Nový jaderný reaktor? Pokud ano, tak v Temelíně

Pavel Baroch
17. 10. 2007 9:10
Atomoví experti: Jaderná energetika zažívá renesanci
Atomová elektrárna Temelín
Atomová elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pakud se v Česku v budoucnu postaví nový jaderný reaktor, bude to téměř na sto procent v Temelíně.

Ačkoli se vládní koalice dohodla, že nebude podporovat budování žádných nových jaderných bloků, pracovní skupina společnosti ČEZ stále tuto možnost prověřuje. A právě rozšíření Temelína se ukazuje jako nejvýhodnější.

"Temelín vychází ekonomicky výrazně nejlépe," řekl Aleš John, zástupce ředitele Divize výroba Skupiny ČEZ na pražské mezinárodní konferenci jaderných odborníků VVER 2007.

John připomněl, že ve hře jsou ještě Dukovany a také Blahutovice na severní Moravě a Tetov na Pardubicku. Ovšem Temelín je všechny převyšuje.

Čekání na Pačesovu komisi

S rozhodnutím o případné stavě nového reaktoru čeká ČEZ na výsledky vládní komise pro posouzení energetických potřeb, kterou vede předseda Akadmie věd Václav Pačes.

Václav Pačes
Václav Pačes | Foto: Ondřej Besperát

Aleš John uvedl, že od práce komise očekává také to, aby vnesla jasno do rozporu mezi letošním vládním prohlášením a energetickou koncepcí státu z roku 2003. Zatímco kabinet se postavil proti dalším jaderným blokům, energetická politika s nimi naopak v dlouhodobém horizontu počítá.

České noviny s odvoláním na ČTK napsaly, že podle předběžné analýzy Pačesovy komise by Česko mělo uvažovat o novém jaderném zdroji. Proti tomu se ovšem vzápětí ohradila Strana zelených, která zákaz nových jaderných elektráren do vládního prohlášení prosadila. Uvedla, že komise ještě zdaleka žádné konečné doporučení nemá.

Pačes následně své vyjádření zmírnil. Uvedl, že je třeba jednat o výstavbě jakéhokoli zdroje či hledat úspory ve spotřebě.

Jádro je na vzestupu

Čeští zástupci na mezinárodní jaderné konferenci VVER 2007 soudí, že Česko se v budoucnosti bez rozšíření výroby elektřiny z jádra neobejde, protože nebude možné pokrýt narůstající spotřebu elektřiny jiným způsobem, aniž by se zvyšovaly emise skleníkových plynů.

Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČEZ

"Pro Evropu a celý svět není jiná alternativa, než se vrátit k jaderné energetice," řekl Václav Hanus, prezident České nukleární společnosti. Dodal, že ve světě jádro po černobylské katastrofě v roce 1986 zažívá renesanci. Například Čína podle Hanuse počítá se stavbou až pětadvaceti nových bloků, nové reaktory plánuje rovněž Indie.

"Evropa trochu váhá," poznamenal Hanus. Za první vlašťovky označil Finsko, kde se staví už pátá jaderná elektrárna, anebo Slovensko, kde se plánuje dodstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích.

Santiago San Antonio, generální sekretář Evropské nukleární společnosti ovšem poznamenal, že rozvoj jaderné energetiky podpořila Evropská unie.

Problém? Dostatek expertů

Velkým problémem pro případnou stavbu a provoz nových jaderných bloků v Česku může být podle jaderných expertů nedostatek odborného personálu.

Dana Drábová
Dana Drábová | Foto: Jaroslav Pikous

Ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži František Pazdera poznamenal, že jeho pracoviště muselo letos odříct několik zakázek, protože má nedostatek odborníků.

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je dostatek kvalifikovaných lidí potřeba k tomu, aby případné nové jaderné bloky byly provozovány bezpečně.

Greenpeace: Jde to i bez jádra

Kromě Strany zelených nesouhlasí s dalšími jadernými bloky ani ekologické organizace. Tvrdí, že se svět včetně Česka bez jaderné energetiky obejde. A zamezí se tak například tomu, že reaktory budou produkovat tuny vysoce radioaktivního odpadu.

Greenpeace nedávno publikovali obsáhlou studii "Energetická (r)evoluce", která počítá především s úsporami a obnovitelnými zdroji energie. Tím by se zároveň podařilo do roku 2005 omezit emise skleníkových plynů o polovinu.

"Máme však možnost vybrat si jinou cestu. Ve stejnou dobu, v roce 2050 by mohl podíl obnovitelných zdrojů pokrýt více než polovinu celkové spotřeby energií," řekl Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně české kanceláře Greenpeace.

 

Právě se děje

Další zprávy