Novinka: Po bio-potravinách přichází bio-kosmetika

Pavel Baroch
29. 10. 2007 7:45
Přírodní a bio-kosmetika mají svou oficiální značku
Certifikát přírodní kosmetiky
Certifikát přírodní kosmetiky | Foto: Archiv

Praha - Rostlinná mýdla od společnosti Botanicus. Tělové a masážní oleje od firmy Salus. Anebo masážní olej od společnosti Nobilis Tilia.

Po bio-potravinách přichází do českých obchodů také bio-kosmetika. Sdružení Kontrola ekologického zemědělství udělila vybraným výrobkům první certifikáty, které zaručují, že kosmetika s touto značkou je skutečně vyrobená z přírodních anebo dokonce ekologických surovin.

Garance pro zákazníky

"S rostoucí nabídkou různých kosmetických přípravků označovaných za přírodní se zákazníci stále hůře orientují ve výběru skutečně kvalitního přírodního výrobku. Proto zavádíme tyto certifikáty," vysvětlil Milan Berka, ředitel společnosti Kontrola ekologického zemědělství.

Přírodní a bio-kosmetika

Z ČEHO SE VYRÁBÍ

  • Výrobky musí obsahovat nejkvalitnější přírodní suroviny včetně surovin z ekologického zemědělství.
  • Nesmí obsahovat parafín, vazelínu nebo silikon.
  • Neobsahují syntetické, vonné, konzervační látky a barviva.
  • Neobsahují geneticky modifikové suroviny.
  • Výrobky nejsou testované na zvířatech.
  • Zákaz chemických UV filtrů.
  • Rostliny se sbírají šetrným způsobem kvůli zachování druhové rozmanitosti.
  • Odpady z výroby se likvidují ekologicky.

"Zákazníkům by měl přinést garanci, že jde skutečně o přírodní produkt a nikoli jen o marketingové označení, které slouží k větší prodejnosti výrobku," řekl Berka. Dodal, že zatímco u bio-potravin už v Česku platí přísná pravidla vycházející z požadavků Evropské unie, u kosmetiky tomu tak zatím nebylo.

Standardy pro přírodní a ekologickou kosmetiku sdružení Kontrola ekologického zemědělství vypracovalo s experty na kosmetickou péči a vycházejí z mezinárodní certifikace Ecocert.

Dva stupně certifikátů

Zájemci mohou získat dva typy certifikátů. Prvním je značka CKP-Certifikovaná přírodní kosmetika. Aby výrobce či dovozce mohl tento certifikát získat, musí například dodržet to, že výrobek neobsahuje zakázané suroviny a prostředky, jako jsou například syntetické látky nebo ropné produkty.

Vyšším stupněm certifikace je značka CKP-bio, která zaručuje, že kromě požadavků Certifikované přírodní kosmetiky obsahuje výrobek minimálně deset procent bio-surovin.

"Zavedením těchto značek se Česko zařazuje mezi vyspělé evropské země, které si standardy bio-kosmetiky pečlivě hlídají," řekl Milan Berka ze společnosti Kontrola ekologického zemědělství, která má ke své činnosti patřičnou úřední akreditaci a je uznávanou evropskou organizací.

Certifikát přírodní bio-kosmetiky
Certifikát přírodní bio-kosmetiky | Foto: Archiv

Bezpečnější pro člověka

Značka CKP-Certifikovaná přírodní kosmetika nebo CKP-bio zaručuje, že je pro člověka bezpečnější. Zákazník by se neměl obávat například různých vyrážek.

"Biokosmetika obsahuje převážně přírodní suroviny a zakazuje nebo omezuje použití některých barviv, syntetických a konzervačních látek. To přispívá k větší bezpečnosti této kosmetiky pro člověka," poznamenal doktor Petr Svoboda, který se zabývá i vlivem kosmetiky na lidský organismus.

 

Právě se děje

Další zprávy