O kamarádství Čechů rozhoduje i obezita či barva pleti

Jakub Novák
28. 5. 2013 18:00
Mladé Čechy táhne konformita, ukazuje průzkum společnosti Scio
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Evropská komise

Praha - Hlavně nevybočovat z "normálu", to je pro mnohé žáky zásadní faktor určující, do jaké míry jsou schopni a ochotni přijmout cizí vrstevníky mezi sebe.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Scio, provedeného mezi 1744 žáky 6. a 9. tříd v rámci projektu Multipolis.

Při rozhodování o tom, s kým z osmi představených fiktivních postav by žáci chtěli sedět v lavici, chodit na kroužek, s kým by si nerozuměli či kdo by to měl u nich ve třídě těžké, rozhodovaly zejména tři faktory - zda daná postava působí přátelsky či usměvavě, zda je obézní a jakou má barvu pleti.

"Pro žáky je důležitá konformita vůči skupině, třídě. Při výběru postav spíše přijímali ty, které příliš nevybočují od ´normálu´," píše ve zprávě o projektu jeho realizátor Štěpán Pudlák.

V rámci průzkumu byli žáci rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna měla k dispozici pouze samotný popis osmi postav a druhá dostala kromě slovního popisu také jejich portrét.

Trochu překvapivý byl postoj žáků k fiktivním obézním vrstevníkům.

Obézní kamarád? Raději ne...

Ukázalo se to na příkladu Petra a Imrana. Oba dva jsou podle portrétu trochu silnější - Imran to měl na rozdíl od Petra ve slovním popisu (byl označen jako "lehce obézní"). Pokud měli žáci k dispozici pouze slovní popis, vybírali si Petra jako spolužáka do lavice nebo na kroužek zhruba dvakrát až třikrát častěji než Imrana.

Pokud ovšem měli k dispozici i obrázek, kde je nadváha u obou patrná, byly jejich výsledky srovnatelné - tedy ani jeden z nich příliš populární nebyl.

Foto: Scio

V této souvislosti bude zajímavé sledovat vývoj tohoto postoje na českých a moravských školách také vzhledem k faktu, že počet obézních dětí poměrně dramaticky roste.

Například podle zprávy Ústavu zdravotnických informací a statistiky z loňského roku se počet dětí pod lékařským dohledem v důsledku jejich obezity a nadváhy zvětšil v absolutních číslech z 10,4 tisíce v roce 1996 až na 30,4 tisíc v roce 2011.

Jak ostatně uvádí také Evropská komise, dětská obezita se na starém kontinentu "stala skutečnou epidemií". Čtvrtina školáků tu má nadváhu nebo je obézních a jejich počet se každý rok zvyšuje o jeden milion dětí, přičemž u 300 tisíc z nich přerůstá nadváha v obezitu.

Slušňáky také ne. Chceme kamarády jako my

Trochu překvapivě však žáci hodnotili hůře nejen „negativní" odchylky, ale podobně i ty pozitivní (např. "dobře se učí", "je sebevědomý").

Pouze na základě samotného popisu tak žáci výrazně hůře hodnotili „slušňáky" Matyáše a Lucku - teprve poté, co viděli portréty obou, se jejich postoj k nim zlepšil.

Foto: Scio

Ostatně fakt, že odlišnost není úplně po vůli ani dospělým Čechům, ukazují například jejich postoje k cizincům.

Co se v mládí naučíš...

Například březnový průzkum CVVM ukázal, že zhruba tři pětiny (62 %) dotázaných od cizinců očekávají maximální míru přizpůsobení tuzemským životním zvyklostem.

K úplnému přizpůsobení se cizinců se podle zmíněného průzkumu častěji přiklánějí dotázaní se špatnou životní úrovní a lidé preferující levici.

Vysokoškolsky vzdělaní nebo pravicově orientovaní respondenti se statisticky významně častěji než lidé z ostatních skupin přikláněli k tomu, že cizinci by se měli přizpůsobit našim zvyklostem pouze částečně.

Téměř polovina (48 %) občanů potom soudí, že v tuzemsku žije příliš mnoho cizinců. Podle desetiny dotázaných by jim nemělo být za žádných podmínek umožněno u nás dlouhodobě pobývat, 77 % by s tím potom souhlasilo "pouze za určitých podmínek".

 

Právě se děje

před 44 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy