Nový bonus úředníkům. Dostanou víc volna na svatbu i promoci

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
5. 6. 2015 5:30
Vláda bude v pondělí řešit návrh, který 70 tisícovkám úředníků zaručí řadu placených volných dní navíc. Už si nebudou muset brát dovolenou, když třeba povedou dítě prvně do školy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaÚředník, který letos v září povede své dítě poprvé do školy, si už nebude muset brát dovolenou jako dosud. A stejně tak jeho kolega, který bude chtít vidět promoci svého vnoučete. Oba dostanou od státu placené volno. Jde o nový bonus pro všechny státní zaměstnance, pro které bude od července platit služební zákon.

Speciální nařízení, které úředníkům zaručí řadu volných dní nad rámec zákoníku práce, se v pondělí chystá schvalovat vláda Bohuslava Sobotky.

Zatímco běžný zaměstnanec má nárok na placené volno v celkem osmadvaceti různých životních situacích, jako je například úmrtí blízkých osob nebo vlastní svatba, pracovníci státu by ho mohli dostat ještě v dalších deseti případech navíc.

Podle návrhu z dílny ministerstva vnitra si úředníci výrazně polepší právě u svateb v rodině – místo jednoho proplaceného dne na vlastní svatbu a obřad svých dětí si nyní budou moci státní zaměstnanci nárokovat nově volno také na svatbu sourozenců či vnoučat. A dovolenou dostanou i ti, kteří hodlají vstoupit do registrovaného partnerství.

"Lze to chápat jako určitou motivaci pro státní úředníky, jako bonus navíc, který kompenzuje řadu nevýhod na práci ve státní správě,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký.

Pokud nařízení projde vládou, začne platit hned od letošního července. Novinky se dotknou až 70 tisíc úředníků, kteří spadají pod loni přijatý služební zákon, například na ministerstvech či státních úřadech. Neplatí ale například pro pracovníky krajských, městských či obecních úřadů.

Práci doženou jindy

Ministerstvo vnitra tvrdí, že státnímu rozpočtu nevzniknou žádné výdaje navíc. "Vycházíme z toho, že jde o výjimečné události, na které bude úředník čerpat volno jen několikrát za život. Navíc jde vždy jen o jeden či dva dny a zaměstnanci budou muset práci jiné dny dohnat," dodal Postránecký.

Stejný argument vzkázal i na ministerstvo financí vicepremiéra Andreje Babiše, které se vyšších nákladů obávalo.

Zcela nově budou moci státní zaměstnanci čerpat placené volno i na promoce – a to jak na vlastní, tak na promoci dítěte, sourozence nebo vnoučete. Jeden den v roce navíc mohou úředníci využít k tomu, aby si zařídili jakékoli jiné osobní záležitosti. "Může se jednat například o různá jednání na úřadech, k jejichž vyřízení by státní zaměstnanec musel čerpat dovolenou,“ píše se v důvodové zprávě k vládnímu nařízení.

Výhod chce vnitro schválit i pro novopečené otce. Běžný zaměstnanec má nárok na odvoz ženy do porodnice a domů, státní pracovník si bude moci vybrat ještě dva dny placené dovolené kdykoli v průběhu šestinedělí.

Volna po narození dítěte by se však mohli v budoucnu dočkat i otcové, kteří nepracují ve státní správě. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová totiž hodlá plošně zavést takzvanou otcovskou dovolenou. "Budeme navrhovat týden či deset dní otcovské, placené z nemocenského pojištění,“ uvedla Tominová.

Podle ministryně by se mělo vážně diskutovat také o rozšíření nadstandardního volna, které nyní dostanou úředníci, na všechny zaměstnance bez výjimky. Proti by nebyli například lidovci, podle kterých by se tak podpořily především rodiny s dětmi. Budou chtít ale nejdřív vidět analýzu dopadů. A také to, jak by se opatření dotklo živnostníků.

 

Právě se děje

Další zprávy