Nové svědectví o Češích v Luftwaffe: Muži na straně zla

Jan Gazdík Jan Gazdík
8. 3. 2013 13:15
Historici Jiří Rajlich a Ivo Pejčoch zmapovali osudy dvou letců
Na snímku pohled přes kabinu bombardéru Heinkel He-111, který pilotoval Walter Bláha.
Na snímku pohled přes kabinu bombardéru Heinkel He-111, který pilotoval Walter Bláha. | Foto: Repro: Dva Walterové

Praha - O hrdinství československých pilotů, kteří za války létali v britském letectvu, se ví. O tom, že další stovky pilotů z Československa narukovaly do německé Luftwaffe, se spíše mlčí.

Historici Jiří Rajlich a Ivo Pejčoch zmapovali osudy dvou z nich. Waltera Bláhy a Waltera Smejkala.

Oba mají stejné křestní jméno. Oba se narodili v roce 1922 a zemřeli v roce 2009. Oba narukovali do německého letectva. Jeden se utkával s Rusy u Stalingradu, druhý s britskými letci nad oceánem u Norska. Tím však podobnost končí.

Walter Bláha přeletěl se svým bombardérem na "správnou stranu" a utekl do Anglie. Po válce však musel znovu prchat. Z Československa uletěl v roce 1948, krátce poté, co se země zmocnili komunisté.

Walter Smejkal byl přesvědčen, že je správné, když bojuje za Německo. Po válce se vrátil domů a komunistům nevadil. V klidu dožil do důchodu.

"Proti československým letcům, kteří bojovali po boku polského, francouzského a pak i britského či sovětského letectva, stály v řadách Luftwaffe stovky, či spíše tisíce krajanů," říká Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu a přiznává, že s kolegou Ivo Pejčochem dlouho zvažovali, zda tuto Pandořinu skříňku vůbec otevírat.

O jejich pátrání vypovídá i kniha Dva Walterové, která nedávno vyšla.

Ve svém aktuálním vydání ji přibližuje deník Insider, v němž najdete tyto příběhy:

Walter Bláha: Pilot, kterému nevěřili

Walter Bláha na poválečné pasové fotografii.
Walter Bláha na poválečné pasové fotografii. | Foto: Repro: Dva Walterové

Stejně jako mnoho dalších mužů, kteří se narodili v Sudetech nebo pocházeli ze smíšených česko-německých manželství, Walter Bláha narukoval do německé armády. Stal se pilotem bombardéru Heinkel He-111 na ruské frontě. Nehledě na kořeny a studia na německých školách se ovšem považoval za českého vlastence...

Celý text si můžete v placeném deníku Insider přečíst zde.

Walter Smejkal: V Norsku proti Britům

Walter Smejkal
Walter Smejkal | Foto: Repro: Dva Walterové

Stíhač Walter Smejkal vystudoval na rozdíl od Waltera Bláhy české školy. A - na rozdíl od něj -se přesto považoval za Němce. O své minulosti bojového pilota nemluvil, dlouho o ní nevěděli ani jeho nejbližší přátelé v Louce u Litvínova.

A mlčel i po pádu totality, dokud se ho sousedi jednou nezeptali: "Tady se píše o leteckém esu Smejkalovi. Nejsi to náhodou ty, Waltře?" A on s váháním přikývl.

Celý příběh Walera Smejkala naleznete v Insideru zde.

Další Čechoslováci v Luftwaffe

Fotografie z letiště Stavanger-Sola v jižním Norsku. Walter Smejkal druhý zprava. Za piloty jeden z Messerschmittů Bf 109G-14.
Fotografie z letiště Stavanger-Sola v jižním Norsku. Walter Smejkal druhý zprava. Za piloty jeden z Messerschmittů Bf 109G-14. | Foto: Repro: Dva Walterové

Celkem 41 letců narozených v Československu si vysloužilo v hitlerovské armádě Rytířský kříž.

Připomeňte si ve stručném přehledu (zde), kteří muži to byli.

Mimochodem objasněná tragédie

Na snímku kapitán sestřeleného Liberatoru Jaroslav Hala.
Na snímku kapitán sestřeleného Liberatoru Jaroslav Hala. | Foto: Repro: Dva Walterové

Při pátrání po osudech českých pilotů působících u Luftwaffe narazili historici shodou okolností na dokumenty, které vysvětlily, co se stalo s pohřešovaným liberatorem kapitána Jaroslava Haly z 311. Československé bombardovací perutě RAF.

O osudu kapitána Haly si v Insideru můžete přečíst zde.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy