Nový bonus úředníkům. Dostanou víc volna na svatbu i promoci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 6. 2015 5:30
Vláda bude v pondělí řešit návrh, který 70 tisícovkám úředníků zaručí řadu placených volných dní navíc. Už si nebudou muset brát dovolenou, když třeba povedou dítě prvně do školy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaÚředník, který letos v září povede své dítě poprvé do školy, si už nebude muset brát dovolenou jako dosud. A stejně tak jeho kolega, který bude chtít vidět promoci svého vnoučete. Oba dostanou od státu placené volno. Jde o nový bonus pro všechny státní zaměstnance, pro které bude od července platit služební zákon.

Speciální nařízení, které úředníkům zaručí řadu volných dní nad rámec zákoníku práce, se v pondělí chystá schvalovat vláda Bohuslava Sobotky.

Zatímco běžný zaměstnanec má nárok na placené volno v celkem osmadvaceti různých životních situacích, jako je například úmrtí blízkých osob nebo vlastní svatba, pracovníci státu by ho mohli dostat ještě v dalších deseti případech navíc.

Podle návrhu z dílny ministerstva vnitra si úředníci výrazně polepší právě u svateb v rodině – místo jednoho proplaceného dne na vlastní svatbu a obřad svých dětí si nyní budou moci státní zaměstnanci nárokovat nově volno také na svatbu sourozenců či vnoučat. A dovolenou dostanou i ti, kteří hodlají vstoupit do registrovaného partnerství.

"Lze to chápat jako určitou motivaci pro státní úředníky, jako bonus navíc, který kompenzuje řadu nevýhod na práci ve státní správě,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Pokud nařízení projde vládou, začne platit hned od letošního července. Novinky se dotknou až 70 tisíc úředníků, kteří spadají pod loni přijatý služební zákon, například na ministerstvech či státních úřadech. Neplatí ale například pro pracovníky krajských, městských či obecních úřadů.

Práci doženou jindy

Ministerstvo vnitra tvrdí, že státnímu rozpočtu nevzniknou žádné výdaje navíc. "Vycházíme z toho, že jde o výjimečné události, na které bude úředník čerpat volno jen několikrát za život. Navíc jde vždy jen o jeden či dva dny a zaměstnanci budou muset práci jiné dny dohnat," dodal Postránecký.

Stejný argument vzkázal i na ministerstvo financí vicepremiéra Andreje Babiše, které se vyšších nákladů obávalo.

Zcela nově budou moci státní zaměstnanci čerpat placené volno i na promoce – a to jak na vlastní, tak na promoci dítěte, sourozence nebo vnoučete. Jeden den v roce navíc mohou úředníci využít k tomu, aby si zařídili jakékoli jiné osobní záležitosti. "Může se jednat například o různá jednání na úřadech, k jejichž vyřízení by státní zaměstnanec musel čerpat dovolenou,“ píše se v důvodové zprávě k vládnímu nařízení.

Výhod chce vnitro schválit i pro novopečené otce. Běžný zaměstnanec má nárok na odvoz ženy do porodnice a domů, státní pracovník si bude moci vybrat ještě dva dny placené dovolené kdykoli v průběhu šestinedělí.

Volna po narození dítěte by se však mohli v budoucnu dočkat i otcové, kteří nepracují ve státní správě. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová totiž hodlá plošně zavést takzvanou otcovskou dovolenou. "Budeme navrhovat týden či deset dní otcovské, placené z nemocenského pojištění,“ uvedla Tominová.

Podle ministryně by se mělo vážně diskutovat také o rozšíření nadstandardního volna, které nyní dostanou úředníci, na všechny zaměstnance bez výjimky. Proti by nebyli například lidovci, podle kterých by se tak podpořily především rodiny s dětmi. Budou chtít ale nejdřív vidět analýzu dopadů. A také to, jak by se opatření dotklo živnostníků.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Střety mezi policií a Palestinci v Jeruzalémě si vyžádaly desítky zraněných

Izraelská policie se v pondělí opět střetla u mešity Al-Aksá v Jeruzalémě s palestinskými věřícími. Podle zpravodaje agentury AFP je na místě mnoho zraněných, podle palestinských zdrojů jde o desítky lidí.

Policisté proti Palestincům podle agentury AP použili slzný plyn a zábleskové granáty. Palestinci na policisty házeli kameny a další předměty.

Podle sdělení policie Palestinci z komplexu mešity Al-Aksá házeli kameny na přilehlou silnici. Podle Palestinců strážnici do komplexu mešity hodili zábleskové granáty a desítky lidí utrpěly zranění.

Na místě je podle AFP mnoho zraněných a městem se rozléhá houkání sirén. Policie podle agentury při zásahu použila pogumované projektily.

Dnes Izrael slaví svátek Den Jeruzaléma, který připomíná obsazení východní části města Izraelem za šestidenní války v roce 1967. Izrael připojil východní Jeruzalém ke zbytku města a celé jej nyní označuje za svou metropoli. Je to v rozporu s mezinárodním právem a Palestinci stále chtějí, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Muž na Novém Zélandu pobodal nožem lidi v supermarketu, pět osob je zraněných

Pět zraněných si vyžádal dnešní útok v supermarketu ve městě Dunedin na Novém Zélandu, kde muž začal bodat lidi nožem. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady. Policie útočníka zadržela a vzala do vazby. Mezi zraněnými jsou dva zaměstnanci obchodu. Premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že motiv útoku zatím nebyl zjištěn, ale policie nemá žádné důkazy, svědčící o tom, že by šlo o terorismus.

Podle Ardernové bylo pět lidí převezeno do nemocnice v Dunedinu s bodnými či jinými zraněními. O jejich stavu zatím nejsou podle AP podrobnější zprávy. Očití svědci řekli místním médiím, že při útoku vypukl v obchodě chaos, lidé křičeli a utíkali k východům. Někteří zákazníci se ale pokusili útočníka zadržet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy