Česko roky vévodí EU v počtu nakažených encefalitidou

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 2. 2012 11:00
Vloni stoupl počet nakažených o 46 procent, onemocnělo 861 lidí

Praha - Česko má v porovnání s jinými zeměmi EU nejvíce lidí nakažených klíšťovou encefalitidou. V čele statistik je už deset let.

Loni onemocnělo 861 lidí, pět pak zemřelo. Očkována přitom je necelá pětina obyvatel. Řekl to odborný garant očkovacích center Rastislav Maďar, který se v těchto dnech účastní ve Vídni jednání odborníků z dvaceti zemí o klíšťové encefalitidě.

Nakažených je víc

V Rakousku, kde je výskyt této infekce nízký, se přitom podle Maďara nechává očkovat na devadesát procent obyvatel. "Na setkání, kde jsou zástupci Česka a Slovenska, chceme najít způsob, jak zastavit rozšiřování rizikových oblastí této nebezpečné infekce a nárůst počtu onemocnění," uvedl Maďar.

Česká data podle něj ukazují jen "špičku ledovce". Hlášeny jsou jen nejzávažnější formy nemoci a hospitalizovaní pacienti se závažným průběhem, nezřídka i s trvalými následky. Sledují se také počty úmrtí.

Víc případů má jen Rusko

Oproti roku 2010 stoupl loni v ČR počet onemocnění klíšťovou encefalitidou o 46 procent. Více případů než Česko má jen Rusko, které registruje vysoký výskyt nemoci na Sibiři.

Klíšťovou encefalitidu hlásí podle Maďara devatenáct evropských států. Čím dál častější však jsou infekce od klíšťat u Evropanů, kteří tráví letní dovolenou v rizikových oblastech. "Tím způsobem se například obyvatelé Nizozemska nebo Francie už v minulosti nakazili v Rakousku, Německu nebo v Česku," uvedl Maďar, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny.

To je podle něj varováním pro ty obyvatele ČR, kteří bydlí v méně zasažených oblastech a dovolenou tráví v místech s větším výskytem klíšťat. Maďar zdůraznil, že preventivní očkování je jedinou spolehlivou ochranou.

 

Právě se děje

Další zprávy