Od úterý do čtvrtka čekají Česko opět tropické teploty, na víkend se ochladí

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 8. 2022 20:02
Od úterý do čtvrtka teploty v Česku opět přesáhnou tropickou třicítku, ve středu a ve čtvrtek se mohou vyšplhat až na 35 stupňů Celsia. Na víkend se ale ochladí. Ve druhé polovině týdne se vyskytnou bouřky. Zbytek srpna a začátek září bude v porovnání s tímto týdnem chladnější. I tak ale může být tepleji než obvykle. Vyplývá to z týdenní a měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V tomto týdnu se v Česku začne postupně prosazovat oblast vyššího tlaku vzduchu, která přinese slunečné a velmi teplé počasí. V úterý a ve středu bude většinou jasno až polojasno. V úterý mají být teplotní maxima okolo 31 stupňů. "Ve středu a ve čtvrtek na většině území budou teploty v odpoledních hodinách překračovat tropickou třicítku a na některých místech se vyšplhají až k 35 stupňům Celsia," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ve čtvrtek se ale začne od západu zatahovat, místy se už objeví přeháňky nebo bouřky. V pátek bude zataženo až oblačno, na většině území s deštěm nebo přeháňkami, na východě i bouřkami.

Zatažená obloha bude zpočátku také o víkendu, ve většině Česka bude pršet. Postupně by ale mělo oblačnosti ubývat. "Teploty by se na konci pracovního týdne a o víkendu už měly pohybovat jen od 20 do 25 stupňů Celsia," dodali meteorologové.

Další dva týdny budou podle dlouhodobé předpovědi ČHMÚ teplotně nadprůměrné až průměrné s nejvyššími odpoledními teplotami kolem 25 stupňů. Poslední předpovídaný týden, začínající pondělím 5. září, by měl být teplotně průměrný až slabě nadprůměrný s minimálními teplotami kolem 12 stupňů a nejvyššími kolem 23 stupňů Celsia.

Množstvím srážek se příští čtyři týdny jako celek nebudou výrazněji odlišovat od hodnot obvyklých pro tuto část roku. "V prvním a posledním týdnu budou srážky i nadprůměrné s úhrny kolem 25 milimetrů. V ostatních dvou týdnech se budou pohybovat kolem 12 milimetrů," uvádí ČHMÚ.

VIDEO: Klimatolog Farda: Vedra v Evropě nejsou normální. Budou se vracet s tvrdšími projevy

To, co dnes zažíváme, nejsou normální letní teploty. Posledních 15 let hovoří naprosto jednoznačně, vlny veder způsobují skleníkové plyny v atmosféře. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy