Novým šéfem šumavského národního parku bude Jan Stráský

Domácí Domácí
14. 2. 2011 15:03
Ministr Chalupa oznámil také jmenování Václava Dvořáka ředitelem ČHMÚ
Tomáš Chalupa (ODS)
Tomáš Chalupa (ODS) | Foto: www.praha6.cz

Praha - Dočasným šéfem Národního parku Šumava se stane někdejší místopředseda vlády a současný šéf rady šumavského parku Jan Stráský.

Do funkce ho od středy jmenuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Ministr Chalupa v pondělí oznámil také jmenování Václava Dvořáka ředitelem Českého hydrometeorologického ústavu. Své funkce se ujme 1. března.

"Jan Stráský je krizovým manažerem s jasně vymezeným mandátem, a to věcným i časovým. Požívá širokého respektu a má nezpochybnitelný kredit," řekl Chalupa.

Jedním z hlavních úkolů má být stanovení plánu opatření, která zabrání šíření kůrovce.

Stráský má také zajistit vytvoření nového návštěvního řádu. Měl by situaci v parku uklidnit a usmířit znesvářené strany. Má také připravit zákon o šumavském národním parku.

Kdo je Jan Stráský

  • Narodil se 24. prosince 1940 v Plzni.
  • Absolvoval obor filozofie a politická ekonomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
  • V letech 1963 až 1970 byl členem KSČ. V letech 1991 až 1992 byl za ODS místopředsedou vlády ČR.
  • V roce 1992 byl předsedou vlády ČSFR. V následujících letech zastával funkce ministra dopravy a ministra zdravotnictví.
  • Členem ODS byl od roku 1991 do roku 1998. Poté vstoupil do US-DEU a od roku 2001 je bezpartijní.
  • Šéfem rady šumavského parku je od roku 2007. Od roku 2006 je předsedou Klubu českých turistů.

Sám za základní princip své práce označil hledání kompromisu. "Vidím hřiště pro jednotlivé zákonem předpokládané - a důvodně předpokládané - činnosti parku," vysvětlil.

Vzhledem k práci, kterou od ministra dostal, Stráský počítá s tím, že ve funkci bude rok až rok a půl, nejdelší bude příprava zákona o národním parku.

O jmenování Stráského se spekulovalo už dříve. Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha minulý týden k těmto úvahám poznamenal, že ministr vyhlašuje válku turistům, národnímu parku a ochraně přírody.

"Stráský léta vede nesmiřitelný boj proti národnímu parku. Patřil mezi hlavní autory plánu na odtržení řady krásných částí Šumavy od parku, což by v nich umožnilo běžnou těžbu dřeva. Svoji odbornou kompetenci předvedl svým proslulým výrokem, že nesouhlasí s ponecháním třetiny národního parku přírodě, ale že neví přesně, co to je," řekl Kotecký.

 

Právě se děje

Další zprávy