Do vlády míří Tomáš Chalupa. Mluvčí, starosta, 36 let

Domácí Kateřina Eliášová, Domácí
10. 1. 2011 14:34
Premiér Nečas si na místo nového ministra životního prostředí původně přál Římana nebo Mencla
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Novým ministrem životního prostředí bude starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS). Po jednání vlády to oznámil premiér Petr Nečas (ODS).

Ve funkci střídá místopředsedu strany Pavla Drobila, kterého stála křeslo údajná úplatkářská aféra na Fondu životního prostředí.

Chalupu do čela vlivného resortu navrhla jeho mateřská pražská organizace, ve které je dejvický starosta místopředsedou.

"Po jmenování ministrem rezignuji na funkci starosty Prahy 6. Proto jsem už pana premiéra předem požádal, aby mi dal čas," řekl Tomáš Chalupa s tím, že premiérem Nečasem byl s nabídkou osloven už před Vánocemi.

"Již po komunálních volbách jsem oznámil rezignaci ve všech obchodních společnostech, v nichž jsem zastupoval město," dodal.

Chalupa nominaci na ministerské křeslo podle svých slov vnímá jako "ocenění dosavadní - téměř dvanáctileté - práce pro stotisícovou pražskou část".

"Je pracovitý, se širším mezinárodním rozhledem. Věřím proto v pokračování nedogmatického a neideologického přístupu k řešení problémů," charakterizoval budoucího ministra Petr Nečas.

Foto: Aktuálně.cz
Jak vidí nového ministra Michal Komárek z Greenpeace

Pověst ministerstva životního prostředí je podle jejího příštího šéfa otřesena kauzou údajné korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). "S případem nemám nic společného, což vnímám jako výhodu," uvedl Chalupa k předvánoční aféře.

Je podle něj třeba provést audit fondu, nového ředitele SFŽP hodlá najít prostřednictvím standardního výběrového řízení.

Nechce tak automaticky do funkce vrátit Libora Michálka, který poukázal na korupční chování Drobilova poradce a kterého kvůli tomu před svou rezignací končící ministr odvolal.

Návrat Michálka jako symbolu boje proti korupci do funkce žádá menší koaliční partner ODS Věci veřejné.

Tomáše Chalupu musí v křesle ministra ještě potvrdit prezident Václav Klaus. Jmenování by ale mělo být pouhou formalitou, Chalupa totiž stejně jako jeho předchůdce Pavel Drobil patří k "oblíbencům" hlavy státu.

S výběrem Chalupy na post ministra nesouhlasí opoziční ČSSD.

„Jeho nominace je výsledkem politického obchodu uvnitř ODS a nikoliv výběrem kvalifikovaného odborníka na tento post," uvedl Václav Zemek, stínový ministr životního prostředí za ČSSD. Chalupa podle něj postrádá jakékoliv zkušenosti z oboru ochrany životního prostředí.

Spojenec pro čističku

Nejsilnější stranická organizace tak získala vytoužené vládní křeslo, které jí předtím nedopřál Nečasův předchůdce Mirek Topolánek.

"Je to chytrý, pracovitý a skandály nepošpiněný nadějný politik," chválil dejvického starostu šéf pražské ODS Boris Šťastný, ačkoliv Chalupa se nikdy předtím problematice životního prostředí nevěnoval.

Nadto hlavní město získává v ministrovi životního prostředí vlivného spojence pro vyřešení problematiky zpožděné stavby čistírny odpadních vod, za níž jí hrozí milionové sankce z Bruselu.

Tomáš Chalupa se dokonce v případě čističky angažoval osobně. Praha 6 si prosadila klíčovou podmínku, že při její stavbě nebudou její území křižovat kamiony se stavebním materiálem a doprava se přesune na vodu.

To stavbu čistírny prodraží, protože lodní přeprava bude podle šéfa odboru městských investic Jiřího Tomana o třetinu dražší. Případný vítěz si bude muset podle podmínek tendru najmout flotilu šesti nákladních lodí.

Z novináře politikem

Tomáš Chalupa začínal jako novinář v Denním Telegrafu, v roce 1997 se stal tiskovým mluvčím vlády premiéra Václava Klause. Když tehdejšího předsedu ODS smetl tzv. Sarajevský atentát, odešel Chalupa do tiskového oddělení hlavní kanceláře strany.

O rok později uspěl v barvách ODS v komunálních volbách. Začala jeho politická kariéra, nejprve v roli zástupce tehdy oblíbeného starosty Prahy 6 Pavla Béma. Měl na starost finance, investice a bezpečnost.

Na starostenskou židli usedl o čtyři roky později, když vycházející hvězdu ODS Béma zvolili pražští zastupitelé primátorem hlavního města. Chalupa byl vždy Bémovým loajálním spojencem, doplatil na to ztrátou místa v čele pražské ODS, když ji odpůrci Béma loni na jaře "čistili" od primátorových spojenců.

O co víc zavrhovala dejvického starostu mateřská pražská organizace, o to víc jej k sobě poutala centrální ODS.

Těsně před volbami pozval Chalupu na speciální setkání "nové ODS" do klánovického golfového klubu tehdy ještě senátor a dnes už místopředseda strany Alexandr Vondra. Cílem bylo vytvořit skupinu podporovatelů Petra Nečase a zároveň stmelit politiky odmítající případné spojení s ČSSD na vládní úrovni.

Chalupa se nakonec do vedení pražské buňky ODS v půlce prosince vrátil. Byl to nicméně čistě pragmatický krok, který měl za cíl zklidnit rozhádanou organizaci.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy