Nové svědectví o Češích v Luftwaffe: Muži na straně zla

Jan Gazdík Jan Gazdík
8. 3. 2013 13:15
Historici Jiří Rajlich a Ivo Pejčoch zmapovali osudy dvou letců
Na snímku pohled přes kabinu bombardéru Heinkel He-111, který pilotoval Walter Bláha.
Na snímku pohled přes kabinu bombardéru Heinkel He-111, který pilotoval Walter Bláha. | Foto: Repro: Dva Walterové

Praha - O hrdinství československých pilotů, kteří za války létali v britském letectvu, se ví. O tom, že další stovky pilotů z Československa narukovaly do německé Luftwaffe, se spíše mlčí.

Historici Jiří Rajlich a Ivo Pejčoch zmapovali osudy dvou z nich. Waltera Bláhy a Waltera Smejkala.

Oba mají stejné křestní jméno. Oba se narodili v roce 1922 a zemřeli v roce 2009. Oba narukovali do německého letectva. Jeden se utkával s Rusy u Stalingradu, druhý s britskými letci nad oceánem u Norska. Tím však podobnost končí.

Walter Bláha přeletěl se svým bombardérem na "správnou stranu" a utekl do Anglie. Po válce však musel znovu prchat. Z Československa uletěl v roce 1948, krátce poté, co se země zmocnili komunisté.

Walter Smejkal byl přesvědčen, že je správné, když bojuje za Německo. Po válce se vrátil domů a komunistům nevadil. V klidu dožil do důchodu.

"Proti československým letcům, kteří bojovali po boku polského, francouzského a pak i britského či sovětského letectva, stály v řadách Luftwaffe stovky, či spíše tisíce krajanů," říká Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu a přiznává, že s kolegou Ivo Pejčochem dlouho zvažovali, zda tuto Pandořinu skříňku vůbec otevírat.

O jejich pátrání vypovídá i kniha Dva Walterové, která nedávno vyšla.

Ve svém aktuálním vydání ji přibližuje deník Insider, v němž najdete tyto příběhy:

Walter Bláha: Pilot, kterému nevěřili

Walter Bláha na poválečné pasové fotografii.
Walter Bláha na poválečné pasové fotografii. | Foto: Repro: Dva Walterové

Stejně jako mnoho dalších mužů, kteří se narodili v Sudetech nebo pocházeli ze smíšených česko-německých manželství, Walter Bláha narukoval do německé armády. Stal se pilotem bombardéru Heinkel He-111 na ruské frontě. Nehledě na kořeny a studia na německých školách se ovšem považoval za českého vlastence...

Celý text si můžete v placeném deníku Insider přečíst zde.

Walter Smejkal: V Norsku proti Britům

Walter Smejkal
Walter Smejkal | Foto: Repro: Dva Walterové

Stíhač Walter Smejkal vystudoval na rozdíl od Waltera Bláhy české školy. A - na rozdíl od něj -se přesto považoval za Němce. O své minulosti bojového pilota nemluvil, dlouho o ní nevěděli ani jeho nejbližší přátelé v Louce u Litvínova.

A mlčel i po pádu totality, dokud se ho sousedi jednou nezeptali: "Tady se píše o leteckém esu Smejkalovi. Nejsi to náhodou ty, Waltře?" A on s váháním přikývl.

Celý příběh Walera Smejkala naleznete v Insideru zde.

Další Čechoslováci v Luftwaffe

Fotografie z letiště Stavanger-Sola v jižním Norsku. Walter Smejkal druhý zprava. Za piloty jeden z Messerschmittů Bf 109G-14.
Fotografie z letiště Stavanger-Sola v jižním Norsku. Walter Smejkal druhý zprava. Za piloty jeden z Messerschmittů Bf 109G-14. | Foto: Repro: Dva Walterové

Celkem 41 letců narozených v Československu si vysloužilo v hitlerovské armádě Rytířský kříž.

Připomeňte si ve stručném přehledu (zde), kteří muži to byli.

Mimochodem objasněná tragédie

Na snímku kapitán sestřeleného Liberatoru Jaroslav Hala.
Na snímku kapitán sestřeleného Liberatoru Jaroslav Hala. | Foto: Repro: Dva Walterové

Při pátrání po osudech českých pilotů působících u Luftwaffe narazili historici shodou okolností na dokumenty, které vysvětlily, co se stalo s pohřešovaným liberatorem kapitána Jaroslava Haly z 311. Československé bombardovací perutě RAF.

O osudu kapitána Haly si v Insideru můžete přečíst zde.

 

 

Právě se děje

Další zprávy