Transplantační zákon schválil Senát bez úprav, ten o kódování lidských tkání vrátil poslancům

ČTK ČTK
9. 3. 2017 11:05
Senátoři schválili novelu transplantačního zákona, která má stanovit postupy týkající se ověřování jakostních a bezpečnostních norem pro dovážené tkáně a buňky. Novelu, která má zvýšit bezpečnost při nakládání s lidskými tkáněmi a buňkami jejich jednotným evropským kódováním, ale Senát vrátil sněmovně.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Senát schválil novelu transplantačního zákona bez dalších změn. Norma má stanovit postupy týkající se ověřování jakostních a bezpečnostních norem pro dovážené tkáně a buňky, které se použijí k transplantaci. Nová pravidla, s nimiž horní komora souhlasila, dostane k podpisu prezident.

Změna transplantačního zákona je nutná kvůli tomu, že některé tkáně, například cévy, se mohou použít v režimu transplantace orgánů i jako tzv. manipulované tkáně, u kterých se postupuje podle zákona o tkáních a buňkách. Norma také mění některé pojmy s ohledem na nový občanský zákoník.

Novelu související se změnou zákona o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk ale senátoři vrátili sněmovně k novému projednání kvůli formulačním úpravám. Tato předloha má v návaznosti na předpisy EU sjednotit požadavky na kódování a na ověření jakostních a bezpečnostních norem pro dovážené tkáně a buňky. Zavádí jednotný evropský kód, který usnadní sledovat lidské tkáně a buňky od dárce k příjemci.

Chybná předložka

Novelu, která má zvýšit bezpečnost při nakládání s lidskými tkáněmi a buňkami jejich jednotným evropským kódováním, ale Senát vrátil sněmovně. Důvodem byly formulační úpravy, které se týkaly mimo jiné sankcí. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) se změnami souhlasil.

Senátoři v předloze zejména opravili chybnou předložku v ustanovení, která se týká postihů za porušení podmínek vývozu tkání a buněk do třetích zemí. Sněmovní verze nepřesně umožňovala sankcionovat vývoz ze třetích zemí.

Novela má sjednotit požadavky na kódování a na ověření dovážených tkání a buněk. Zavádí jednotný evropský kód, který usnadní sledovat lidské tkáně a buňky od dárce k příjemci a naopak. Bude kvůli tomu třeba upravit zadávání ve stávajících kódovacích přístrojích.

Pro kódovací systém se užijí alfanumerické znaky, takže ze vzorku není možné určit dárce ani příjemce. Lze je zjistit jen v tkáňovém zařízení, které ale musí zabezpečit ochranu osobních údajů.

 

Právě se děje

Další zprávy