Nový šéf pražských památkářů: Chci konec klientelismu

Lucie Stuchlíková Sandra Štefaniková Lucie Stuchlíková, Sandra Štefaniková
15. 1. 2013 20:05
O památkové rezervaci už nebudou rozhodovat autoři velkých developerských projektů
Demonstrace na Václaváku.
Demonstrace na Václaváku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Nový šéf pražských památkářů Jiří Skalický, který ve funkci nahradil kontroverzního Jana Kněžínka, hodlá skončit s klientelismem v památkové péči.

Prvním krokem budou změny ve Sboru expertů Odboru památkové péče. Po letech by tak měla skončit praxe, kdy o podobě pražské památkové rezervace spolurozhodují autoři velkých developerských projektů.

Skalický to ale nebude mít se změnami jednoduché. Podporuje ho sice radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09), primátor Bohuslav Svoboda (ODS) je ale přesvědčen, že sbor pracuje dobře.

"Sbor bude celý rekonstruován. Chtěl bych, aby ve sboru nebyli lidé, kteří v Praze realizují velké projekty. Vedle architektů by se mělo jednat o odborníky z památkové péče, archeology, urbanisty, restaurátory," popsal své plány Aktuálně.cz Skalický.

Sbor expertů je úzký okruh odborníků, který připravuje podklady pro stanoviska magistrátních památkářů. Ti stejní odborníci jsou přitom často autory kontroverzních staveb v pražské památkové zóně. Jiní zase vydělávají na tom, že na objednávku developerů zpracovávají posudky, které magistrát zohledňuje při svém rozhodování.

Skalický změny avizoval už před svým nástupem do funkce. Nyní je šéfem památkářů už dva měsíce, sbor ale stále funguje ve starém složení. O budoucí podobu sboru se tak nejspíš svede politická bitva. Primátor je totiž s prací expertů spokojen a z plánu na kompletní přeměnu sboru není nadšený.

"Je možné se bavit o jeho případném doplnění, ale jeho členové by neměli byt nuceni k rezignaci a být voleni znovu. Kompletní přeobsazení by nebylo vhodným řešením - práce současných členů klubu si velice vážím," uvedl Svoboda.

Cigler Marani Architects

Studio Jakuba Ciglera je na území hlavního města činorodé. V roce 2010 vyhrálo soutěž na zatím nerealizovanou rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce. S rozdílnými reakcemi se setkal vítězný projekt revitalizace Václavského náměstí. Návrh totiž počítá se znovuzavedením tramvajové trasy. Firma spolupracuje i s městskou částí Praha 7, která ji svěřila návrh nové radnice Argentinská hvězda. V Praze 7 by přitom mohly stát další budovy z rýsovacího prkna Ciglerova studia. Společnost spolupracuje s developerskou společností Orco Property Group, která by ráda vyplnit proluku v místech bývalého železničního nádraží Praha 7, Bubny novou moderní čtvrtí.

Ve hře jsou zatím dvě varianty - úplné rozpuštění sboru a jeho nové vytvoření, nebo jen výměna některých jmen. S omezenými změnami by podle informací Aktuálně.cz souhlasil i primátor.

Podle informací Aktuálně.cz se nejvíce kýve židle pod předsedou sboru Petrem Malinským a Jakubem Ciglerem. Jsou podezíráni, že se díky svému působení ve sboru mohli dostat do střetu zájmu.

Samotný předseda sboru Malinský již dokonce za střet zájmů dostal v roce 2010 pokutu od České komory architektů (ČKA). Případ se týkal revitalizace objektů na Mariánském náměstí.  Malinský se účastnil soutěže přesto, že současně působil jako předseda Sboru expertů, který se vyjadřoval k podmínkám soutěže.  To je v rozporu se soutěžním řádem.

Malinský dostal pokutu 25 tisíc korun, za vítězství v soutěži od magistrátu obdržel 400 tisíc.

Pochybnosti ale vyvolává i právě vznikající polyfunkční Copa centrum Národní, které pro developera projektoval Jakub Cigler. Ten ve sboru vystupuje jako nezávislý expert. Když ale došlo na projednávání Copa centra, změnil se v zástupce investora, který projekt před kolegy ze sboru obhajuje. Když došlo na hlasování, zdržel se.

"Je to jako nehrající kapitán mužstva. Pouze to, že je jednání přítomný a ostatní členové sboru znají jeho názory, má velký vliv na konečné stanovisko sboru," říká Kateřina Bečková předsedkyně Klubu za starou Prahu.

Cigler uznává, že všichni členové sboru jsou potencionálně ve střetu zájmu. "Je otázkou jejich společenského kreditu, jestli by tento kredit byli ochotni zaprodat za nějaký krátkozraký cíl. Já mám v tomto ohledu dobrý pocit," dodal Cigler.

Jiní členové sboru si v minulosti nechali zaplatit od developerů kontroverzních pražských projektů za posudky a komentáře. Řeč je například o bývalých členech sboru Zděňku Lukešovi (Florentinum, Novomlýnská brána, Václavské náměstí) a Věře Müllerové (Florentinum) nebo o stávajícím členu Josefu Holečkovi (Hergetova cihelna, Štěpánská ulice)

Otto Dvořák a Jan Sedlák, kteří ve sboru působí od jeho založení, se zase podíleli na projektu na připravované zástavby severní části rozsáhlého areálu nákladového nádraží Žižkov.

Budoucí podoba sboru

Přesto člen dozorčí rady Česká komory architektů Tomáš Vích upozorňuje, že odborná účast expertů z různých oborů včetně praktikujících architektů je v otázkách rozvoje města nutná.

"Sbor musí být především transparentní. V současné době není členství ve sboru časově omezené. Někteří členové v něm tak sedí již přes deset let. Navíc nelze zcela říct, proč byli do sboru vybráni," říká Vích.

Podle Vícha je třeba, aby bylo jasně patrné, koho jednotliví členové ve sboru zastupují a jaký názorový proud zastávají. Experti by funkci navíc neměli vykonat déle než tři roky.

Jako příklad může podle Vícha posloužit například vídeňská obdoba sboru, kde podobu dvanáctičlenného kruhu odborníků určuje zákon a vedle architektů a historiků v něm zasedají i dopravní inženýři, specialisti na parky nebo sociologové.

Jak vypadala demolice obchodů na Národní třídě

 

Právě se děje

před 40 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 45 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy