Nový šéf zdravotnictví: Poplatky zruším k 1. 1. 2015

Radek Nohl Radek Nohl
30. 1. 2014 11:10
Pacienti přestanou platit třicet korun u lékaře, v nemocnici i za recept.
Poplatky u lékaře skončí.
Poplatky u lékaře skončí. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po osmi letech přestanou pacienti v českých ordinacích platit třicetikorunový poplatek. Stejnou částku navíc opět nebudou platit ani za recept.

Nový ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček Aktuálně.cz potvrdil, že se vše zruší k začátku roku 2015. Přežije jen poplatek za pohotovost, který má podle šéfa resortu jako jediný regulační dopad. 

"Koalice rozhodla, že poplatky nebudou," řekl Aktuálně.cz Němeček. "Poplatek za návštěvu lékaře a poplatek za recept bude zrušen k 1. lednu 2015," dodal nový ministr zdravotnictví.

To, že se poplatky zruší, již dříve koalice avizovala, zatím ale nebylo jasné, kdy k tomu skutečně dojde.

Resort přijde o miliardy

Již se začátkem letošního roku přitom pacienti přestali platit 100 korun za den v nemocnici. Důvodem byl fakt, že tento poplatek Ústavní soud zrušil a politici se nedokázali dohodnout na tom, aby se snížil. Třeba na 60 korun.

Němeček Aktuálně.cz řekl, že nepočítá, že by ho opět zavedl. ČSSD, jejímž je nový ministr kandidátem, přitom ve svém programu uváděla, že by měli lidé platit příspěvek 60 korun denně na stravu v nemocnici.

Tím, že se poplatky přestanou platit, přijde české zdravotnictví o další miliardy. V Česku se v roce 2012 vybralo na poplatcích 5,34 miliardy korun. Za návštěvu u lékaře zaplatili pacienti 1,46 miliardy, za pobyt v nemocnici 1,9 miliardy, na pohotovosti asi 178 milionů a za recept 1,77 miliardy.

"Myslíme si, že by systému mohlo pomoct, když se sníží DPH na léky na pět procent. To by mohlo přinést úsporu čtyři pět miliard," odhaduje Němeček, kde vzít peníze do systému zpět.  

Regulační efekt poplatků

Jedním z důvodů, proč je nutné poplatky zrušit, je podle Němečka to, že neměly příliš velký regulační efekt. Výjimkou je platba na pohotovosti. Ta jediná se osvědčila, tvrdí nový šéf českého zdravotnictví.

Tím je ale v rozporu s jeho předchůdcem Martinem Holcátem. "Ten efekt regulačních poplatků je hlavně takový, že doktoři nejsou zatíženi těmi pacienty, kteří nadužívají péči," řekl v prosinci Aktuálně.cz Holcát.

V praxi se podle něj ukázalo, že po zavedení plateb 30 korun u lékaře klesl počet takových lidí o zhruba jednu třetinu. U nemocnic šlo o počet nižší.

Je dobře, že se zruší poplatky u lékaře? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde, na Twitteru mě najdete zde.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

před 49 minutami

Britský soud rozdal tresty za smrt 39 Vietnamců, čtveřice mužů dostala až 27 let vězení

Tresty vězení od 13 do 27 let uložil v pátek londýnský soud čtveřici mužů, které už dříve shledal vinnými z pašování a smrti 39 migrantů z Vietnamu v roce 2019. Informovaly o tom agentury DPA a AFP.

Nejvyšší trest dostal 43letý Rumun, který podle obžaloby cestu migrantů v chladírenském kontejneru do Británie zorganizoval: Gheorghe Nica si má ve vězení odpyká 27 let. Druhý nejvyšší trest uložil soud britskému přepravci Ronanu Hughesovi, který má za mřížemi strávit 20 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hnilička požádal o očkování reprezentantů proti covidu

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin. Očkování by ulehčilo reprezentaci na mezinárodních soutěžích nejen sportovcům, kteří se připravují na olympijské hry v Tokiu.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor. V pondělí na to reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili," řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Další zprávy