Období chřipek končí, nastupuje sezóna klíšťat

ČTK ČTK
8. 4. 2012 20:45
Podle ČHMÚ stoupla aktivita klíšťat, riziko nákazy je ale zatím mírné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Po skončení chřipkové sezóny začíná v Česku další hrozba pro naše zdraví. S příchodem jara začíná stoupat ativita klíšťat a roste tak možnost nakažení lymskou boreliózou a zánětem mozku.

V uplynulém týdnu pokračoval podle ministerstva zdravotnictví pokles nemocných chřipkovou infekcí.

Nemocnost na chřipkové infekce klesla na 1214 případů na 100 000 obyvatel, to je oproti předchozímu týdnu pokles v průměru o 7,5 procenta. Nejvíc klesla nemocnost v Praze, o 17,2 procenta, a v kraji Jihomoravském, o 16,8 procenta.

Aktivita klíšťat naproti tomu podle informací Českého hydrometeorologického ústavu stoupla, v tomto týdnu je mírné riziko nákazy, ve středu dokonce středně velké.

Klíšťata přenášejí klíšťový zánět mozku a lymeskou boreliózu. Vyhovují jim listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, a porosty u vody. Jsou v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách.

Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v zemědělských kulturách se téměř vůbec nevyskytují. Nejsou ani na otevřených, osluněných suchých místech, rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu.

Ochranou je repelent i očkování

Při stupni tři a čtyři radí odborníci použít repelent, nesedat a nelehat v porostech, večer a ráno prohlédnout tělo, případné klíště odstranit. Při stupni pět se opatření rozšiřují o další, a to nevstupovat do křovin.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí. Proti klíšťovému zánětu mozku existuje očkování, očkovat lze celoročně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy