Kdo nahradí Pelikána? Tejcovy šance rostou, poslankyně Malá kvůli byznysu svého muže u Babiše ztrácí

Lukáš Prchal Kateřina Frouzová Lukáš Prchal, Kateřina Frouzová
14. 6. 2018 18:25
Další kandidát do čela resortu Petr Mlsna je podle lidí obeznámených s premiérovým rozhodováním nyní ze hry.
Jeroným Tejc.
Jeroným Tejc. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo spravedlnosti je jedním z posledních resortů, které nemají jasného kandidáta do vedení. Vše se ale podle zdrojů z okolí premiéra a z vedení ČSSD změnilo v minulých dnech.

Zatím se řešilo, zda novým ministrem, který má pod sebou celou justici a Vězeňskou službu, bude Jeroným Tejc, Taťána Malá (ANO), nebo náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Nyní začíná být situace jasnější.

Původně byla favoritkou Malá. Poté, co média zveřejnila podrobnosti o podnikání jejího manžela, který podle serveru Novinky.cz poskytuje mikropůjčky, její šance poklesly. "Jedním z problémů Malé je byznys," řekl redakci zdroj obeznámený s vyjednáváním. "To by mohla být překážka," dodal další zdroj z hnutí ANO.

Malá se navíc stala společně se svým mužem Ondřejem od dubna spolumajitelkou novojičínské firmy Insolvence CZ, která se zabývá insolvencemi. Firma radí dlužníkům i věřitelům, a Malá by tak mohla být podle odborníků ve střetu zájmů.

To si ale poslankyně nemyslí. "Je to otázka na pana premiéra, ne na mě. Osobně mi ale přijde velmi zvláštní, že by to mělo někomu překážet, když například Pavel Blažek, bývalý ministr spravedlnosti, byl jak advokát, tak insolvenční správce a jeho žena exekutorka," reagovala na dotazy Malá s tím, že ona sama advokátkou ani insolvenční správkyní není.

Poslankyně navíc popírá, že by se firma jejího muže zabývala půjčkami. "Manželova společnost déle než deset let žádné půjčky neposkytuje," tvrdí Malá. 

"Mimochodem já sama jsem navrhla změnu v novele insolvenčního zákona, která by zrušila sedmiletou variantu oddlužení, kterou by mimo jiné kvůli odměnám insolvenční správci vítali. Ale není výhodná ani pro dlužníky, ani pro věřitele," uzavřela.

Babiš v tom zatím jasno nemá

Další kandidát do čela resortu Petr Mlsna, který je nyní náměstkem ministra vnitra a v minulosti byl ministr bez portfeje, je podle lidí obeznámených s premiérovým rozhodováním ze hry. Údajně proto, že se jej snaží protlačit lidé blízcí prezidentovi Miloši Zemanovi, což Babišovi vadí.

"Babiš v tom zatím pořád nemá jasno, ale rozhoduje se mezi Tejcem a Malou," tvrdí k tomu zdroj z vedení ČSSD.

Právě kvůli tomu má podle lidí obeznámených s premiérovým rozhodováním zatím největší šanci stát se novým ministrem spravedlnosti bývalý poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Ten je v současnosti náměstkem končícího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a očekává se od něj, že může být do značné míry jeho pokračovatelem.

Na otázky redakce ohledně možného vedení resortu a jednání s premiérem Babišem však Tejc do vydání článku nereagoval.

 

Právě se děje

teď

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno teď

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy