Zpátky do lavic bez čokolád a brambůrků, ze škol zmizí automaty. Plavání bude povinné a zdarma

Markéta Hronová Markéta Hronová
Aktualizováno 1. 9. 2016 10:11
Na začátku školního roku čeká žáky i učitele řada změn. V automatech či bufetech už si brzo nekoupí nezdravé bagety, brambůrky, ale ani přeslazené tyčinky. Začne platit takzvaná pamlsková vyhláška, která prodej nezdravých potravin ve školách zakazuje. Ministerstvo školství také rozhodlo o tom, že od příštího září budou muset všechny děti na prvním stupni základní školy projít plaveckým výcvikem. Učitelé se mohou těšit na tučnější výplaty, zároveň ale některým přibudou nové povinnosti spojené s proinkluzivním zákonem, který zajišťuje podporu dětem se zvláštními vzdělávacími potřebami. V některých třídách díky tomu přibudou asistenti, s nimiž se učitelé budou muset naučit spolupracovat.
Slazené nápoje ani čokoládu už si děti ve školách nekoupí. Plánuje se i ozdravení školních jídelen.
Slazené nápoje ani čokoládu už si děti ve školách nekoupí. Plánuje se i ozdravení školních jídelen. | Foto: Martin Svozílek/Economia

Praha – Školáci se vrací do jiných škol, než jaké před prázdninami opouštěli.  V novém školním roce vstoupí v platnost vyhláška o zákazu prodeje nezdravých potravin. Z automatů a školních bufetů by tak měly do tří měsíců zmizet všechny sladké nápoje, smažené hranolky, bagety s majonézou a tučnými salámy i sladkosti.

Omluva čtenářům

Vážení čtenáři, původní verze článku mylně uváděla, že "pamlsková vyhláška" zakazující nezdravé pokrmy ve školách vstoupila v platnost už prvního září. Což byla informace, kterou Aktuálně.cz ministerstvo školství potvrdilo. Později ale ministerstvo svou informaci opravilo, neboť se vyhláška zdržela na ministerstvu zdravotnictví. V platnost by měla vstoupit během následujících dní, až bude zveřejněna ve Sbírce zákonů. Za chybu se omlouváme.

Vyhláška měla platit už od minulého školního roku, nakonec se ale ukázalo, že určit, co spadá do kategorie nezdravé potraviny, není napříč ministerstvem školství, zdravotnictví, zemědělství a hlavním hygienikem tak jednoduché. "Vyjednávání bylo skutečně velmi složité, nakonec se nám ale podařilo najít shodu," uvedla ministryně školství Kateřina Valachová v rozhovoru pro HN.

Zároveň upozorňuje, že takzvaná pamlsková vyhláška je jen začátek. "Beru ji jako symbol politiky ministerstva. Je dobře, že se to udělalo, ale není to podstata věci. Pravá podstata věci je podpora školních jídelen," dodává ministryně.

Podle představ ministerstva by jídelny měly zajistit kvalitní kuchaře i recepty, aby děti měly dostatečně vyváženou stavu. A zaměřit se Valachová chce také na spotřební koš, podle kterého se nyní ve školách vaří a mnozí výživoví odborníci ho kritizují, protože na zdravé vaření bez polotovarů nedbá.

Každé dítě se bude učit povinně plavat, bezplatně

Ministryně školství představila také své plány pro další školní rok. Po dlouhých debatách nakonec bude výuka plavání v rámci tělesné výchovy na základních školách povinná. 

"Jsem ráda, že se nám podařilo sehnat finanční prostředky pro zajištění povinné výuky plavání pro první stupeň základní školy, a každé dítě tak od září 2017 plaveckou průpravou projde bezplatně," řekla Valachová.

V tuto chvíli je na povinné plavání na ministerstvu školství připraveno 52 milionů korun, ale konečná podoba návrhu se ještě dokončuje.

"Počet škol, které organizují plaveckou výuku, se zase tolik nezmění," poukazuje předseda České unie školního plavání Ladislav Botek. Už v tuto chvíli totiž většina škol výuku organizuje, v průměru v Česku "neplave" asi pět procent škol. "Ale je to obrovská pomoc pro rodiče, kteří dosud přispívali na výuku plavání tím, že platili dopravu. To už nyní nebudou," doplňuje Botek, který za prosazení povinného plavání ve školách dlouho bojoval.

Velká pomoc to bude také pro školy. Ty by měly dostat peníze speciálně na výuku plavání, a nebudou je tak muset "krást" z peněz pro učitele.  

Problémy by s novou povinností mohly mít speciální školy pro postižené děti nebo školy malé a vzdálené od bazénu. "Jsou školy, které neplavou, protože mají obrovský problém s dopravou. S některými dětmi nemůžete jet MHD. Setkali jsme se s něčím podobným ve Slavičíně. Škola bazén pravidelně navštěvovala, pak mi ředitel oznámil, že má malý počet žáků a nemá možnost si už autobus objednat, tak prostě jeden ročník vynechají," popisuje možné problémy Botek. 

Více peněz i starostí s inkluzí

I učitele čeká v novém školním roce řada změn. Od září se jim zvýší plat, těm nejmladším o 1 100 korun měsíčně, starší učitelé dostanou přidáno 1 500 korun, oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Platy učitelů

  • Osmdesát procent vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců pobírá vyšší plat než učitelé veřejných základních a středních škol. Relativní platy učitelů základních škol jsou dnes na úrovni, na které se nacházely před deseti lety. Situace středoškolských učitelů se za toto období ještě zhoršila.
  • Platy učitelů v roce 2015 narostly oproti roku 2014 o 2,6 až 2,9 procent. Platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků ve veřejném sektoru však v tomto období narostly o 3,9 procent.
  • Ani vládou plánované zvýšení učitelských platů od září 2016 učitelům v porovnání s jinými profesemi příliš nepomůže. Bude to spíše jen udržování nepříznivého stavu. Učitelské platy narostou o 4,6 až 5,7 procent, Ve stejné hladině má ale stoupat i průměrná mzda v národním hospodářství.

Zdroj: Studie think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI

Zdroj: Markéta Hronová

Vláda se zavázala k navyšování platů i v dalších letech, požadavek odborů na nárůst platů každoročně o 15 procent do roku 2020 ale premiér nepotvrdil.

Zároveň některé z nich čekají starosti spojené s větší podporou inkluze, díky níž bude mít každé dítě i v běžné škole nárok na podporu podle svých potřeb. Takže děti s postižením nebo speciálními vzdělávacími potřebami mají ze zákona garantován nárok například na asistenta. Dosud se stávalo, že ho děti vůbec nedostaly, pokud na něj kraj nepřidělil peníze, nebo jej dostaly na kratší dobu, než by bylo nutné.

Kromě toho bude dětem i učitelům k dispozici odborná pomoc či speciální pomůcky, a to včetně dětí mimořádně nadaných. Někteří učitelé měli strach ze vzdělávání dětí s lehkým mentálním postižením, obávali se, že nezvládnou věnovat dítěti potřebnou péči nebo že bude zdržovat vyučování. Dětí s lehkým mentálním postižením se ale do běžných základních škol letos přesune jen velmi málo – dvě stovky v celé republice. 

Změny tak budou postupné. Školy i odborná školská pracoviště, která budou děti vyšetřovat a doporučovat jim podpůrná opatření, mají na přechod do nového systému dva roky.

 

Právě se děje

Další zprávy