Praha - Teplotní rekordy padaly i v úterý, ačkoli v průměru byla o plných šest stupňů vetší "zima" než o den dříve. Oznámil to vpodvečer Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Doksany na Litoměřicku hlásí 34,6 stupně a překonání 23 let starého maxima o 3,6 stupně. Nejvyšší teploty dosahovaly 29 až 34 stupňů, vedra trápila hlavně západní Čechy.
Kromě Doksan překročila rtuť 34 stupňů také ve středočeských Neumětelích, kde bylo 34,2. Ze stanic s pozorovací dobou delší než 30 let hlásí rekord také Louny, kde bylo 33,8 stupně, stejná teplota, byť ne rekordní, byla naměřena také v Ústí nad Labem-Vaňově. Jen o desetinu stupně méně a rekord hlásí také Cheb, nerekordní hodnoty 33,7 stupně dosáhla rtuť také v Teplicích. Rekord s teplotou 33,6 stupně hlásí i Plzeň-Bolevec.
Hranice 33 stupňů byla v úterý odpoledne pokořena také v Brandýse nad Labem, České Lípě, Staňově, Doksech a Kopistech na Litoměřicku.
Po tropickém pondělku, který přepsal doposud nejvyšší naměřenou teplotu na našem území na hodnotu 40,4 °C, následovala tropická noc. Ta do některých míst v Česku přinesla silné bouřky.
Teplota vzduchu neklesla v noci pod 20 °C například v Teplicích, kde v minimech naměřili 23 °C, v Žatci bylo 21 °C, v Kopistech a Olomouci 22 °C a v Brně 20 °C.
Rekordní den, kdy nejvyšší teplotu naměřili v Dobřichovicích ve Středočeském kraji, převyšoval normální hodnoty celkově až o 11 °C.
Až do středečního večera hrozí bouřky
Ojediněle silné bouřky doprovázené přívalovými srážkami se ale během noci přehnaly v krajích Jihočeský, Plzeňský, Středočeský a Liberecký. Například na Plzeňsku v Nepomuku spadlo 45 mm.
Silné bouřky přešly nad ránem i přes Prachaticko. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve 4:00 výstrahu před kroupami, silnými nárazy větru a přívalovým deštěm na Českobudějovicku a Táborsku.
Další bouřky se budou podle meteorologů vyskytovat od odpoledních hodin až do středečního večera. V úterý je v ČR budou doprovázet vysoké teploty, nejvyšší odpolední teploty vystoupají na 29 až 33 °C.
Bouře budou ojediněle doprovázeny přívalovými srážkami, kroupami a silným větrem. To může v některých místech vést k rychlému odtoku vody ze svahů, rozvodnění malých toků nebo i jindy suchých koryt, zatopení níže položených míst a sklepů.
Lidé by měli zajistit okna a dveře, případně upevnit volně položené předměty, například zahradní nábytek.