Novinářské ceny získali Macháček, Šustrová a Kosatík

Domácí Domácí
4. 2. 2010 18:35
V Praze se udílely tradiční Ceny Ferdinanda Peroutky

Praha - Cena Ferdinanda Peroutky, která se každoročně udílí jako ocenění práce novinářů, zná své nové majitele.

Sdružení Ferdinanda Peroutky se za rok 2009 rozhodlo vyznamenat komentátorku Lidových novin Petrušku Šustrovou, spisovatele a kulturního redaktora Pavla Kosatíka a ekonomického analytika a komentátora Respektu a Hospodářských novin Jana Macháčka.

Jak Macháček, tak Šustrová patří k významným osobnostem českého disentu.

Šustrová byla roce 1969 uvězněna za podvracení republiky, stala se signatářkou a mluvčí Charty 77, spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a spolupracovala s několika samizdatovými časopisy. Kvůli své činnosti mohla pracovat pouze na poště a jako uklízečka, od roku 1982 nemohla sehnat žádné zaměstnání.

Jana Macháčka možná najdete ve své "diskografii". V letech 1983 až 1986 hrál v undergroundové kapele The Plastic People of the Universe. Od roku 1985 do dneška je kytaristou legendární rockové skupiny Garáž.

Knihy Pavla Kosatíka pak můžete nalézt ve své knihovně. Pikantní je, že mezi jeho nejznámější díla patří obsáhlý svazek o Ferdinandu Peroutkovi.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a místo toho zavést sazby 15 a 23 procent

Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat zaměstnancům hrubou mzdu sazbou 15 procent a u příjmů nad 48násobek průměrné hrubé mzdy sazbou 23 procent. Svůj návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, který má v úterý projednávat Sněmovna.

Babiš v důvodové zprávě uvádí, že navrhované snížení daňového zatížení práce je zamýšleno pouze na dva roky. O definitivním daňovém režimu a výši sazeb se podle něj rozhodne podle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

 

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy