Noví profesoři se jmenování dočkají až v příštím roce

Jakub Novák
15. 11. 2013 17:55
Ministr školství neodeslal prezidentovi návrh na jmenování čtyřiapadesáti docentů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Staroslavné Karolinum už letos slavnostní jmenování nových profesorů nezažije a čtyřiapadesát docentů - budoucích profesorů - si tak na své jmenování ještě nějaký ten měsíc počká.

Ministr školství Dalibor Štys totiž doposud neodeslal na Hrad prezidentovi návrh na jejich jmenování - čeká s tím přitom na schůzku s prezidentem, jejíž termín ale dosud není znám.

"Letos se už jmenování nestihne. Stále platí, že pan ministr Štys chce o situaci se jmenováním ještě jednat s panem prezidentem," říká v této souvislosti mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Jediným na podzim jmenovaným profesorem se tak stal lékař Petr Pazdiora navržený Univerzitou obrany. Toho prezident Miloš Zeman jmenoval profesorem 5. listopadu s účinností od 1. prosince, přičemž jmenovací dekret mu v pátek předal ministr obrany Vlastimil Picek.

Zbývající profesoři takové štěstí zatím neměli - paradoxně však, na rozdíl od někdejšího sporu prezidenta s akademiky kvůli profesuře Martina C. Putny - je nyní hlavní příčinou zpoždění právě sám ministr.

Termín není daný

"Termín jmenování neukládá žádný zákon, v tuto chvíli máme 54 návrhů na jmenování profesorem, což není v rozporu s dříve zavedenou praxí, kdy je v potaz bráno optimální naplnění prostor v Karolinu, což odpovídá asi 60 jmenovaným," říká mluvčí Zeman.

V pátek byl také konečně pro jednání vlády připraven návrh novely zákona o vysokých školách, která odejme jmenování profesorů prezidentu republiky. "Vládě by měla být předložena v následujících dnech," konstatuje v této souvislosti Marek Zeman. "O tom, kdy bude novela zařazena na program jednání vlády, rozhoduje Úřad vlády," dodává.

Ministerstvo v této novele důsledně ignorovalo kritiku a připomínky ze strany akademiků, ať už šlo o Českou konferenci rektorů, Radu vysokých škol nebo Akademii věd.

"Rada VŠ považuje tento návrh novely za nesystémový a nezdůvodněný. Jmenování a postavení profesorů je nutno řešit v kontextu celého zákona o VŠ. Na tomto řešení je RVŠ připravena se aktivně podílet," zněla například jedna z připomínek, v podstatě shrnující hlavní výtku, která směrem k návrhu míří.

 

Právě se děje

Další zprávy