Staněk na odchodu zrušil památkovou ochranu lázní, které chce zbourat Zemanův sponzor

stu mp stu, mp
Aktualizováno 9. 8. 2019 18:47
Nyní již bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) zasáhl v posledních hodinách v úřadu do letitého sporu o chátrající Hadí lázně v Teplicích. Po jeho rozhodnutí už lázeňský komplex není kulturní památkou. Učinil tak navzdory zcela opačnému stanovisku památkářů a dlouho i ministerstva kultury. Jeho rozkladová komise změnila názor až koncem července. Server Neovlivní.cz ke svému zjištění dodává, že tak Staněk nahrál do karet developerovi Jaroslavu Třešňákovi, který patřil mezi největší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana. Staněk se k věci odmítl pro Aktuálně.cz vyjádřit s tím, že je na dovolené.
Podnikatel Jaroslav Třešňák.
Podnikatel Jaroslav Třešňák. | Foto: ČTK

Třešňák vede o osud lázní spor s památkáři už zhruba deset let. Komplex vlastní jeho společnost JTH a v plánu má radikální přestavbu areálu. Právě to se nelíbí památkářům - se zbouráním cenné budovy a výstavbou nové nesouhlasí. Podle nich by tak vzácná kulturní památka takřka zanikla. Stejný názor měla dlouho i rozkladová komise ministerstva kultury, ke které se developer odvolával. 

Ta však na zasedání v posledním červencovém týdnu změnila postoj a na zrušení památkové ochrany kývla. "Stanovisko rozkladové komise bylo doporučující," řekla mluvčí Martha Häckl České televizi. Co přimělo komisi změnit názor, na dotaz Aktuálně.cz neobjasnila s tím, že to ví pouze zaměstnanci příslušného odboru a ty už v pátek odpoledne nezastihne.

Dodala, že ministr podle ní reagoval i na podněty občanů. "Památka je v městské památkové zóně, která i nadále dostatečně chrání její exteriérové hodnoty," doplnila.

Jaroslav Třešňák Deníku N řekl, že podle něj památkovou hodnotu lázně nemají. Budovu prý chce přestavět na léčebnu pro děti. "Zkuste tam léčit děti, když se vám budova propadá 1,5 metru pod silnici a je napaden i pramen. Chci z toho udělat lázně pro 21. století v replice historického baráku. To je můj záměr. Nic víc, nic míň," řekl serveru Třešňák.

Hadí lázně jsou v současnosti v havarijním stavu.
Hadí lázně jsou v současnosti v havarijním stavu. | Foto: ČTK

Ať komise rozhodnutí zveřejní

Podle ředitele ústecké pobočky Národního památkového ústavu Petra Hrubého je Staňkovo rozhodnutí v rozporu s rozhodnutím ministerstva kultury z 8. července 2019 a se všemi stanovisky, která k návrhu, aby bylo prohlášení kulturní památkou zrušeno, poskytly dotčené správní orgány.

"Pokud má být dodržena kontinuita a předvídatelnost odborných vyjádření a stanovisek na úseku památkové péče, je tento přístup docenta Staňka zcela nepřípustný, protože popírá odbornou autoritu nejen dotčených místních správních orgánů, ale také samotného ministerstva kultury," uvedl Hrubý pro server Neovlivní.cz.

Jak v pátek odpoledne upřesnil pro Aktuálně.cz, o stanovisku rozkladové komise z konce července nevěděl. "My stanovisko rozkladové komise neznáme, byli jsme seznámeni až s konečným rozhodnutím ministra Staňka," vysvětlil Hrubý a vyzval ministerstvo kultury, aby závěry rozkladové komise zveřejnilo. Podle mluvčí Häckl je o něj třeba požádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Hadí lázně

Lázeňský pavilon Hadí lázně byl postaven mezi lety 1838 a 1839. Jedná se o jednu z mála dochovaných empírových lázeňských staveb v Teplicích. V 70. letech minulého století prošel komplex rozsáhlou přestavbou a od 90. let chátrá. V roce 2006 ho koupil teplický developer Jaroslav Třešňák.

Exministr Staněk odmítl v tuto chvíli na dotazy Aktuálně.cz odpovědět. "Jsem na dovolené, a tak jistě pochopíte, že se k vašim dotazům dostanu až po jejím ukončení," napsal redakci.

Hrubý ke Staňkovu rozhodnutí dodal, že jsou nyní namístě obavy o budoucnost dalších památek. "Toto rozhodnutí může v případě, že by správní orgán, tedy ministerstvo kultury, postupoval v obdobných případech obdobně, vést k přímému ohrožení celkového počtu chráněného památkového fondu (zapsaných a prohlášených kulturních památek) na území České republiky," sdělil.

Ministr by měl podle Hrubého dbát v prvé řadě na ochranu kulturního dědictví, a proto jeho postoj vnímá jako iracionální. Podle něj Staněk pouze využil svých pravomocí a neohlížel se na odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli. 

Miliony na letáky

Server Neovlivní.cz připomněl, že teplický podnikatel byl jedním z výrazných sponzorů prezidentské kampaně Miloše Zemana. Poté, co Zeman veřejně podpořil Třešňákův miliardový projekt v Chorvatsku, Třešňák přispěl na propagační čtyřstránkový leták s životním příběhem současného prezidenta 3,2 milionu korun. 

Exministr Antonín Staněk skončil v úřadu k 31. červenci. Ve stejný den zrušil památkovou ochranu Hadích lázní. Prezident s jeho odvoláním dlouho otálel. Staněk podal rezignaci už v květnu po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla poté, co odvolal šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. K jeho odvolání poté vyzval i premiér Andrej Babiš. Ministrem kultury by se nyní na žádost ČSSD měl stát místopředseda strany Michal Šmarda. Prezident však stále jasně neřekl, zda tak učiní. Naposledy rozhodnutí odložil na polovinu srpna.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy