Obrazem: Kouzlo folklorních slavností v Brně. Tak vypadaly Slatinské hody

Obrazem: Kouzlo folklorních slavností v Brně. Tak vypadaly Slatinské hody
Vedle tanců tradičních i moderních přicházejí na řadu i tance jaksi archivní. Tancuje se Česká beseda, kterou na podporu národní hrdosti sestavil taneční mistr Karel Link s Ferdinandem Hellerem. Na jejím prvním provedení v roce 1863 tančil například Jan Neruda a Bedřich Smetana.
Během několika zastávek průvod vyzvedne stárky. To je provázeno lidovými popěvky, v nichž stárci žertují o pochybné chytrosti a kráse stárek. Ty jim zase oplácejí zpěvem o jejich nešikovnosti, někdy dokonce i nízké potenci. V poslední sloce písně se ale usmíří, jinak by průvod nemohl pokračovat dál.
Na cestě k poslední a hlavní stárce se tancují verbuňky. Krátké a pomalé kroky se nečekaně střídají s výskoky. Není mnoho tanců, které by měly v sobě tolik napětí a mládeneckého fanfarónství.
Stavění májí má dlouhou tradici v celé Evropě a většinou bylo, jak již název napovídá, spojené s jarními slavnostmi. Spojení s hody je moravské specifikum.
Foto: Tomáš Trojan / www.tomastrojan.cz
dap Tomáš Trojan, dap
19. 9. 2020 18:57
Slatinské hody se konají v září k výročí posvěcení místního kostela Povýšení svatého Kříže. Poprvé je uspořádal v roce 1903 místní Sokol. O 103 let později se organizace ujal spolek Slatinští stárci. Pomáhá radnice, hasiči, policie i církev. Uplynulé dva roky autor fotografií Tomáš Trojan mapoval, co všechno takové hody obnáší - nejen na "jevišti", ale i v zákulisí. Prohlédněte si v galerii.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy