Schválili (v balíku zákonů o obcích a krajích) změnu v zákoně o úřednících územněsprávních celků, který do Poslanecké sněmovny vrátil Senát.
Dosud byl v zákonech paragraf, který jasně říká: Každý trestně stíhaný úředník musí být okamžitě přeřazen na jinou práci tam, kde nevykonává správní činnost. Nebo jej nadřízení musí poslat domů a platit mu 60 procent platu.
Na návrh lidoveckého senátora Adolfa Jílka (Šumperk) ale Senát tuto pasáž vyškrtl. Tím se automaticky mění i další zákony.
Z 168 poslanců bylo pro zákon 114, pouhých sedm bylo proti. Pět z nich bylo z ODS.
Úředníci jsou nevinní
Senátor Jílek tvrdí, že chce donutit ministerstvo vnitra udělat rychlou změnu zákona, která by rozlišila korupční a nedbalostní trestné činy úředníků. "Trestní stíhání může být zahájeno i pro nesmyslnou věc - jen proto, že se někdo mstí úředníkovi kvůli jeho rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz Jílek.
Také se mu nelíbí, že stát nakonec "nevinným" úředníkům nedoplácí ušlou mzdu stejně jako policistům.
Ministr vnitra František Bublan (ČSSD) ale změnu razantně odmítá. "Tato změna v zákoně je nepřijatelná. Mohla by nebezpečně ovlivňovat práci úřadů a jejich důvěryhodnost a zároveň by mohla komplikovat policejní vyšetřování," řekl Aktuálně.cz Bublan. Při projednávání ve sněmovně ale svoji námitku nezopakoval.
Lidovečtí politici stojí za návrhem svého senátora i ve sněmovně. Zákon podpořili. "Nemáme s tím problém. Je to stále až do vynesení rozsudku nevinný člověk," řekl místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil.
Důvěra v rozhodování úřadů
Lidé z organizací Transparency International i Ekologického právního servisu se shodují, že důvěra v práci a rozhodování úřadů by změnou radikálně klesla. "Obvinění je závažná věc a úředníka zbavuje legitimity rozhodovat i o jiných věcech," soudí David Ondračka z TIC.
"Pokud policie už někoho obviní, není to jen tak. Pro převedení na jinou práci nestačí trestní oznámení," řekl Aktuálně.cz Jiří Nezhyba z EPS
Strany slibují, ale poslanci hlasují jinak
ČSSD i ODS v předvolebním období prezentují své programy boje proti korupci. Premiér Jiří Paroubek se osobně zasazuje, aby lidé - spojení s podezřením z korupce - odešli ze strany. "Kdokoliv se mihne kolem korupce, odchází. Chceme to po volbách uplatnit v celé společnosti," řekl naposled v nedělní debatě na TV Nova.
Z přítomných poslanců Paroubkovy strany hlasovali pro zákon všichni, zdrželi se pouze dva zákonodárci ČSSD. Z poslaneckého klubu ODS bylo proti zákonu pět politiků.
Korupci přitom chtějí potírat také menší strany kandidující do sněmovny. Poslankyně a advokátka Jana Hamplová (zvolena za ČSSD, nyní lídr hnutí Nezávislí) míní, že zákon by se rozhodně takto měnit neměl. "Důvěra ve státní správu má vyšší hodnotu než absolutní princip presumpce neviny. A to vyžaduje, aby úředník nevykonával rozhodovací činnost po dobu trestního stíhání," řekla Aktuálně.cz Hamplová.
Pro změnu, která umožní obviněným úředníkům zůstat na postu, hlasovala také US-DEU. Zákon podpořila třemi hlasy, tři poslanci se zdrželi.
Starostové hájí úřady i sebe
Senátoři jsou ve většině případů nynější či bývalí starostové obcí nebo i šéfové státních úřadů. Právě na jejich úřadech (v případě schválení zákona) zůstanou pracovat obvinění úředníci. Souhlasí s tím.
Podle platných zákonů už dnes mohou starostové obcí nebo hejtmani zůstat ve funkcích i přes obvinění a dokonce i poté, co jsou odsouzeni.
Senátoři na své schůzi minulý týden například odmítli podpořit zákon, podle kterého by zákonodárci nesměli být současně placenými členy obecních a krajských zastupitelstev.
Už při hlasování o balíku zákonů, ve kterých šlo o vypuštění sporného paragrafu, senátoři odhlasovali, že kromě starostů končících ve funkci budou mít ze zákona nárok na odstupné až do výše jejich tříměsíčních odměn i odcházející místostarostové. Odstupné nemají dostat jen ti, kteří budou pravomocně odsouzeni za úmyslný trestný čin.
"Rozhodnutí, zda obviněného úředníka přeřadí na jinou práci nebo ne, necháme na úřadech. Musí si s tím poradit nadřízený obviněného," řekl poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL), který bude hlasovat stejně jako klub KDU-ČSL pro normu.
Veřejnost je proti
Pokud by o zákoně rozhodovali čtenáři deníku Aktuálně, kvůli chybějícímu paragrafu by jej jednoznačně zamítli.
Na otázku "Jste pro, aby úředníci stíhaní policií zůstávali na svých postech?" odpovědělo v anketě přes 500 čtenářů. 60 procent z nich soudí, že by tyto úředníky měl nadřízený okamžitě propustit.
Dalších 17 procent lidí se přiklonilo k tomu, že by stíhaní měli zůstat v úřadě a dělat jinou práci.
Bezmála 12 procent se domnívá, že musíme ctít presumpci neviny a 8,4 procenta by obviněné úředníky poslalo domů s částí platu.