Profesuru převezme jediný kandidát, ostatní čekají

ČTK ČTK
14. 11. 2013 16:18
Lekáři Petrovi Pazdiorovi předá titul ministr obrany Vlastimil Picek.
Slavnostní jmenování profesorů (ilustrační foto).
Slavnostní jmenování profesorů (ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Z kandidátů na profesuru převezme v podzimním termínu titul jediný; lékaři Petrovi Pazdiorovi navrženému Univerzitou obrany předá v pátek dekret ministr obrany Vlastimil Picek.

Návrhy desítek kandidátů veřejných vysokých škol přitom stále leží na ministerstvu školství, to ale s jejich odesláním na Hrad váhá. Úřad chce napřed novelu, která ujasní pravomoci při jmenování.

Pazdioru jmenoval prezident Miloš Zeman profesorem 5. listopadu s účinností od 1. prosince. Ačkoliv prezident dekrety tradičně také předával, epidemiolog Pazdiora jej převezme z rukou ministra obrany, pod jehož úřad spadá i Univerzita obrany.

Zeman se totiž na jaře po kauze kolem jmenování akademika Martina C. Putny vyslovil, že nejvyšší akademický titul už nechce dál udělovat a že by tato pravomoc měla přejít na ministra školství. Novela, která by toto upravovala, ale zatím ani nebyla předložena.

Z tohoto důvodu ministerstvo školství zatím prezidentovi neposlalo seznam kandidátů na profesory veřejných vysokých škol. Mluvčí ministerstva Marek Zeman ale ve čtvrtek řekl, že ministr Dalibor Štys chce o situaci se jmenováním ještě jednat s prezidentem.

Úřad také uvádí, že zatím nemá 60 kandidátů tak, aby byla naplněna kapacita Karolina, kde se jmenování tradičně koná.

Otálení ministerstva už minulý týden kritizovali politici napříč politickým spektrem. Termíny jmenování ale neukládá žádný zákon.

Takzvanou prezidentskou novelu zase odmítly vysoké školy. Vadí jim, že jmenování by mělo přejít z nadstranického prezidenta na ministra školství.

 

Právě se děje

Další zprávy