Schváleno. Co přinese služební zákon českým úředníkům

Lucie Stuchlíková Mikuláš Klang Lucie Stuchlíková, Mikuláš Klang
10. 9. 2014 15:55
Poslanci po dlouhých tahanicích schválili zákon o státní službě. Platit by měl od ledna 2015, prezident ale pohrozil vetem.
Foto: Vojtěch Marek

PrahaPoslanci ve středu konečně schválili dlouho očekávaný zákon o státní službě, který se dotkne až 70 tisíc úředníků na ministerstvech a desítkách státních úřadů.

Novela teď zamíří do Senátu a k prezidentu Miloši Zemanovi. Ten už předem avizoval, že zákon bude vetovat, takže poslanci o něm budou s největší pravděpodobností hlasovat ještě jednou.

Při schvalování je ovšem tlačí čas – je potřeba, aby zákon začal platit již v lednu příštího roku, jinak České republice hrozí, že přijde o evropské dotace.

Schválení zákona provázely dlouhé tahanice ve vládě i mezi koalicí a opozicí. V průběhu roku se návrh několikrát významně změnil. Co tedy vlastně poslanci ve středu schválili a co to znamená pro české úředníky? Deník Aktuálně.cz pro vás sestavil přehled změn.

Úředníci získají lepší pozici

Po zavedení služebního zákona by měla skončit častá praxe, kdy například po výměně ministra musí část úředníků odejít, aby je ministr mohl nahradit vlastními lidmi. O místech řadových úředníků bude místo politiků nově rozhodovat vedení státní správy, přísnější budou i pravidla výběrových řízení.

Odpůrci především z řad KSČM nebo Úsvitu ale varují, že po změnách, které si v zákoně prosadila ODS a TOP 09, zákon úplné odpolitizování státní správy nezaručí.

Vznikne supernáměstek na ministerstvu vnitra

Nejvyšším úředníkem ve státě se stane náměstek pro státní službu podřízený ministru vnitra. Mimo jiné dostane pravomoc jmenovat a odvolávat státní tajemníky, podílí se na výběru šéfů státních úřadů a také připravuje jejich služební hodnocení. Jmenovat ho bude vláda na 6 let na základě výběrového řízení. Takzvaným "supernáměstkem“ se může stát pouze úředník, který předtím pracoval na vysokých funkcích ve státní správě.

Své místo bude mít prakticky jisté – odvolán může být pouze v případě, že zvlášť hrubě poruší pracovní kázeň. Na druhou stranu nemůže být jmenován víckrát než jednou. Původně měl státní správu řídit generální ředitel, který měl dostat mnohem více pravomocí. Proti tomu však protestovala ODS a TOP 09, koalice nakonec funkci zrušila. Kritici se obávají především toho, že supernáměstek podřízený ministru vnitra nebude na rozdíl od generálního ředitelství nezávislý na politicích.

Každé ministerstvo dostane státního tajemníka

Personálie a další otázky spojené s prací úředníků bude na každém ministerstvu řídit státní tajemník. Tento "nejvyšší úředník ministerstva" jmenovaný na 5 let však bude vybírán politicky. Ve čtyřčlenné výběrové komisi bude mít hned tři zástupce ministr. Původně přitom měl výběr probíhat přesně naopak – rozhodující slovo měli dostat úředníci.

Česko bude mít dva druhy náměstků

Služební zákon se bude vztahovat i na náměstky na ministerstvu, kteří budou řídit jednotlivé sekce resortu. Kromě nich ovšem může ministr přijmout ještě dva takzvané politické náměstky, na které se služební zákon nevztahuje a kteří nebudou mít na starosti konkrétní oblast. Politické náměstky kritizuje část poslanců a prezident Miloš Zeman. Ten už řekl, že pokud političtí náměstci v zákoně zůstanou, bude ho vetovat, případně se obrátí na Ústavní soud.

Skončí vysoké odměny

Služební zákon počítá s omezením statisícových odměn k platu pro vysoké úředníky. Nově se bonusy zastropují na maximálně 25 procent ročního platu a maximální výše osobního příplatku v daném tarifu a třídě.

Zcela nový systém odměňování však doposud nastaven nebyl, neví se tudíž ani přesně, nakolik zatíží státní kasu. Odhady se různí od půl miliardy, což předpovídá ministerstvo financí, až po tři miliardy podle odborů.

Úředníci budou skládat odbornou zkoušku

Profesionální úředníky má zajistit novinka ve státní správě - složení úřednické zkoušky. Bude mít dvě části, obecnou a zvláštní. Obecná část prověří znalosti úředníků o fungování a organizaci státní správy. Zvláštní část úřednické zkoušky prověří, zda mají úředníci dostatečnou odbornost pro vykonávání funkce na daném ministerstvu nebo úřadě. Úřednickou zkoušku si budou muset úředníci hradit ze svého. Pokud neuspějí, mohou ji jednou opakovat.

Česko se nemusí obávat zastavení dotací z EU

Jeden z důvodů, kvůli kterému vládní koalice potřebovala schválit služební zákon co možná nejrychleji, se týkal čerpání evropských peněz. Česká vláda se totiž v klíčovém dokumentu pro čerpání dotací zavázala, že nový zákon začne platit od příštího roku.

 

Právě se děje

Další zprávy