Období chřipek končí, nastupuje sezóna klíšťat

ČTK ČTK
8. 4. 2012 20:45
Podle ČHMÚ stoupla aktivita klíšťat, riziko nákazy je ale zatím mírné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po skončení chřipkové sezóny začíná v Česku další hrozba pro naše zdraví. S příchodem jara začíná stoupat ativita klíšťat a roste tak možnost nakažení lymskou boreliózou a zánětem mozku.

V uplynulém týdnu pokračoval podle ministerstva zdravotnictví pokles nemocných chřipkovou infekcí.

Nemocnost na chřipkové infekce klesla na 1214 případů na 100 000 obyvatel, to je oproti předchozímu týdnu pokles v průměru o 7,5 procenta. Nejvíc klesla nemocnost v Praze, o 17,2 procenta, a v kraji Jihomoravském, o 16,8 procenta.

Aktivita klíšťat naproti tomu podle informací Českého hydrometeorologického ústavu stoupla, v tomto týdnu je mírné riziko nákazy, ve středu dokonce středně velké.

Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku a lymeskou boreliózu. Vyhovují jim listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, a porosty u vody. Jsou v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v zemědělských kulturách se téměř vůbec nevyskytují. Nejsou ani na otevřených, osluněných suchých místech, rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu.

Ochranou je repelent i očkování

Při stupni tři a čtyři radí odborníci použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, večer a ráno prohlédnout tělo, případné klíště odstranit. Při stupni pět se opatření rozšiřují o další, a to nevstupovat do křovin.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Proti klíšťovému zánětu mozku existuje očkování, očkovat lze celoročně.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy