Praha - Prostranství před orlojem, Úřadem vlády, libeňskou O2 arenou, Rudolfinem nebo čínskou ambasádou si na konec března zamluvili příznivci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Prahy přiletí na Velikonoční pondělí.
Kolik lidí nakonec do ulic skutečně vyrazí prezidenta vítat, jasné není. A neví se ani to, kdo za pořádáním shromáždění na "podporu delegace Čínské lidové republiky" stojí.
Pod všemi akcemi je v přehledu nahlášených veřejných shromáždění podepsaná Česko-čínská obchodní komora. Ta ale Hospodářským novinám sdělila, že rozhodně nic takového neorganizuje.
Místopředseda komory a bývalý poslanec za ODS Miloš Patera říká, že rozhodně žádnou akci pražskému magistrátu nenahlašovali. "Jestli se někdo potřebuje za nás schovávat, to nevím, ale s největší pravděpodobností to tak je," zlobí se Patera.
V souvislosti s vůbec první návštěvou čínského prezidenta, který přijede na pozvání české hlavy státu, Miloše Zemana, je totiž nejvíc vidět organizace s podobným názvem − Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce.
Té šéfuje exministr obrany v Zemanově vládě a velký fanoušek Číny Jaroslav Tvrdík. Ani on se k akcím nehlásí. "Myslím, že si pletete komory. Naše nic nahlášeno nemá," napsal Tvrdík v esemesce.
Veškerá shromáždění v Praze se nahlašují na magistrátu. Podle šéfa příslušného oddělení Pavla Štefaňáka si pražské ulice jménem Česko-čínské obchodní komory zamluvila skupinka Číňanů. Doprovázela je česká překladatelka. "Přes ni my ještě vyjasňujeme, jaký subjekt oznámení podává," uvedl Štefaňák s tím, že ani magistrát tedy neví, kdo konkrétně za sešlostmi stojí.