Nový zdroj metylu není. Lidé se otrávili ze svých zásob

Domácí Domácí
22. 11. 2012 15:42
Od konce prohibice zemřelo dalších 11 osob. Jen dva z nich koupili jed nyní, říká policie
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Šéf policejního vyšetřovacího týmu Metyl  a náměstek policejního prezidenta Václav Kučera odmítl verzi, že by se vyskytl nový zdroj jedovatého alkoholu. Od  27. září 2012, kdy byla ukončena přísná verze prohibice, totiž zemřelo na otravu metanolem dalších 11 lidí.

Jenže jen ve dvou případech šlo podle Kučery o alkohol nově zakoupený v provozovně. K tomu došlo pouze v olomouckém případě dvou otrav a obchodník je již ve vazbě.

Příbramský případ úmrtí pak nemá přímou spojitost s jedovatým alkoholem, dotyčný se totiž měl otrávit metanolem v průmyslových chemikáliích.

"V ostatních osmi případech došlo  k požití alkoholu z vlastních zásob, pořízený v době, kdy byl ještě dostupný,  a to zejména na přelomu srpna a září. Z toho vyplývá, že nejde o žádný nový zdroj, jak zaznělo v některých médiích. Otrávení  se vrátili ke starým zásobám, které nakoupili  před vyhlášením prohibice," vysvětluje Kučera

Policie využila brífinku i k dalšímu varování občanů. Stále totiž není dohledáno zhruba 5000 litrů jedovatého alkoholu a blížící se doba Vánoc a Nového roku je z hlediska pití alkoholu velice riziková.

"Varujeme proto veřejnost, aby alkohol ze zdrojů , které neznají, nepili," zopakovala policie.

Tým Metyl podle svého šéfa nadále pokračuje ve své činnosti. Kromě otrav metanolem zkoumá i distribuci alkoholu. Otravy metanolem si v ČR vyžádaly již 36 obětí, policie stíhá 65 lidí.

Přístroj zjistí metanol i přes láhev

Jak Václav Kučera dále sdělil, policie pořídí jeden přístroj, díky kterému bude moci v terénu snadno zjistit, zda lahev neobsahuje jedovatý metylalkohol. Způsob, jak zjišťovat koncentraci jedovatého metanolu přes láhev bez nutnosti jejího otevření, vyvinula Vysoká škola chemicko-technologická právě kvůli metanolové aféře.

Takzvaná Ramanova spektroskopie, která funguje na principu analýzy odrazu ozářeného vzorku, je známá už delší čas, pro zjišťování metanolu ale zatím používána nebyla. Škola začala metodu rozvíjet po začátku aféry, kdy univerzita nabídla veřejnosti testování domácího alkoholu zdarma a pro velký zájem chemici nestíhali ověřovat donesené vzorky certifikovanou metodou na plynovém chromatografu.

Podle Kučery je přístroj o něco větší než mikroskop. Používán bude pro testování lahví s podezřelým obsahem zejména v Moravskoslezském kraji, díky jeho mobilitě však bude moci být využíván po celé České republice.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy