Úředníci proudí na ministerstva. Kolik jich přibylo letos?

Radek Nohl Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Radek Nohl, Lucie Stuchlíková, Jiří Kropáček
8. 4. 2015 8:54
Těsně předtím, než začnou platit přísnější pravidla pro nabírání úředníků, na některých resortech přibírají desítky nováčků.

Praha - Česká ministerstva se připravují na červenec, kdy vejde v účinnost služební zákon. Dlouho očekávaná norma s sebou mimo jiné nese přísnější pravidla pro nabírání nových úředníků. A tak na některých ministerstvech na poslední chvíli nabírají desítky nových lidí.

Pokud bude chtít ministr po 1. červenci přijmout lidi navíc, bude k tomu potřeba souhlas vlády. A navíc už si nebude moci přivést pracovníky bez konkurzu, jak je tomu nyní.

Nižším úředníkům přijatým před účinností zákona pak bude stačit pouze složit úřednickou zkoušku a místo mají jisté. Výše postavení zaměstnanci – například náměstci - sice budou muset v průběhu několika následujících let absolvovat výběrové řízení, jejich tabulkové místo už ale ministrovi nikdo nevezme.

Jak bobtnají ministerstva? Projděte si přehlednou grafiku.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy