Úředníci proudí na ministerstva. Kolik jich přibylo letos?

Radek Nohl Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Radek Nohl, Lucie Stuchlíková, Jiří Kropáček
8. 4. 2015 8:54
Těsně předtím, než začnou platit přísnější pravidla pro nabírání úředníků, na některých resortech přibírají desítky nováčků.

Praha - Česká ministerstva se připravují na červenec, kdy vejde v účinnost služební zákon. Dlouho očekávaná norma s sebou mimo jiné nese přísnější pravidla pro nabírání nových úředníků. A tak na některých ministerstvech na poslední chvíli nabírají desítky nových lidí.

Pokud bude chtít ministr po 1. červenci přijmout lidi navíc, bude k tomu potřeba souhlas vlády. A navíc už si nebude moci přivést pracovníky bez konkurzu, jak je tomu nyní.

Nižším úředníkům přijatým před účinností zákona pak bude stačit pouze složit úřednickou zkoušku a místo mají jisté. Výše postavení zaměstnanci – například náměstci - sice budou muset v průběhu několika následujících let absolvovat výběrové řízení, jejich tabulkové místo už ale ministrovi nikdo nevezme.

Jak bobtnají ministerstva? Projděte si přehlednou grafiku.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy