Třetina českých žáků odmítá kamarádství s Romy

Jakub Novák
28. 5. 2013 14:55
Průzkum firmy Scio ukazuje na rozšířenou xenofobii u českých školáků
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - "Tyhle školy nejsou pro Romy," chtělo by se parafrázovat název oscarového snímku. Ve zkratce se tak dá totiž popsat prostředí, ve kterém je pro třetinu českých šesťáků a deváťáků nepřijatelná představa přátelství s Romem. A více než 40 procent jich je ochotno se s radostí přidat k případnému protiromskému pochodu.

Právě takové výsledky vyplývají z unikátního průzkumu v Česku, jenž provedla společnost Scio mezi 1744 žáky 6. a 9. tříd v rámci projektu Multipolis.

"Výsledky průzkumu nás samotné překvapily. Rozdíl mezi těmi, kdo podporují protiromské pochody, a těmi, kdo otevřeně vyjadřují opačný postoj, je propastný. V běžné třídě to znamená 12 žáků s protiromským postojem oproti dvěma otevřeně nesouhlasícím," říká k tomu mluvčí společnosti Scio Bohumil Kartous.

Podle něj jde sice jen o statistický model, jehož konkrétní podoba je na jednotlivých školách ovlivňována různými dalšími faktory, nicméně převaha protiromských nálad na školách je skutečně velká.

Foto: Scio

Spirála ticha

"Je tak významná, že může velmi dobře způsobovat takzvanou spirálu ticha, kdy se názorová minorita obává projevit svůj postoj otevřeně, protože vidí riziko perzekuce," dodává.

Další letošní průzkumy, které zkoumaly tuzemské postoje vůči Romům, ukazují, že stav těchto názorů na školách je víceméně odrazem celospolečenských nálad. A čísla, která CVVM nebo agentura STEM v této souvislosti prezentovaly, rozhodně povzbudivá nejsou.

Podle průzkumu CVVM z dubna letošního roku, jehož tazatelé zjišťovali nálady mezi lidmi staršími patnácti let (tedy vzorku přibližně navazujícího na ten, kterému věnovalo pozornost Scio), je soužití Romů a ostatních obyvatel vnímáno jako problematické výraznou většinou veřejnosti.

Foto: CVVM

Za špatné jej přitom označilo 87 % dotázaných, přičemž 36 % dotázaných ho považuje dokonce za "velmi špatné". Na druhé straně jako dobré označilo toto soužití pouze 9 % dotázaných. Z nich navíc drtivá většina volila slabší variantu kladné odpovědi.

O moc lépe nedopadl ani průzkum agentury STEM taktéž z letošního dubna (zde již byli všichni dotázaní plnoletí). Podle něj zaujímají nepříznivé postoje k Romům více než dvě třetiny lidí (konkrétně 69 %). Téměř třetina přitom deklaruje mírně odmítavý vztah k Romům (30 %), o něco menší - čtvrtinový - podíl se vyjádřil jednoznačně odmítavě.

Foto: STEM

Odpor k Romům přitom pociťuje dokonce 14 % dotázaných. Pouze 4 % potom mají k Romům dobrý nebo velmi dobrý vztah.

Cesta k nápravě tohoto vztahu, jehož stav v důsledku komplikuje jakýkoliv pokus situaci zlepšit, je dlouhá a trnitá - a vzhledem k postojům většiny společnosti zde také chybí výrazný "hnací mechanismus".

Škola, média i hry

"Napomoci k řešení může nepochybně i škola, mohou to udělat média. Ostatně v projektu Multipolis byla vyvinuta desková hra, která s tímto tématem přímo pracuje. Rozvoj vztahů v multikulturním prostředí je dlouhodobý a v podstatě nikdy nekončící proces," konstatuje Kartous.

Reportáž z britské školy, kde excelují čeští Romové

Že tento proces může snad u některých nastartovat i prostá desková hra, ukazuje právě zkušenost s projektem Multipolis.

"Náš výzkum byl rozdělen na dvě kola. V prvním i druhém kole vyplňovali žáci stejný dotazník. Mezi koly byl rozestup několika měsíců, přičemž v této době všichni žáci pracovali s příběhovou společenskou hrou Multipolis a návaznými aktivitami," píše realizátor projektu Štěpán Pudlák.

Ve druhém kole podle něj vzrostla míra angažovanosti u všech sledovaných skupin. Podobně také u všech poklesly pasivita i negativismus.

Poznáte nepřizpůsobivé? Tady je kapesní průvodce Made in Czech

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy