Obžalovaných loni ubylo, podvodníci i delikventi se přesouvají na internet

ČTK ČTK
20. 6. 2018 11:40
Soudy loni zprostily viny asi pět procent obžalovaných. Pozitivním trendem je podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana rostoucí podíl ukládaných peněžitých trestů.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. | Foto: Lukáš Němeček

Brno - Žalobci loni podali obžalobu na 70 811 lidí, což je asi o 7000 méně než v roce 2016, obžalovali i 238 právnických osob. Pokles souvisí s celkovým úbytkem kriminality, například majetkové trestné činnosti.

Soudy v minulém roce uznaly vinnými 95 procent obžalovaných. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou ve středu zveřejnilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Kriminální jednání se podle žalobců přesouvá na internet, který se stává útočištěm nejen pro hackery, podvodníky, ale i pro sexuální delikventy.

Státní zástupci vyřídili podle statistik 83 procent všech trestních případů do dvou týdnů poté, co od policie dostali spis. Déle trvající přípravná řízení zůstávají podle zastupitelství spíše excesem.

Soudy loni zprostily viny asi pět procent obžalovaných. Pozitivním trendem je podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana rostoucí podíl ukládaných peněžitých trestů. Poměr počtu uložených peněžitých trestů k počtu odsouzených v roce 2017 se přiblížil 15 procentům, v roce 2016 to bylo osm procent.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ústecký kraj pošle Vejprtům milion, zaměstnanci vybrali 70 tisíc korun

Radní Ústeckého kraje schválili na pomoc Vejprtům po tragickém požáru milion korun. Částku budou schvalovat v pondělí zastupitelé. Zaměstnanci krajského úřadu mezi sebou vybrali 70 tisíc korun, dnes je předají městu, ve kterém v neděli při požáru domu pro zdravotně postižené zemřelo osm mužů, 30 lidí záchranáři ošetřili. 

Milion korun z fondu pro mimořádné události má pomoci s likvidací následků požáru v domově Kavkaz. Objekt je podle statika nyní neobyvatelný, musí se vyměnit ohořelé části, vymalovat, uklidit. Lidé začnou s úklidem poté, co si dům prohlédne zástupce pojišťovny.

Ústecký kraj zajistil občanům města Vejprty, včetně klientů domova a jeho zaměstnanců psychosociální pomoc. Zástupci města mohou kontaktovat humanitární organizace, jejichž součástí jsou centra krizové intervence.

Další zprávy