Nový šéf pražských památkářů: Chci konec klientelismu

O památkové rezervaci už nebudou rozhodovat autoři velkých developerských projektů
Demonstrace na Václaváku.
Demonstrace na Václaváku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Nový šéf pražských památkářů Jiří Skalický, který ve funkci nahradil kontroverzního Jana Kněžínka, hodlá skončit s klientelismem v památkové péči.

Prvním krokem budou změny ve Sboru expertů Odboru památkové péče. Po letech by tak měla skončit praxe, kdy o podobě pražské památkové rezervace spolurozhodují autoři velkých developerských projektů.

Skalický to ale nebude mít se změnami jednoduché. Podporuje ho sice radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09), primátor Bohuslav Svoboda (ODS) je ale přesvědčen, že sbor pracuje dobře.

"Sbor bude celý rekonstruován. Chtěl bych, aby ve sboru nebyli lidé, kteří v Praze realizují velké projekty. Vedle architektů by se mělo jednat o odborníky z památkové péče, archeology, urbanisty, restaurátory," popsal své plány Aktuálně.cz Skalický.

Sbor expertů je úzký okruh odborníků, který připravuje podklady pro stanoviska magistrátních památkářů. Ti stejní odborníci jsou přitom často autory kontroverzních staveb v pražské památkové zóně. Jiní zase vydělávají na tom, že na objednávku developerů zpracovávají posudky, které magistrát zohledňuje při svém rozhodování.

Skalický změny avizoval už před svým nástupem do funkce. Nyní je šéfem památkářů už dva měsíce, sbor ale stále funguje ve starém složení. O budoucí podobu sboru se tak nejspíš svede politická bitva. Primátor je totiž s prací expertů spokojen a z plánu na kompletní přeměnu sboru není nadšený.

"Je možné se bavit o jeho případném doplnění, ale jeho členové by neměli byt nuceni k rezignaci a být voleni znovu. Kompletní přeobsazení by nebylo vhodným řešením - práce současných členů klubu si velice vážím," uvedl Svoboda.

Cigler Marani Architects

Studio Jakuba Ciglera je na území hlavního města činorodé. V roce 2010 vyhrálo soutěž na zatím nerealizovanou rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce. S rozdílnými reakcemi se setkal vítězný projekt revitalizace Václavského náměstí. Návrh totiž počítá se znovuzavedením tramvajové trasy. Firma spolupracuje i s městskou částí Praha 7, která ji svěřila návrh nové radnice Argentinská hvězda. V Praze 7 by přitom mohly stát další budovy z rýsovacího prkna Ciglerova studia. Společnost spolupracuje s developerskou společností Orco Property Group, která by ráda vyplnit proluku v místech bývalého železničního nádraží Praha 7, Bubny novou moderní čtvrtí.

Ve hře jsou zatím dvě varianty - úplné rozpuštění sboru a jeho nové vytvoření, nebo jen výměna některých jmen. S omezenými změnami by podle informací Aktuálně.cz souhlasil i primátor.

Podle informací Aktuálně.cz se nejvíce kýve židle pod předsedou sboru Petrem Malinským a Jakubem Ciglerem. Jsou podezíráni, že se díky svému působení ve sboru mohli dostat do střetu zájmu.

Samotný předseda sboru Malinský již dokonce za střet zájmů dostal v roce 2010 pokutu od České komory architektů (ČKA). Případ se týkal revitalizace objektů na Mariánském náměstí.  Malinský se účastnil soutěže přesto, že současně působil jako předseda Sboru expertů, který se vyjadřoval k podmínkám soutěže.  To je v rozporu se soutěžním řádem.

Malinský dostal pokutu 25 tisíc korun, za vítězství v soutěži od magistrátu obdržel 400 tisíc.

Pochybnosti ale vyvolává i právě vznikající polyfunkční Copa centrum Národní, které pro developera projektoval Jakub Cigler. Ten ve sboru vystupuje jako nezávislý expert. Když ale došlo na projednávání Copa centra, změnil se v zástupce investora, který projekt před kolegy ze sboru obhajuje. Když došlo na hlasování, zdržel se.

"Je to jako nehrající kapitán mužstva. Pouze to, že je jednání přítomný a ostatní členové sboru znají jeho názory, má velký vliv na konečné stanovisko sboru," říká Kateřina Bečková předsedkyně Klubu za starou Prahu.

Cigler uznává, že všichni členové sboru jsou potencionálně ve střetu zájmu. "Je otázkou jejich společenského kreditu, jestli by tento kredit byli ochotni zaprodat za nějaký krátkozraký cíl. Já mám v tomto ohledu dobrý pocit," dodal Cigler.

Jiní členové sboru si v minulosti nechali zaplatit od developerů kontroverzních pražských projektů za posudky a komentáře. Řeč je například o bývalých členech sboru Zděňku Lukešovi (Florentinum, Novomlýnská brána, Václavské náměstí) a Věře Müllerové (Florentinum) nebo o stávajícím členu Josefu Holečkovi (Hergetova cihelna, Štěpánská ulice)

Otto Dvořák a Jan Sedlák, kteří ve sboru působí od jeho založení, se zase podíleli na projektu na připravované zástavby severní části rozsáhlého areálu nákladového nádraží Žižkov.

Budoucí podoba sboru

Přesto člen dozorčí rady Česká komory architektů Tomáš Vích upozorňuje, že odborná účast expertů z různých oborů včetně praktikujících architektů je v otázkách rozvoje města nutná.

"Sbor musí být především transparentní. V současné době není členství ve sboru časově omezené. Někteří členové v něm tak sedí již přes deset let. Navíc nelze zcela říct, proč byli do sboru vybráni," říká Vích.

Podle Vícha je třeba, aby bylo jasně patrné, koho jednotliví členové ve sboru zastupují a jaký názorový proud zastávají. Experti by funkci navíc neměli vykonat déle než tři roky.

Jako příklad může podle Vícha posloužit například vídeňská obdoba sboru, kde podobu dvanáctičlenného kruhu odborníků určuje zákon a vedle architektů a historiků v něm zasedají i dopravní inženýři, specialisti na parky nebo sociologové.

Jak vypadala demolice obchodů na Národní třídě

 

Právě se děje

před 1 hodinou

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

Další zprávy