Praha - O předčasný důchod letos požádal téměř dvojnásobek lidí, než za stejné časové období v minulém roce.
Podle statistik České správy sociálního zabezpečení za první čtyři měsíce chce dříve do penze odejít více než 20 000 tisíc lidí, vloni to bylo necelých 11 000.
Celkový počet žadatelů o důchod se přitom od loňského období příliš neliší. Za první čtyři měsíce podalo žádost 54 256, respektive 52 958 Čechů.
Co přesně zdvojnásobení počtu žádostí zapříčinilo, vyjasní až další výzkumy statistiků. Již nyní je ale jisté, že podíl na navýšení počtu má malá důchodová reforma, kterou ve středu schválili koaliční poslanci.
Změna v rozdělování penzí totiž některým lidem v předdůchodovém věku nabídla paradoxní výhodu.
Například muži narození ve druhé polovině roku 1949 stojí právě před rozhodnutím, kdy odejít v tomto roce do důchodu. Značná část z nich totiž může mít vyšší důchod, i když zvolí předčasný termín a úřady jim za to výměru penze o něco zkrátí.
Totéž platí například pro ženy se dvěma dětmi, které se narodily před koncem roku 1952.
Malá důchodová reforma na základě rozhodnutí Ústavního soudu upravuje výši penzí a protahuje odchod do důchodu. Více se zohlední to, kolik lidé v životě vydělávali.
Vládou navržená novela počítá s tím, že 70 procentům lidí se důchody sníží, zatímco 20 procentům nejbohatších se zvýší. Zrychlí se také sjednocování věku odchodu do důchodu pro ženy a muže. U mužů se bude zvyšovat i nadále o dva měsíce ročně, u žen narozených od roku 1956 se zrychlí zvyšování této věkové hranice na čtyři měsíce ročně.