Nový šéf pražských památkářů: Chci konec klientelismu

Lucie Stuchlíková Sandra Štefaniková Lucie Stuchlíková, Sandra Štefaniková
15. 1. 2013 20:05
O památkové rezervaci už nebudou rozhodovat autoři velkých developerských projektů
Demonstrace na Václaváku.
Demonstrace na Václaváku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Nový šéf pražských památkářů Jiří Skalický, který ve funkci nahradil kontroverzního Jana Kněžínka, hodlá skončit s klientelismem v památkové péči.

Prvním krokem budou změny ve Sboru expertů Odboru památkové péče. Po letech by tak měla skončit praxe, kdy o podobě pražské památkové rezervace spolurozhodují autoři velkých developerských projektů.

Skalický to ale nebude mít se změnami jednoduché. Podporuje ho sice radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09), primátor Bohuslav Svoboda (ODS) je ale přesvědčen, že sbor pracuje dobře.

"Sbor bude celý rekonstruován. Chtěl bych, aby ve sboru nebyli lidé, kteří v Praze realizují velké projekty. Vedle architektů by se mělo jednat o odborníky z památkové péče, archeology, urbanisty, restaurátory," popsal své plány Aktuálně.cz Skalický.

Sbor expertů je úzký okruh odborníků, který připravuje podklady pro stanoviska magistrátních památkářů. Ti stejní odborníci jsou přitom často autory kontroverzních staveb v pražské památkové zóně. Jiní zase vydělávají na tom, že na objednávku developerů zpracovávají posudky, které magistrát zohledňuje při svém rozhodování.

Skalický změny avizoval už před svým nástupem do funkce. Nyní je šéfem památkářů už dva měsíce, sbor ale stále funguje ve starém složení. O budoucí podobu sboru se tak nejspíš svede politická bitva. Primátor je totiž s prací expertů spokojen a z plánu na kompletní přeměnu sboru není nadšený.

"Je možné se bavit o jeho případném doplnění, ale jeho členové by neměli byt nuceni k rezignaci a být voleni znovu. Kompletní přeobsazení by nebylo vhodným řešením - práce současných členů klubu si velice vážím," uvedl Svoboda.

Cigler Marani Architects

Studio Jakuba Ciglera je na území hlavního města činorodé. V roce 2010 vyhrálo soutěž na zatím nerealizovanou rekonstrukci vyhořelého Průmyslového paláce. S rozdílnými reakcemi se setkal vítězný projekt revitalizace Václavského náměstí. Návrh totiž počítá se znovuzavedením tramvajové trasy. Firma spolupracuje i s městskou částí Praha 7, která ji svěřila návrh nové radnice Argentinská hvězda. V Praze 7 by přitom mohly stát další budovy z rýsovacího prkna Ciglerova studia. Společnost spolupracuje s developerskou společností Orco Property Group, která by ráda vyplnit proluku v místech bývalého železničního nádraží Praha 7, Bubny novou moderní čtvrtí.

Ve hře jsou zatím dvě varianty - úplné rozpuštění sboru a jeho nové vytvoření, nebo jen výměna některých jmen. S omezenými změnami by podle informací Aktuálně.cz souhlasil i primátor.

Podle informací Aktuálně.cz se nejvíce kýve židle pod předsedou sboru Petrem Malinským a Jakubem Ciglerem. Jsou podezíráni, že se díky svému působení ve sboru mohli dostat do střetu zájmu.

Samotný předseda sboru Malinský již dokonce za střet zájmů dostal v roce 2010 pokutu od České komory architektů (ČKA). Případ se týkal revitalizace objektů na Mariánském náměstí.  Malinský se účastnil soutěže přesto, že současně působil jako předseda Sboru expertů, který se vyjadřoval k podmínkám soutěže.  To je v rozporu se soutěžním řádem.

Malinský dostal pokutu 25 tisíc korun, za vítězství v soutěži od magistrátu obdržel 400 tisíc.

Pochybnosti ale vyvolává i právě vznikající polyfunkční Copa centrum Národní, které pro developera projektoval Jakub Cigler. Ten ve sboru vystupuje jako nezávislý expert. Když ale došlo na projednávání Copa centra, změnil se v zástupce investora, který projekt před kolegy ze sboru obhajuje. Když došlo na hlasování, zdržel se.

"Je to jako nehrající kapitán mužstva. Pouze to, že je jednání přítomný a ostatní členové sboru znají jeho názory, má velký vliv na konečné stanovisko sboru," říká Kateřina Bečková předsedkyně Klubu za starou Prahu.

Cigler uznává, že všichni členové sboru jsou potencionálně ve střetu zájmu. "Je otázkou jejich společenského kreditu, jestli by tento kredit byli ochotni zaprodat za nějaký krátkozraký cíl. Já mám v tomto ohledu dobrý pocit," dodal Cigler.

Jiní členové sboru si v minulosti nechali zaplatit od developerů kontroverzních pražských projektů za posudky a komentáře. Řeč je například o bývalých členech sboru Zděňku Lukešovi (Florentinum, Novomlýnská brána, Václavské náměstí) a Věře Müllerové (Florentinum) nebo o stávajícím členu Josefu Holečkovi (Hergetova cihelna, Štěpánská ulice)

Otto Dvořák a Jan Sedlák, kteří ve sboru působí od jeho založení, se zase podíleli na projektu na připravované zástavby severní části rozsáhlého areálu nákladového nádraží Žižkov.

Budoucí podoba sboru

Přesto člen dozorčí rady Česká komory architektů Tomáš Vích upozorňuje, že odborná účast expertů z různých oborů včetně praktikujících architektů je v otázkách rozvoje města nutná.

"Sbor musí být především transparentní. V současné době není členství ve sboru časově omezené. Někteří členové v něm tak sedí již přes deset let. Navíc nelze zcela říct, proč byli do sboru vybráni," říká Vích.

Podle Vícha je třeba, aby bylo jasně patrné, koho jednotliví členové ve sboru zastupují a jaký názorový proud zastávají. Experti by funkci navíc neměli vykonat déle než tři roky.

Jako příklad může podle Vícha posloužit například vídeňská obdoba sboru, kde podobu dvanáctičlenného kruhu odborníků určuje zákon a vedle architektů a historiků v něm zasedají i dopravní inženýři, specialisti na parky nebo sociologové.

Jak vypadala demolice obchodů na Národní třídě

 

Právě se děje

před 29 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy