Zaorálek chce připojit ČR k evropskému fiskálnímu paktu

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2014 11:09
Česko by podle nového ministra také mělo co nejdřív přijmout euro.
Zaorálek na snímku poté, co ho jmenoval prezident.
Zaorálek na snímku poté, co ho jmenoval prezident. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce prosadit připojení Česka k evropskému fiskálnímu paktu.

Prohlásil to poté, co ho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl ráno do funkce. Předseda vlády i Zaorálek jako hlavní úkol uvedli aktivní a vstřícnější přístup ČR ke členství v EU.

Pravicová vláda premiéra Petra Nečase (ODS) se v otázce připojení k fiskálnímu paktu shodnout nedokázala a následující kabinet Jiřího Rusnoka přenechal rozhodnutí právě Sobotkově vládě. ČR by měla podle Zaorálka také co nejdříve přijmout euro.

Sobotka řekl, že v minulých letech byla zničena dobrá pozice a pověst, kterou ČR získala vstupem do NATO a posléze i do EU. "Hlavním úkolem nového ministra zahraničí bude obnovit dobrou pověst ČR jako seriózního, srozumitelného partnera v rámci Evropy i mezinárodního společenství," zdůraznil Sobotka.

Brusel není Moskva

Dodal, že jedním z úkolů Zaorálka bude také upevnit vztahy se sousedy, kteří jsou též členy EU, a to jak se zeměmi visegrádské čtyřky, tak s Německem a Rakouskem. "Abychom byli v rámci střední Evropy schopni dosahovat společných stanovisek a společně vyjednávat v zájmu ČR," dodal premiér.

Česká republika se podle nového ministra zahraničí nemůže zbavovat odpovědnosti za podobu Evropské unie. "V této zemi deset let po vstupu do EU bohužel stále panuje představa, že Brusel je něco jako Moskva," řekl. "Jestli to nefunguje, tak i díky nám. My jsme součástí toho společenství," doplnil.

Česko by se mělo připojit k jednotné evropské měně i evropskému fiskálnímu paktu, prohlásil Zaorálek. "Budeme se snažit, abychom byli v co nejkratším čase schopni přijmout euro. Na datu ale ještě dohodnuti nejsme. Fiskální pakt, to je věc, ke které bychom se také rádi připojili a kterou budeme prosazovat v koalici," řekl ministr.

Fiskální pakt ale v minulých letech vyvolával na české politické scéně spory. Země EU zavazuje k tomu, aby do národní legislativy zavedly pravidla hlídající rozpočtovou kázeň. ODS ale v minulosti požadovala, aby případnému přijetí paktu předcházelo prosazení finanční ústavy proti zadlužování veřejných financí a také ústavního zákona o referendu o přijetí eura.

Předseda ČSSD Sobotka však tehdy tvrdil, že jediným účelem finanční ústavy je snaha odpoutat pozornost od veřejného dluhu bilion korun, který podle něho přibyl za vlád Mirka Topolánka (ODS), Jana Fischera a Petra Nečase.

Při předávání úřadu mluvil Zaorálek také o tom, že dosavadní politiku země na poli lidských práv nepovažuje za srozumitelnou. "Vyjadřovali jsme se k nim pouze tehdy, když se nám to hodilo, pouze ve vybraných věcech. Dokonce bych mohl jmenovat věci docela skandální, které se staly v souvislosti s Libyí a podobně. Vypadá to, že vůbec nemáme ujasněno, jak lidská práva chápeme a jak se v nich angažujeme," prohlásil nový šéf diplomacie.

Hovořil také o svých možných spolupracovnících na ministerstvu. Jeho prvním náměstkem by měl být Petr Drulák, bývalý šéf Ústavu mezinárodních vztahů, ale ohledně dalších jmen se bude podle něho ještě jednat v rámci vládní koalice. Spolupráci nabídl také svému předchůdci na postu ministra Janu Kohoutovi, a to na úrovni poradce v oblasti ekonomické diplomacie. Kohout k tomu řekl, že zvažuje různé varianty své činnosti po odchodu z funkce, jednou z možností je Svaz průmyslu a dopravy ČR.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy