Nový dokument o Zemanovi: Pošlete 150 milionů ČSSD

Sabina Slonková
23. 1. 2013 20:05
Nová fakta o kauze Bamberk, zásadní aféře politické kariéry Miloše Zemana
Miloš Zeman, prezidentský kandidát, na aktuálním snímku.
Miloš Zeman, prezidentský kandidát, na aktuálním snímku. | Foto: Vojtěch Marek

* Text jsme rozšířili. * Nově v něm najdete některé výňatky z dokumentu, nebo informace, jak aféru Bamberk popisovali - a popisují - tehdejší aktéři schůzek.

Insider - Těsně před koncem kampaně před volbou prezidenta se připomíná zásadní aféra politické kariéry Miloše Zemana: na scéně se po letech objevil nový dokument z kauzy Bamberk.

Aféru, v níž jde o prodej vlivu na chod země za peníze do stranické pokladny ČSSD, Zeman (tehdejší předseda a politik na vzestupu k moci) doposud bagatelizoval a tvrdil, že se stal obětí spiknutí.

Nyní však deník Insider zveřejnil nově objevený dokument. Dokládá, že jednání mezi Zemanovými lidmi a skupinou podnikatelů byla už tak daleko, že se dokonce plánovala trasa, kudy peníze dopravit na účet spřátelené firmy, aby byly později k dispozici na volební kampaň ČSSD.

Co napsal velvyslanec

Deník Aktuálně.cz, který je sesterským webem Insideru, získal svolení přetisknout zjištění placeného deníku.

Insider k dokumentu uvádí, že je datován 22. zářím 1995. Jde o rukou psaný dopis, který posílal jeden z účastníků schůzek, někdejší československý velvyslanec Miloslav Kočárek, podnikateli Vízkovi (s ním Zeman a jeho lidé jednali) do Švýcarska. Právě Kočárek v něm mimo jiné Vízkovi navrhuje, jak cestu peněz důmyslně zamlžit.

Někdejší velvyslanec ve Švýcarsku Miloslav Kočárek na snímku z května 1998 na tiskové konferenci v Praze k bamberské aféře ČSSD.
Někdejší velvyslanec ve Švýcarsku Miloslav Kočárek na snímku z května 1998 na tiskové konferenci v Praze k bamberské aféře ČSSD. | Foto: ČTK

"Na níže uvedené konto firmy Slovikovců u ČSOB poukázat bankovním převodem 950 tisíc CHF (od 1 mio výše si ČSOB započítává vysoké poplatky). Slovikovci převod 'přikryjí' obchodními dokumenty. Požadují dle předběžné dohody 1 %, z čehož se uhradí veškeré bankovní náklady i zainteresovanost," napsal Kočárek.

"Další rozklíčování na soc. dem. bude předmětem dalších kroků. Nyní by to bylo předčasné... O konečné sumě se sice dosud nikdy detailně nejednalo, z Tvé strany bylo při druhém setkání uvedeno: '150-250 mio. Kč jsou reálné, možná i více'," připomněl Vízkovi.

Autentičnost objeveného dokumentu potvrdil Insideru na záznam jeden z přímých aktérů kauzy.

Deník Insider zveřejní plné znění nového dokumentu k aféře Bamberk ve svém čtvrtečním vydání. Tedy 24. ledna v 16:00. Přístupný bude všem předplatitelům.

Peníze za vliv

V kauze Bamberk šlo v polovině devadesátých let o sérii schůzek, kdy se tehdejší předseda ČSSD Zeman sešel s lidmi kolem emigranta Jana Vízka, a hovořilo se na nich o tom, jak by tato skupina mohla za finanční injekce do stranické pokladny sociální demokracie získat vliv na veřejné funkce v České republice.

Dnešní prezidentský kandidát v ní jako lídr sociálních demokratů a budoucí klíčový hráč tuzemské politiky sehrál roli toho, kdo státní křesla s ekonomickým vlivem "prodával".

Obsah nového dokumentu koresponduje s tím, co o celé kauze Bamberk později řekli dva její klíčoví aktéři: někdejší poslanci Karel Machovec a Jaroslav Vlček, kteří se spolu se Zemanem jednání v Bamberku zúčastnili.

Machovec i Vlček postupně potvrdili, co Zeman vždy zapíral: že se s Janem Vízkem sešli kvůli prázdné pokladně ČSSD před volbami. Vízek měl dodat peníze a za to měl přislíben vliv na ekonomiku státu.

Bývalý poslanec ČSSD Karel Machovec na snímku, pod nímž se prezentoval v Poslanecké sněmovně.
Bývalý poslanec ČSSD Karel Machovec na snímku, pod nímž se prezentoval v Poslanecké sněmovně. | Foto: Repro Aktuálně.cz

"Vždycky se tam mluvilo o tom, že oni mají v republice skupinu svých odborníků, kteří by po volebním vítězství ČSSD byli straně k dispozici k formulování ekonomických doktrín, hospodářské politiky a tak dále. Pokud by se tito lidé dostali do pozic poradců, tak by měli vliv na chod ekonomiky státu," popsal před lety Machovec autorce těchto řádků.

O dalších pár let později Machovcovu interpretaci potvrdil i další ze Zemanových tehdejších spojenců, poslanec Vlček: "Ano, jednalo se o tom, jak zlepšit fungování ekonomiky. Hovořilo se i o odbornících, kteří by mohli být k dispozici po vyhraných volbách a pomáhat napravit, co se v ekonomice nedařilo naplňovat. Co bylo dál, už nevím. Už jsem u toho nebyl."

Machovec i Vlček pravdu řekli až poté, co už aféra Miloše Zemana přímo neohrožovala, a tak se pozdějšímu premiérovi podařilo odhalení celého příběhu nakonec ustát.

Aktéři po letech

Karel Machovec i dnes podstatu vzájemných dohod mezi Zemanem a Vízkem potvrzuje. Říká ale, že obsah faxu mezi Vízkem a Kočárkem o detailech financování sociální demokracie v jeho přítomnosti nikdo neřešil. "Vždycky se mluvilo obecně: kolik je potřeba na kampaň a podobně. Nepamatuju si, že by přišla řeč na konkrétní trasu."

Jaroslav Vlček se už k příběhu nechce vracet vůbec. "Nezlobte se, ale nechci se teď nijak angažovat," odmítá oživit své vzpomínky.

Vízek se nakonec se Zemanem nepohodl a před volbami v roce 1998 existenci schůzek zveřejnil. Aby Zemana poškodil, sepsal o schůzkách dokument, na kterém zfalšoval podpisy účastníků jednání.

Sám Zeman o detailech rozhovorů s Vízkem a spol. doposud nic neprozradil. Doposud tak není jasné, jestli Vízek nějaké peníze nakonec poslal a zda jím dodaní lidé nakonec nějaké posty ve státní správě dostali.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy