Praha - Ministerstvo spravedlnosti plánuje změnit výběr soudců.
Nově by kandidáti procházeli výběrovým řízením, zrušen by byl institut soudního čekatele.
Do konkurzů by se mohli přihlásit všichni lidé, kteří by splnili podmínky, řekl ve čtvrtek na zasedání sněmovního ústavně právního výboru k reformě justice ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
Podmínkou by byla například pětiletá právní praxe, naopak by se snížil význam psychologických testů.
Česko je podle ministra v jiné situaci než v minulosti, kdy bylo cílem naplnit volná soudcovská místa a prezident jmenoval až kolem stovky soudců ročně.
Nyní jich je přes 3000, pro udržení tohoto počtu bude podle Pospíšila nutné jmenovat 30 až 40 soudců ročně.
"Není potřeba urychleně vybírat nové adepty, ale zaměřit se na kvalitu," zdůraznil ministr.
Požadovaný věk 30 let by se nezvyšoval, nepřímo by jej prý posunovala podmínka praxe. Vybraní uchazeči by se podle ministra stali justičními kandidáty, kteří by museli projít šestiměsíční stáží u soudu. Potom by mohli být jmenováni.
Výjimkou vy mělo být jmenování soudců vyšších soudů; v těchto případech by ministr navrhoval osobnosti z justiční praxe po projednání s předsedou soudu a odborným justičním orgánem.
Odborná komise i při kariérním postupu?
Záměr podpořili i opoziční poslanci. Například podle Jeronýma Tejce (ČSSD) je snížení významu psychologických testů potřebné, stejně jako zrušení institutu justičního čekatele.
Debatu mezi členy výboru vyvolala odborná komise, která by nově hrála roli i v kariérním postupu soudců.
Posuzovala by návrhy o postupu soudců z nižších na vyšší soudy, nyní je to na dohodě předsedů soudů. Poslanci se shodovali na tom, že komise by vzniknout měla, rozporné názory ale měli k návrhům na její složení.
Orgán by měl podle Pospíšila zajistit to, že pracovní postup soudců bude průhlednější.