Nový šéf zdravotnictví: Poplatky zruším k 1. 1. 2015

Radek Nohl Radek Nohl
30. 1. 2014 11:10
Pacienti přestanou platit třicet korun u lékaře, v nemocnici i za recept.
Poplatky u lékaře skončí.
Poplatky u lékaře skončí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po osmi letech přestanou pacienti v českých ordinacích platit třicetikorunový poplatek. Stejnou částku navíc opět nebudou platit ani za recept.

Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Aktuálně.cz potvrdil, že se vše zruší k začátku roku 2015. Přežije jen poplatek za pohotovost, který má podle šéfa resortu jako jediný regulační dopad. 

"Koalice rozhodla, že poplatky nebudou," řekl Aktuálně.cz Němeček. "Poplatek za návštěvu lékaře a poplatek za recept bude zrušen k 1. lednu 2015," dodal nový ministr zdravotnictví.

To, že se poplatky zruší, již dříve koalice avizovala, zatím ale nebylo jasné, kdy k tomu skutečně dojde.

Resort přijde o miliardy

Již se začátkem letošního roku přitom pacienti přestali platit 100 korun za den v nemocnici. Důvodem byl fakt, že tento poplatek Ústavní soud zrušil a politici se nedokázali dohodnout na tom, aby se snížil. Třeba na 60 korun.

Němeček Aktuálně.cz řekl, že nepočítá, že by ho opět zavedl. ČSSD, jejímž je nový ministr kandidátem, přitom ve svém programu uváděla, že by měli lidé platit příspěvek 60 korun denně na stravu v nemocnici.

Tím, že se poplatky přestanou platit, přijde české zdravotnictví o další miliardy. V Česku se v roce 2012 vybralo na poplatcích 5,34 miliardy korun. Za návštěvu u lékaře zaplatili pacienti 1,46 miliardy, za pobyt v nemocnici 1,9 miliardy, na pohotovosti asi 178 milionů a za recept 1,77 miliardy.

"Myslíme si, že by systému mohlo pomoct, když se sníží DPH na léky na pět procent. To by mohlo přinést úsporu čtyři pět miliard," odhaduje Němeček, kde vzít peníze do systému zpět.  

Regulační efekt poplatků

Jedním z důvodů, proč je nutné poplatky zrušit, je podle Němečka to, že neměly příliš velký regulační efekt. Výjimkou je platba na pohotovosti. Ta jediná se osvědčila, tvrdí nový šéf českého zdravotnictví.

Tím je ale v rozporu s jeho předchůdcem Martinem Holcátem. "Ten efekt regulačních poplatků je hlavně takový, že doktoři nejsou zatíženi těmi pacienty, kteří nadužívají péči," řekl v prosinci Aktuálně.cz Holcát.

V praxi se podle něj ukázalo, že po zavedení plateb 30 korun u lékaře klesl počet takových lidí o zhruba jednu třetinu. U nemocnic šlo o počet nižší.

Je dobře, že se zruší poplatky u lékaře? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

Další zprávy