Praha - Zatímco demonstranti začali s protesty přesně, americký prezident má zpoždění.
Na pražském Palachově náměstí se už protestuje proti radaru v Brdech. Sešly se tu asi dvě stovky odpůrců stavby radaru v Brdech, kteří přednášejí projevy a hrají písničky - paradoxně především protibushovské.
Na místě jsou i stoupenci komunistické strany, v čele s europoslanci Miloslavem Ransdorfem a Vladimírem Remkem.
Ze Strašburku mezitím dorazila zpráva, že summit NATO, ze kterého Barack Obama do Prahy přiletí, má zpoždění. Americký prezident by tak měl do Prahy dorazit až kolem 17:30 nebo 18:00.
V Praze klid
Hermeticky uzavřená část města, špičková bezpečnostní opatření, na každém rohu nejméně dva policisté?
Kdo by čekal, že jen několik hodin před očekávaným příletem amerického prezidenta Barracka Obamy bude historické centrum Prahy vypadat jinak než v jiné sobotní dopoledne, byl by trpce zklamán.
Po obvyklých trasách stejně jako jindy poklidně proudí davy turistů, které si ze státnické návštěvy mnoho nedělají.
"Máme v Praze známé a tuto návštěvu jsme už nějakou dobu plánovali. Je shoda náhod, že to vyšlo právě na tenhle víkend. Nejspíš si projev zítra poslechnout nepůjdeme, využijeme počasí a projdeme se po městě," říká pětatřicetiletý Pierre z francouzského Montpelier, který si vychutnával jarní slunce nedaleko náměstí Jana Palacha.
Budeme čekat už od půl sedmé
Jediným místem, kde je poznat, že tento víkend se bude od ostatních lišit, je Pražský hrad. Zvukaři a technici připravují tribuny a pódium pro Obamův projev a státníkovo jméno je slyšet na každém kroku.
Ani sem však většina turistů nezavítala kvůli nejmocnějšímu muži světa. „Valná část výprav, které sem dnes přišly, jsou na dlouhodobě plánovaných zájezdech," shodli se průvodci, kteří výpravy provádějí.
Našli se ovšem i tací, které na Hrad přivábila zvědavost. „Rozhodně se na Obamu přijdeme podívat, už dlouho to plánujeme. Máme ho rádi, je to dobrý politik. Přijdeme zítra raději už v půl sedmé ráno," plánuje nadšeně Kanaďan Michael Bumby, který v Praze už tři roky pracuje pro americkou společnost.
Na Hradčanské náměstí se zítra brzy ráno chystají i protiradaroví aktivisté. Ti si v únoru prostor zamluvili pro svoji akci, magistrát ji ale nepovolil.
"Prý je náměstí vyřazeno z veřejných prostor. S tím nesouhlasíme. Chceme, aby nám policie asistovala při našem shromáždění," říká Jana Glivická z Iniciativy Ne základnám s tím, že Obamův projev nahlášen nebyl.
Yes, we can
Před polednem začalo být živo i v okolí Žofínského ostrova. Hnutí Nenásilí oznámilo na dvanáctou hodinu happening označovaný jako Vizuální vzkaz s Hradčany za zády. Ještě čtvrt hodiny před dvanáctou však nic nenasvědčovalo tomu, že se bude cokoli dít. Snad jen skupinky novinářů s kamerami a fotoaparáty.
Chvíli po poledni se však na zábradlí Mostu Legií objevil nápis: "Yes we can - say no to US base".
„Využili jsme Obamova volebního sloganu, abychom vyjádřili nesouhlas se vznikem radarové základny v Brdech," vysvětlila dívka, která držela část transparentu a představila se jako Zuzana.
Kolemjdoucí si sice protestující se zájmem prohlíželi, ale mnohem víc je zajímal výhled na Hradčany. Po hodině pak aktivisté transparent sundali.