Úředníci proudí na ministerstva. Kolik jich přibylo letos?

Radek Nohl Lucie Stuchlíková Jiří Kropáček Radek Nohl, Lucie Stuchlíková, Jiří Kropáček
8. 4. 2015 8:54
Těsně předtím, než začnou platit přísnější pravidla pro nabírání úředníků, na některých resortech přibírají desítky nováčků.

Praha - Česká ministerstva se připravují na červenec, kdy vejde v účinnost služební zákon. Dlouho očekávaná norma s sebou mimo jiné nese přísnější pravidla pro nabírání nových úředníků. A tak na některých ministerstvech na poslední chvíli nabírají desítky nových lidí.

Pokud bude chtít ministr po 1. červenci přijmout lidi navíc, bude k tomu potřeba souhlas vlády. A navíc už si nebude moci přivést pracovníky bez konkurzu, jak je tomu nyní.

Nižším úředníkům přijatým před účinností zákona pak bude stačit pouze složit úřednickou zkoušku a místo mají jisté. Výše postavení zaměstnanci – například náměstci - sice budou muset v průběhu několika následujících let absolvovat výběrové řízení, jejich tabulkové místo už ale ministrovi nikdo nevezme.

Jak bobtnají ministerstva? Projděte si přehlednou grafiku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy