Nový kancléř sněmovny bral odměny z dozorčích rad, i když nesměl. Udělal jsem chybu, přiznává

Jan Štětka
20. 7. 2017 5:30
Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek v letech 2013 a 2014 pobíral odměny za členství v dozorčích radách, což jako zaměstnanec sněmovny nesmí. "Z mé strany došlo v této věci k pochybení, kdy jsem si neuvědomil příslušné ustanovení zákoníku práce a v dobré víře jsem dále působil v kolektivních orgánech obchodních společností. Pokládám to za chybu, kterou dnes již bohužel zpětně neovlivním," přiznal Aktuálně.cz nový kancléř. Poslední honorovanou funkci člena představenstva akciové společnosti Obecní dům Morávek opustil k 5. dubnu 2016.
Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek.
Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Nového vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny Jana Morávka, který počátkem července nahradil dlouholetého kancléře Petra Kynštetra, dohání kontroverzní minulost. Deník Aktuálně.cz zjistil, že v letech 2013 a 2014 pobíral odměny za členství v dozorčích radách celkem tří firem, což podle v té době platného ustanovení zákoníku práce jako tehdejší zaměstnanec Kanceláře sněmovny nesměl.

Morávek byl v uvedeném období šéfem kanceláře předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a od Pražské vodohospodářské společnosti, východočeské krajské dopravní firmy OREDO a Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje obdržel dohromady téměř 220 tisíc korun. A to přesto, že paragraf 303 zákoníku práce výslovně uváděl, že zaměstnanci Kanceláře sněmovny "nesmějí být členy řídících nebo kontrolních orgánů právnických osob provozujících podnikatelskou činnost".

Možnou výjimku, kdy zaměstnance do firmy vyšle zaměstnavatel, a to bez nároku na odměnu, Morávek nesplňoval.

"Z mé strany došlo v této věci k pochybení, kdy jsem si neuvědomil příslušné ustanovení zákoníku práce a v dobré víře jsem dále působil v kolektivních orgánech obchodních společností. Pokládám to za chybu, kterou dnes již bohužel zpětně neovlivním," kaje se kancléř.

Morávek chyboval i později

Připouští, že podle pravidel se nechoval ani poté, co 1. ledna 2015 vstoupil v platnost zákon o státní službě. Celkovým měsíčním příjmem 10 281 korun za funkce v představenstvech a dozorčích radách firem Obecní dům, Pražská vodohospodářská společnost, Cíl a Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje sice Morávek nepřekročil nově stanovený limit maximálních odměn ve výši 25 procent zaměstnaneckého platu, o svém působení a příjmech však nepodal povinnou informaci tehdejšímu kancléři sněmovny Kynštetrovi.

Morávkovo působení v dozorčích radách

* Zaměstnanec Kanceláře sněmovny: od 1. 12. 2013 dosud

* Člen dozorčí rady Pražské vodohospodářské společnosti, a. s.: od 20. 11. 2013 do 17. 2. 2015 (plat 14 460 Kč/měsíc)

* Člen dozorčí rady OREDO, s. r. o.: od 3. 5. 2013 do 23. 9. 2014 (plat 1 580 Kč/měsíc)

* Člen dozorčí rady SÚS Královéhradeckého kraje, a. s.: od 1. 9. 2013 do 18. 1. 2016 (plat 1 177 Kč/měsíc)

* Člen představenstva Obecní dům, a. s.: od 3. 2. 2015 do 5. 4. 2016 (plat 7 828 Kč/měsíc)

* Předseda dozorčí rady Cíl, akciová společnost v Praze: od 6. 6. 2015 do 25. 10. 2016 (bez nároku na odměnu)

"Kancelář Poslanecké sněmovny jsem oficiálně neinformoval, bylo to neúmyslné opomenutí," říká Morávek. "Bývalý kancléř sněmovny mi později tuto skutečnost vytkl, já jsem se za to omluvil a veškeré další angažmá ukončil," přiznává.

Poslední honorovanou funkci člena představenstva akciové společnosti Obecní dům Morávek opustil k 5. dubnu 2016.

Nevěděli jsme o tom

Zvláštní je, že devítičlenná komise, která letos na jaře vybírala ze sedmnácti uchazečů Kynštetrova nástupce, o Morávkových potížích s dodržováním zákona nevěděla.

"Jsou to zajímavé informace a pro mě úplně nové. Při výběru jsme je k dispozici neměli a předmětem diskuse nebyly. Možná bychom se zajímali, jak k něčemu takovému mohlo dojít a jak a kdy byla zjednána náprava," říká Radek Vondráček, jeden z členů komise a místopředseda sněmovny z hnutí ANO.

Jeho slova potvrzuje i další člen komise, šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: "Uvedené skutečnosti mi nebyly během výběrového řízení známy," přiznal.

Vondráček se však stejně jako člen komise Petr Gazdík (STAN) domnívá, že na konečný výběr Morávka by to stejně vliv nemělo. "Především jsme hledali vhodného kandidáta, který by byl schopen funkci kvalifikovaně zastávat do budoucna, a v tomto hodnocení dopadl pan Morávek dobře," soudí Vondráček.

Podle Gazdíka je Morávek velmi dobrý profesionál, který dokáže předvídat situace. Při pohovorech prý výrazně vyčníval nad ostatními uchazeči a organizační výbor sněmovny hlasoval v jeho prospěch jednomyslně.

"U něho ani u žádného z dalších kandidátů jsme neměli možnost zjišťovat, jestli měli v minulém zaměstnání nějaký prohřešek," omlouvá Morávka, který je přitom už od poloviny roku 2013 zaměstnancem právě sněmovny.

Morávek má štěstí, že adept na vlivnou funkci sněmovního kancléře nemusí mít bezpečnostní prověrku - přestože podle exkancléře Kynštetra by bylo lepší, kdyby ji měl. Zřejmě by ji kvůli potížím s "vedlejšími úvazky" nedostal.

Otazníků ohledně Morávka však bylo v minulosti více. Například v roce 2015 vyšlo najevo, že několik měsíců po nástupu Jana Hamáčka do funkce předsedy sněmovny si šéf jeho kanceláře vymohl dva služební vozy - jedno s řidičem a druhé bez. A to přesto, že všichni jeho předchůdci měli nárok jen na jedno auto.

Stále chce učit

Třiačtyřicetiletý Morávek, který do světa vysoké politiky pronikl v roce 2005 jako šéf kabinetu a protokolu bývalého ministra pro místní rozvoj a premiéra Jiřího Paroubka, byl v minulosti aktivní v řadě společností, kde se podle registru smluv uzavíraly kontrakty za stamiliony korun. Kromě uvedených firem byl například místopředsedou představenstva akciové společnosti Úpravna vody Želivka.

Působí v řadě spolků ve východních Čechách a dodnes si drží také čtyřhodinový úvazek výuky jazyků v jednotřídní škole v Orlickém Záhoří na česko-polské hranici. Toho se nechce vzdát ani jako kancléř.

"Chci se ještě v následujících prázdninových týdnech poradit s ředitelkou školy i s předsedou sněmovny a také na základě prvních zkušeností v nové funkci se rozhodnout, zda je to dále reálné," říká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Egypt a Rovníková Guinea postoupily po penaltách do čtvrtfinále Afrického poháru

Fotbalisté Egypta zdolali na africkém Poháru národů po penaltovém rozstřelu Pobřeží slonoviny a postoupili do čtvrtfinále, kde se utkají s Marokem. Poté, co utkání skončilo v normální hrací době i prodloužení 0:0, triumfovali "Faraoni" v pokutových kopech 5:4. Branka nepadla ani v duelu mezi Mali a Rovníkovou Guineou, která uspěla po dramatickém penaltovém rozuzlení 6:5 a příště vyzve Senegal.

Pobřeží slonoviny, které nastoupilo s bývalým obráncem pražské Slavie Simonem Delim, přečkalo v 17. minutě první nebezpečnou situaci, kdy Marmúš orazítkoval dalekonosnou střelou břevno. Svěřenci francouzského trenéra Beaumellea navíc přišli v první půli o zraněného záložníka AC Milán Francka Kessieho.

Ve druhé části se mohli v dresu Egypta prosadit Sulíja a Alnaní, ani jeden však čekání na branku neprolomil. Na druhé straně byl blízko gólu hlavičkující Haller a přesně střílející Zaha, proti nim však skvěle zasáhl brankář Šanáví.

Třiatřicetiletý gólman se v závěru zranil, na jeho místo přišel Gabalski a stal se hrdinou. Brankář egyptského Zamaleku nejprve vyrazil ve 104. minutě technickou střelu Ibrahima Sangárého a v penaltovém rozstřelu vystihl ve třetí sérii pokus Bailyho. Egypt ani jednou nezaváhal a postup sedminásobných šampionů mezi nejlepších osm týmů pečetil hvězdný liverpoolský útočník Salah.

Favorizované Mali se mohlo v zápase s Rovníkovou Guineou ujmout vedení v závěru první půle, kdy rozhodčí Gassama nařídil po kontaktu Doumbii s Mirandou pokutový kop. Po zhlédnutí videa však sudí verdikt opravil a penaltu odvolal.

V oboustranně opatrném utkání nakonec gól nepadl. Poté, co každý z týmů vyslal za 120 minut na branku soupeře pouze jednu střelu, dospěl duel do penaltového rozstřelu. V něm měli pevnější nervy hráči Rovníkové Guineji. Zatímco Eneme v osmé sérii bezpečně proměnil, malijský Sacko selhal. Tým trenéra Obianga Bicoga, který dosud inkasoval na turnaji jen jednu branku, postoupil do čtvrtfinále potřetí v historii.

Mistrovství Afriky ve fotbale - osmifinále:

Pobřeží slonoviny - Egypt 0:0 po prodl., na pen. 4:5.

Mali - Rovníková Guinea 0:0 po prodl., na pen. 5:6.

Čtvrtfinálové dvojice:

Burkina Faso - Tunisko, Senegal - Rovníková Guinea, Gambie - Kamerun, Egypt - Maroko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ve správní radě VZP zasednou Kalousek, senátor Kraus i náměstek ministra zdravotnictví Pavlovic

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny ve středu rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Vláda podle zákona o VZP jmenuje deset členů správní rady a dalších 20 pak volí Sněmovna. Kabinet může jmenovat také tři členy dozorčí rady a o dalších deseti rozhodují poslanci.

Některým členům správní rady, které jmenuje vláda, už skončilo funkční období. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo odvolat pět lidí, tři by měli pokračovat i v dalším funkčním období.

Nově by ve správní radě měl od 27. ledna usednout bývalý ministr financí Kalousek, předseda senátního výboru pro zdravotnictví Kraus, náměstci ministra zdravotnictví Pavlovic a Radek Policar, místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS), ortoped a člen ODS Radek Černý a vedoucí oddělení úhradových mechanismů na ministerstvu zdravotnictví Tomáš Troch. Pokračovat by měla náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová i další zástupci ministerstva Lenka Poliaková a Jan Zapletal.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Světová obchodní organizace povolila Číně uvalit na USA kompenzační cla

Světová obchodní organizace (WTO) povolila Číně uvalit na Spojené státy kompenzační cla v hodnotě 645 milionů dolarů (přibližně 14 miliard Kč). Washington rozhodnutí organizace odsoudil. Čína se v roce 2012 obrátila na WTO, aby napadla cla, která USA zavedly na 22 čínských výrobků od solárních panelů po ocelové dráty kvůli údajným subvencím v letech 2008 až 2012, hlavně v době působení amerického prezidenta Baracka Obamy.

Desetiletý případ týkající se údajných dotací se soustředil na to, zda Spojené státy mohou považovat čínské společnosti, v nichž má většinový podíl vláda, za státem ovládané. Zástupci USA razí, že Peking vyráběné zboží subvencuje a prodává za dumpingové ceny.

Čína původně požádala tříčlenný panel WTO, aby jí přiznal právo uvalit cla na americké zboží v hodnotě 2,4 miliardy dolarů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vláda odvolala Válkovou z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva

Vláda ve středu odvolala z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva poslankyni opozičního hnutí ANO Helenu Válkovou. Na pozici skončí k 31. lednu. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu. Návrh na jmenování případného nového zmocněnce či zmocněnkyně dnes vláda v programu neměla.

Krátce po nástupu vlády Petra Fialy (ODS) loni v prosinci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK řekl, že kabinet v dalších týdnech posty vládních zmocněnců přehodnotí. O tom, že Válková na konci měsíce jako zmocněnkyně skončí, informoval poté server Seznam Zprávy. Válková mu sdělila, že se s premiérem Fialou domluvila, že jako poslankyně opozičního ANO nemůže funkci vykonávat. Zaslala dopis se svou rezignací, odejít chtěla na konci ledna.

Válkovou do funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva jmenovala v květnu 2019 tehdejší Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jmenování vyvolalo ostré reakce, kritici Válkovou označovali za "normalizační komunistku".

Zdroj: ČTK
Další zprávy