O kamarádství Čechů rozhoduje i obezita či barva pleti

Jakub Novák
28. 5. 2013 18:00
Mladé Čechy táhne konformita, ukazuje průzkum společnosti Scio
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz, Evropská komise

Praha - Hlavně nevybočovat z "normálu", to je pro mnohé žáky zásadní faktor určující, do jaké míry jsou schopni a ochotni přijmout cizí vrstevníky mezi sebe.

Vyplývá to z průzkumu společnosti Scio, provedeného mezi 1744 žáky 6. a 9. tříd v rámci projektu Multipolis.

Při rozhodování o tom, s kým z osmi představených fiktivních postav by žáci chtěli sedět v lavici, chodit na kroužek, s kým by si nerozuměli či kdo by to měl u nich ve třídě těžké, rozhodovaly zejména tři faktory - zda daná postava působí přátelsky či usměvavě, zda je obézní a jakou má barvu pleti.

"Pro žáky je důležitá konformita vůči skupině, třídě. Při výběru postav spíše přijímali ty, které příliš nevybočují od ´normálu´," píše ve zprávě o projektu jeho realizátor Štěpán Pudlák.

V rámci průzkumu byli žáci rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna měla k dispozici pouze samotný popis osmi postav a druhá dostala kromě slovního popisu také jejich portrét.

Trochu překvapivý byl postoj žáků k fiktivním obézním vrstevníkům.

Obézní kamarád? Raději ne...

Ukázalo se to na příkladu Petra a Imrana. Oba dva jsou podle portrétu trochu silnější - Imran to měl na rozdíl od Petra ve slovním popisu (byl označen jako "lehce obézní"). Pokud měli žáci k dispozici pouze slovní popis, vybírali si Petra jako spolužáka do lavice nebo na kroužek zhruba dvakrát až třikrát častěji než Imrana.

Pokud ovšem měli k dispozici i obrázek, kde je nadváha u obou patrná, byly jejich výsledky srovnatelné - tedy ani jeden z nich příliš populární nebyl.

Foto: Scio

V této souvislosti bude zajímavé sledovat vývoj tohoto postoje na českých a moravských školách také vzhledem k faktu, že počet obézních dětí poměrně dramaticky roste.

Například podle zprávy Ústavu zdravotnických informací a statistiky z loňského roku se počet dětí pod lékařským dohledem v důsledku jejich obezity a nadváhy zvětšil v absolutních číslech z 10,4 tisíce v roce 1996 až na 30,4 tisíc v roce 2011.

Jak ostatně uvádí také Evropská komise, dětská obezita se na starém kontinentu "stala skutečnou epidemií". Čtvrtina školáků tu má nadváhu nebo je obézních a jejich počet se každý rok zvyšuje o jeden milion dětí, přičemž u 300 tisíc z nich přerůstá nadváha v obezitu.

Slušňáky také ne. Chceme kamarády jako my

Trochu překvapivě však žáci hodnotili hůře nejen „negativní" odchylky, ale podobně i ty pozitivní (např. "dobře se učí", "je sebevědomý").

Pouze na základě samotného popisu tak žáci výrazně hůře hodnotili „slušňáky" Matyáše a Lucku - teprve poté, co viděli portréty obou, se jejich postoj k nim zlepšil.

Foto: Scio

Ostatně fakt, že odlišnost není úplně po vůli ani dospělým Čechům, ukazují například jejich postoje k cizincům.

Co se v mládí naučíš...

Například březnový průzkum CVVM ukázal, že zhruba tři pětiny (62 %) dotázaných od cizinců očekávají maximální míru přizpůsobení tuzemským životním zvyklostem.

K úplnému přizpůsobení se cizinců se podle zmíněného průzkumu častěji přiklánějí dotázaní se špatnou životní úrovní a lidé preferující levici.

Vysokoškolsky vzdělaní nebo pravicově orientovaní respondenti se statisticky významně častěji než lidé z ostatních skupin přikláněli k tomu, že cizinci by se měli přizpůsobit našim zvyklostem pouze částečně.

Téměř polovina (48 %) občanů potom soudí, že v tuzemsku žije příliš mnoho cizinců. Podle desetiny dotázaných by jim nemělo být za žádných podmínek umožněno u nás dlouhodobě pobývat, 77 % by s tím potom souhlasilo "pouze za určitých podmínek".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy