Nový zákon přinesl nové trestné činy. Podívejte jaké

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 11. 2008 17:26
Sněmovna schválila nový trestní zákoník
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

* Normu ještě musí schválit senát a podepsat prezident * Trestné má být i pronásledování, tzv. stalking * Vrahové by si měli ve vězení pobýt déle * Zákoník má platit od roku 2010

Praha - Téměř dvacet let po listopadovém převratu se české právo dočká nové podoby jednoho z klíčových kodexů: sněmovna přijala nový trestní zákoník, který nahradí čtyřicet sedm let starou socialistickou normu.

Poslanci schválili například přísnější tresty za vraždy a ublížení na zdraví či snížení trestní odpovědnosti dětí na 14 let.

Pokud nový zákoník projde i Senátem a podepíše jej prezident, začne platit v lednu 2010.

"Děkuji vám za občany České republiky, že jste ústavní většinou schválili trestní zákoník," řekl po hlasování poslancům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ústavní většina zaručuje, že by zákoník prošel i přes nesouhlasné stanovisko horní komory či prezidenta.

Proti zákoníku hlasovali zejména komunisté. "To je nejhorší věc, co jsme tu kdy schváli. Budeme kriminalizovat čtrnáctileté děti," řekl k tomu místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Spolu s komunisty hlasoval proti i lidovecký rebel Ludvík Hovorka a nezařazený poslanec Evžen Snítilý.

Méně podmínek

Podle odborníků trestní zákon přestane chránit stát a začne chránit člověka. Proto se zpřísňuje postih u nejzávažnějších trestních činů - například za brutální vraždu. Zvyšuje horní hranici sazby trestu vězení z dosavadních 15 na 20 let. Výjimečný trest bude kromě doživotí i trest odnětí svobody od 20 do 30 let (nyní 15 až 25 let).

Komunistům vadí, že zákoník zmírňuje některé tresty za majetkové trestné činy. "Tato kriminalita přitom nejvíce dopadá na obyvatele," myslí si poslanec za KSČM Stanislav Grospič.

Změní se i způsob odpykávání trestů. Vedle vězení chce co nejvíce využívat alternativní druhy potrestání - prospěšné práce, zákaz činnosti, placení náhrady škody v denních sazbách a nově i domácí vězení. Takoví odsouzení by byli pravidelně kontrolováni, nebo by nosili speciální elektronické náramky sledující jejich pohyb.

Klíčové změny v zákoníku podle ministra Pospíšila

  • za vraždu byl nyní nejvyšší trest 15 let, nový zákoník počítá s dvaceti lety
  • úmyslné trestné ublížení na zdraví má nyní sazbu do 10 let, nově 12 let
  • lehké ublížení na zdraví bude moc být potrestáno až třemi lety vězení, nyní jsou to 2 roky
  • za týrání svěřené osoby bude hrozit 12 let, v současnosti je maximální trest osm let
  • u týrání zvířete se maximální trest zvyšuje ze dvou na pět let
  • přísnější budou i tresty za neplacení výživného - až pět let vězení místo stávajících dvou
  • zákoník zavádí detenční ústavy, kde si budou i doživotní tresty odpykávat například sexuální devinanti, u kterých není možnost vyléčení
  • zákoník zavádí alternativní tresty (například peněžité nebo trest domácího vězení). Takové tresty se budou používat u činů, kde sazba nepřekročí dva roky
  • zákoník zavádí nové trestné činy: nebezpečné pronásledování, doping či trestný čin zabití
  • zákoník více chrání autorská práva, trestné je například padělání obrazů

Poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL) prosadil, aby odsouzení mohli z domácího vězení docházet kromě zaměstnání i na bohoslužby.

Méně by se naopak nyní měly využívat podmíněné tresty. Ty totiž podle zpravodaje zákoníku poslance Jiřího Polanského nemají pro některé odsouzené žádný odstrašující ani výchovný účinek. "Jejich způsob života to vlastně nijak neovlivní," myslí si Polanský.

Ministr vnitra Ivan Langer prosadil jako speciální trest za výtržnictví na sportovním utkání navrhuje, aby soud mohl uložit až desetiletý zákaz vstupu na stadion. O jeho návrhu dnes poslanci rozhodnou.

Nové trestné činy: doping i stalking

Poslanci zvedli ruku i pro zavedení úplně nových trestných činů. Trestné bude například nebezpečné pronásledování - takzvaný stalking. Do vězení se člověk bude moci dostat také za nabízení nebo podávání dopingu.

Ministr Pospíšil zdůraznil také nový trestný čin zabití, který má mírnější trest než vražda. "Když žena po letech týrání zabije svého manžela, není to stejně nebezpečné jako plánovaná vražda," vysvětluje Pospíšil na jaké případy skutková podstata pamatuje.

Trestnou i nadále zůstává eutanázie. Sociální demokraté nejdříve chtěli za pomoc při usmrcení stanovit nižší sazby než u vraždy, ale návrh stáhli kvůli konzervativně smýšlejícím poslancům KDU a ODS.

Neprošla snaha zelených poslanců Kateřiny Jacques a Ondřeje Lišky o legalizaci marihuany.

Dohoda velkých

Zákoník měl ale tentokrát velkou - téměř stoprocentní - šanci na přijetí. Na jeho podpoře se totiž předem dohodla vládní koalice s ČSSD.

Zákoník se pokoušel prosadit v březnu roku 2006 tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec. Nakonec ale proti zákoníku hlasovala vládní ČSSD kvůli chybějícímu paragrafu o "tunelování".

Tentokrát zmíněný paragraf s oficiálním názvem zneužití informací v obchodním styku už v zákoníku nechybí.

 

Právě se děje

Další zprávy