Období chřipek končí, nastupuje sezóna klíšťat

ČTK ČTK
8. 4. 2012 20:45
Podle ČHMÚ stoupla aktivita klíšťat, riziko nákazy je ale zatím mírné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po skončení chřipkové sezóny začíná v Česku další hrozba pro naše zdraví. S příchodem jara začíná stoupat ativita klíšťat a roste tak možnost nakažení lymskou boreliózou a zánětem mozku.

V uplynulém týdnu pokračoval podle ministerstva zdravotnictví pokles nemocných chřipkovou infekcí.

Nemocnost na chřipkové infekce klesla na 1214 případů na 100 000 obyvatel, to je oproti předchozímu týdnu pokles v průměru o 7,5 procenta. Nejvíc klesla nemocnost v Praze, o 17,2 procenta, a v kraji Jihomoravském, o 16,8 procenta.

Aktivita klíšťat naproti tomu podle informací Českého hydrometeorologického ústavu stoupla, v tomto týdnu je mírné riziko nákazy, ve středu dokonce středně velké.

Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku a lymeskou boreliózu. Vyhovují jim listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, a porosty u vody. Jsou v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v zemědělských kulturách se téměř vůbec nevyskytují. Nejsou ani na otevřených, osluněných suchých místech, rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu.

Ochranou je repelent i očkování

Při stupni tři a čtyři radí odborníci použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, večer a ráno prohlédnout tělo, případné klíště odstranit. Při stupni pět se opatření rozšiřují o další, a to nevstupovat do křovin.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Proti klíšťovému zánětu mozku existuje očkování, očkovat lze celoročně.

 

Právě se děje

před 55 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy