Zákoník projde. Mírný trest za eutanázii se odkládá

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
29. 10. 2008 15:03
Zákoník by mohl být schválen v listopadu
Autor reformy - ministr Jiří Pospíšil.
Autor reformy - ministr Jiří Pospíšil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Chystaný trestní zákoník má velkou šanci, že po mnoha letech příprav a politického handrkování začne platit. Poslanci vládních stran a ČSSD se domluvili, že nebudou podávat kontroverzní pozměňovací návrhy, které by mohly schválení celé předlohy ohrozit.

To se stalo na jaře roku 2006, kdy poslanci smetli celý zákoník ze stolu kvůli chybějícímu paragrafu trestajícímu tunelování.

"Zákoník neschvalujeme na několik let, na jedno volební období, ten by měl platit desetiletí. Jsem rád, že se všechny demokratické strany rozhodly ho podpořit," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Jako navrhovatel hodlá zvednout ruku jen pro minimum změn oproti verzi, kterou přijal Ústavně právní výbor sněmovny.

Opoziční ČSSD se uvolila nepodávat například pozměňovací návrh, který by umožnil nižší tresty pro lékaře, kteří pomohou nevyléčitelně nemocnému pacientovi při odchodu ze života.

"Za tímto návrhem si stojíme, ale mohl by vyvolat nesouhlas například i lidovců nebo některých členů ODS, proto ho nyní nepodáme," řekl Jeroným Tejc z ČSSD. Podle něj to neznamená, že nebudou v budoucnu chtít nový zákoník v tomto smyslu novelizovat.

Zásadní spor se neočekává ani u debaty nad věkovou hranicí trestní odpovědnosti. Sněmovna bude zvažovat jen dvě varianty: 14 a 15 let.

"Já osobně podpořím snížení hranice na čtrnáct let, ale pokud zůstane patnáct let, nebude to pro mě důvod odmítnout zákoník jako celek," dodal Tejc.

Zákoník odsunulo jednání o radaru

Podle původního plánu mělo tento týden proběhnout druhé i závěrečné hlasování o zákoníku, tyto body ale odsunulo projednávání smluv o radaru USA v Brdech.

Na řadu by se druhé čtení mohlo dostat nejdříve v pátek. Podle ministra Pospíšila je možné, že se finální hlasování o trestním zákoníku nakonec odehraje na mimořádné schůzi sněmovny.

Politici doufají, že by to mohlo být do konce listopadu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy