřilo v poctivost jejich motivace. Podle managementu jim nešlo o sociální smír, ale o vyhrocení atmosféry v závodu s cílem mediálně poškodit jeho pověst. Právně se bránila firma argumentem, že odboráři z Kovo nemají právní subjektivitu k činnosti v podniku.

Okresní soud ve Vsetíně nejprve žalobu kovoodborářů zamítl. V jejich neprospěch rozhodl, protože k oznámení své činnosti v Deze adresované vedení firmy nepředložili stanovy svého svazu. Podle soudu to byla jejich zákonná povinnost. Odvolací Krajský soud v Ostravě však přisvědčil odborářům. Odkázal na to, že jejich stanovy jsou veřejné.

Předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo.
Předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo. | Foto: ČTK

"V posuzované věci je podstatné, že ke dni, v němž bylo zaměstnavateli doručeno oznámení odborové organizace o počátku jejího působení, byly již ve sbírce listin veřejného rejstříku zveřejněny její stanovy a tyto byly dálkově přístupné. Nebylo proto nutné stanovy k oznámení přikládat," potvrdil nyní ve svém rozsudku Nejvyšší soud.

Z verdiktu také plyne, že odboráři při naplňování agendy nemusí mít v podniku založenou organizaci s právní subjektivitou. Stačí jen jejich členství ve svazu a aby byli alespoň tři. Podle zákoníku práce navíc odbory mohou působit v kterékoliv firmě, pokud je to v souladu se stanovami centrály. Pravidla svazu Kovo takové angažmá svých lidí umožňují.

Odboráři proti odborářům

Na straně Dezy ve sporu s kovoodboráři stál zmíněný svaz Echo, před soudem tak proti sobě byly dvě různé odborové organizace. Podle členů Echa byla mediální aktivita kolegů z Kovo v době vyhlašování stávkové pohotovosti nepřijatelná. V současnosti se v Deze vedle dvou uvedených organizací angažují členové dalších dvou svazů.

"Počet zaměstnanců Dezy, kteří jsou členy Odborového svazu Kovo, je důvěrný údaj. Nicméně můžeme sdělit, že Kovo tam patří počtem členů k největším," poznamenal advokát svazu Podhajský. Z rozsudků přitom vyplývá, že na počátku jejich působení v Deze byli členy svazu Kovo čtyři její zaměstnanci. 

V Deze je nyní platná kolektivní smlouva, na jejímž znění se při vyjednávání s vedením společnosti podílely všechny odborové organizace včetně Kovo. Průměrná mzda v chemičce podle poslední výroční zprávy za rok 2022 je 49 748 korun. Když se před šesti lety pustili členové svazů Kovo a Echo do stávky, činila 32 966 korun. Deza má tisíc zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy