Co jsme to schválili? žasne ČSSD. Funkce položí stovky členů

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 23. 2. 2015 13:05
Socialisté zjišťují, jak rozsáhlé má být odpolitizování státní správy, které sami schválili ve služebním zákoně. Ten zakazuje vedoucím úředníkům mít funkce ve straně. A týká se to i delegátů sjezdu.
ČSSD se chystá varovat straníky, že se mohou dostat do rozporu se služebním zákonem.
ČSSD se chystá varovat straníky, že se mohou dostat do rozporu se služebním zákonem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Je delegát volebního sjezdu funkcionářem strany? A co předseda přidružené organizace Mladí sociální demokraté? I takové otázky se v posledních dnech snaží rozlousknout právníci sociální demokracie.

Hlavu jim zamotal paragraf služebního zákona, který zakazuje stranickým funkcionářům působit ve vedoucích úřednických funkcích (zákon je shrnuje pod pojmem "představený"). Jenže nikdo si není jistý, co je to "funkce ve straně“. Téma je to tak zásadní, že Lidový dům nechal příslušnou část služebního zákona zanalyzovat svou právní komisí.

A sociální demokraté až dva měsíce poté, co zákon z dílny jejich ministrů vešel v platnost, s překvapením zjišťují, jak rozsáhlé odpolitizování státní správy si vlastně schválili.

Bič na straníky - paragraf 80

"Představený nesmí po dobu trvání služebního poměru vykonávat žádnou funkci v politické straně nebo v politickém hnutí."

Představený - Podle služebního zákona se představeným rozumí státní zaměstnanec, který vede podřízené. Jde o odborné náměstky, ředitele sekcí, odborů i oddělení. Opatření se týká ministerstev, Úřadu vlády a správních úřadů.

Funkce ve straně - Na tomto bodě nepanuje shoda. Podle extenzivních právních výkladů jde také o delegáty na sjezdech.

Právníci je totiž varovali, že omezení se nemusí dotknout jen "klasických“ funkcionářů, jako jsou členové okresních, krajských i ústředních výborů nebo předsedové a místopředsedové místních či krajských organizací. Do střetu se služebním zákonem se mohou dostat i obyčejní delegáti sjezdů či regionálních konferencí.

To by znamenalo, že například vedoucí oddělení na pracovním úřadě by po 1. červenci nemohla jezdit na sjezdy volit předsedu. Takové omezení by dopadlo na desítky až stovky lidí po celém Česku a přetvořilo by pomyslnou mapu vlivu v ČSSD.

"Ohledně tohoto výkladu v komisi nepanuje stoprocentní shoda, nicméně hovoří pro něj základní princip služebního zákona, kterým byl deklarován zájem na odpolitizování státní správy. Navíc je obtížně představitelné, že např. místopředseda místní organizace by představeným být nemohl a delegát sjezdu ano,“ píší právníci v dokumentu, který má deník Aktuálně.cz k dispozici. A apelují na vedení ČSSD, aby všechny straníky před tímto rizikem včas varovalo.

Spor o delegáty se netýká letošního březnového sjezdu, na kterém si budou sociální demokraté volit nové vedení. Úředníci se totiž do režimu služebního zákona oficiálně "překlopí“ až na začátku července. Pokud by však do té doby souběh funkcí nevyřešili, hrozilo by jim i propuštění ze zaměstnání.

Důkladné odpolitizování

Ministerstvo právní výklad teprve připravuje. "Pro březnový sjezd se to může týkat jen několika málo jednotlivců, kteří jsou v pozicích představeného," uvedl ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle dokumentů z ministerstva, které si vyžádal Lidový dům, může ve státní správě působit pouze "řadový člen bez jakékoliv funkce“. Vnitro navíc právníkům ČSSD neoficiálně sdělilo, že by tento extenzivní výklad rozhodně neměli podceňovat.

Obavy sociálních demokratů potvrzuje i specialista na správní právo Pavel Mates. "Je-li celkovým smyslem tohoto omezení eliminovat vliv politiky na činnost státní správy, bylo by jistě v rozporu s ním, kdyby bylo připuštěno, aby se představený účastnil v jakékoli podobě na tvorbě politické vůle určité politické strany, což je smyslem sjezdů nebo činností organizací těchto stran,“ argumentuje vysokoškolský pedagog.

"Na doporučení právníků bychom měli dbát,“ odpovídá jeden z členů Ústředního výkonného výboru strany Jiří Havlíček na dotaz, zda by se strana měla řídit raději širším výkladem zákona o státní službě.

Sám Havlíček bude muset souběh funkcí řešit v každém případě. Kromě pozice ve vedení strany zastává také funkci prvního náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu. Zatím se však nerozhodl, čemu dá přednost.

Jasno už má náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, která má na březnovém sjezdu velkou šanci stát se místopředsedkyní strany. Upřednostnila by stranickou funkci. "Pokud by se mi to na sjezdu povedlo, nezbude mi nic jiného než ze sekce odejít. Pokud bych na ministerstvu pokračovala, tak jako politický náměstek,“ uvedla Arnoštová pro Hospodářské noviny.

Kdyby pravidlo souběhu funkcí platilo rovnou od 1. ledna, dostala by se Arnoštová do kuriózní situace - bez porušení zákona by nemohla na sjezdu, který ji má zvolit do vedení strany, vůbec hlasovat.

"Političtí" se bát nemusejí

Do souběhu funkcí se dostanou také náměstek ministra průmyslu Karel Novotný či náměstek ministra školství Petr Hulinský, protože oba zasedají v ústředním výkonném výboru. A překvapivě také vedoucí oddělení na ministerstvu práce a sociálních věcí Lucie Válová, která je předsedkyní Mladých sociálních demokratů, organizace na ČSSD nezávislé.

"Toto ustanovení může dopadnout i na nečleny ČSSD. Například předseda MSD je z titulu funkce členem ÚVV strany s hlasem rozhodujícím, plní tedy funkci v politické straně,“ upozorňují právníci. Ani Válová se zatím nerozhodla, jak bude postupovat.

V klidu může být naopak šéfka kabinetu ministra školství Lucie Orgoníková, taktéž členka ústředního výkonného výboru. Složení ministrova kabinetu se totiž nominuje politicky. "Na mě se služební zákon nevztahuje,“ potvrdila Orgoníková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Atlético si poradilo se San Sebastianem a kráčí za titulem

Atlético Madrid v 35. kole španělské ligy porazilo San Sebastián 2:1 a už jen dvě utkání ho dělí od triumfu ve španělské lize. O branky Atlética se postarali Yannick Carrasco a Angel Correa, za Real Sociedad snížil Igor Zubeldia. 

Svěřenci Diega Simeoneho nyní vedou tabulku La ligy o čtyři body před Barcelonou, třetí Real Madrid ztrácí bodů pět, ale má zápas k dobru. Ve zbývajících dvou utkáních narazí Atleti na Osasunu a Valladolid.

Pokud Atlético oba zápasy vyhraje stane se mistrem po šesti letech a celkově pojedenácté v historii. 

Španělská fotbalová liga - 36. kolo:

FC Sevilla - Valencie 1:0 (66. Nasjrí), Huesca - Bilbao 1:0 (61. Sandro Ramírez), Vigo - Getafe 1:0 (24. Nolito), Atlético Madrid - San Sebastian 2:1 (16. Carrasco, 28. Á. Correa - 83. Zubeldia).

Tabulka:

1. Atlético Madrid 36 24 8 4 63:23 80
2. FC Barcelona 36 23 7 6 83:36 76
3. Real Madrid 35 22 9 4 60:26 75
4. FC Sevilla 36 23 5 8 52:29 74
5. San Sebastian 36 15 11 10 54:37 56
6. Betis Sevilla 35 15 9 11 45:47 54
7. Villarreal 35 13 13 9 53:42 52
8. Vigo 36 13 11 12 51:53 50
9. Bilbao 36 11 13 12 46:39 46
10. Granada 35 13 6 16 44:57 45
11. Pamplona 36 11 11 14 36:45 44
12. Cádiz 36 11 10 15 33:53 43
13. Levante 36 9 13 14 43:53 40
14. Valencie 36 9 12 15 46:52 39
15. Alavés 36 8 11 17 32:54 35
16. Getafe 36 8 10 18 26:42 34
17. Huesca 36 7 12 17 34:52 33
18. Valladolid 35 5 16 14 32:49 31
19. Elche 36 6 12 18 29:54 30
20. Eibar 35 6 11 18 27:46 29
Aktualizováno před 3 hodinami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy