Odborníci kritizují návrh památkového zákona, oslabuje prý roli památkářů

ČTK ČTK
22. 8. 2019 22:00
Historikové umění a akademici v otevřeném dopise odmítají návrh památkového zákona předložený exministrem Antonínem Staňkem (ČSSD). Zákon podle nich "nepochopitelně" oslabuje roli Národního památkového ústavu (NPÚ), byl projednán v mimořádně krátké době, opomíjí archeologii a komplikuje restaurování památek. Odborníci vyzývají ministerstvo kultury i vládu, aby se projednávání zákona přerušilo, návrh se stáhl a vrátil do fáze odborné diskuse.
Návrh památkového zákona, který předložil exministr Antonín Staněk, prý vědomě snižuje kvalitu péče o památky. Podle ministerstva ji zpružňuje a zefektivňuje.
Návrh památkového zákona, který předložil exministr Antonín Staněk, prý vědomě snižuje kvalitu péče o památky. Podle ministerstva ji zpružňuje a zefektivňuje. | Foto: ČTK

Pod dopisem jsou podepsaní rektoři vysokých uměleckých škol Tomáš Vaněk (AVU) a Jindřich Vybíral (UMPRUM), ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd Tomáš Winter, prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt či ředitel Ústavu pro dějiny umění FF UK Richard Biegel, který ČTK dopis poskytl. "Zmíněný dopis zatím na ministerstvo nedorazil. Až se tak stane, budeme se moci vyjádřit," sdělila ve čtvrtek ČTK mluvčí MK Martha Häckl.

"Návrh zákona byl připravován v mimořádně krátké době, netransparentně a bez náležité diskuse s odbornou veřejností. Tento postup je v rozporu nejen s běžnými legislativními zvyklostmi, ale také s postupem přípravy návrhů předchozích, které byly projednávány dostatečně dlouho a transparentně," uvádějí signatáři dopisu.

Protestovali již před rokem proti návrhu zákona, kam se tehdejší primátorka Adriana Krnáčová snažila prosadit, aby se magistrátní památkáři mohli rozhodovat bez ohledu na názor NPÚ. Zákon předložený nyní je přepracovaný, přesto v něm oslabení role NPÚ je znovu. "Je mimořádně alarmující, že návrh ministerstva kultury vědomě snižuje kvalitu péče o památky a marginalizuje odbornou instituci, jejímž zřizovatelem je právě ministerstvo," tvrdí odborníci.

Návrh podle nic zcela opomíjí archeologii, která je nedílnou součástí kulturního dědictví. Předloha také podle nich ztěžuje možnost restaurátorské výuky, čímž ohrožuje existenci oboru restaurování.

Návrh nového památkového zákona, který slibovalo MK předložit v září, již prošel připomínkovým řízením. Návrh už dříve kritizovala Česká komora architektů nebo opoziční Piráti, kteří připravili vlastní novelu. Komora poukazovala například na nepoměr mezi právy a povinnostmi vlastníků nemovitostí a na to, že se návrh soustřeďuje jen na údržbu a konzervaci památkově chráněných objektů. Komoře se nelíbí ani to, že majitel památkově chráněné budovy nemá nárok na peněžitý příspěvek v případě její opravy.

S návrhem nesouhlasí ani NPÚ, podle ředitelky Nadi Goryczkové je také oslabení role NPÚ zjevné. Podle ní by se nově ústav například neměl vyjadřovat ke všem památkám a zásahům v památkových územích jako dosud, ale jen k vybrané části.

Ministerstvo ale o předloženém textu říká, že má posílit právní jistoty vlastníků a dalších subjektů působících v památkové péči či zpružnit a zefektivnit systém památkové péče. Stanovuje práva a povinnosti vlastníků kulturních památek a nemovitostí v památkových územích, nově má být také pojat systém náhrad za povinnost o památku pečovat.

Video: Neplul jsem na obláčku, zastavil jsem penězovody, jsem na to hrdý, říká Staněk (31. 7. 2019)

Zviditelnil jsem se tím, že jsem ukázal na nedotknutelné. Kultura střídáním ministrů trpí, je to smutné, říká odvolaný ministr kultury Antonín Staněk. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy