Období chřipek končí, nastupuje sezóna klíšťat

ČTK ČTK
8. 4. 2012 20:45
Podle ČHMÚ stoupla aktivita klíšťat, riziko nákazy je ale zatím mírné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po skončení chřipkové sezóny začíná v Česku další hrozba pro naše zdraví. S příchodem jara začíná stoupat ativita klíšťat a roste tak možnost nakažení lymskou boreliózou a zánětem mozku.

V uplynulém týdnu pokračoval podle ministerstva zdravotnictví pokles nemocných chřipkovou infekcí.

Nemocnost na chřipkové infekce klesla na 1214 případů na 100 000 obyvatel, to je oproti předchozímu týdnu pokles v průměru o 7,5 procenta. Nejvíc klesla nemocnost v Praze, o 17,2 procenta, a v kraji Jihomoravském, o 16,8 procenta.

Aktivita klíšťat naproti tomu podle informací Českého hydrometeorologického ústavu stoupla, v tomto týdnu je mírné riziko nákazy, ve středu dokonce středně velké.

Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku a lymeskou boreliózu. Vyhovují jim listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, a porosty u vody. Jsou v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v zemědělských kulturách se téměř vůbec nevyskytují. Nejsou ani na otevřených, osluněných suchých místech, rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu.

Ochranou je repelent i očkování

Při stupni tři a čtyři radí odborníci použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, večer a ráno prohlédnout tělo, případné klíště odstranit. Při stupni pět se opatření rozšiřují o další, a to nevstupovat do křovin.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Proti klíšťovému zánětu mozku existuje očkování, očkovat lze celoročně.

 

Právě se děje

Další zprávy